Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Ruszył bezpłatny e-kurs języka węgierskiego (AKTUALIZACJA - KURS ZAWIESZONY)

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Tego jeszcze na naszym portalu nie było. Do darmowych e-kursów języków słowiańskich oraz niemieckiego zdążyliśmy się już przyzwyczaić – to języki w miarę łatwe do nauczenia się, przynajmniej jeśli chodzi o podstawy. Ale węgierski? Czy da się go w ogóle nauczyć przez Internet za pomocą stosowanej przez nasz portal intuicyjnej metody? A jednak: po kilkunastu miesiącach od pierwszej zapowiedzi, dziś ruszył dawno oczekiwany, pierwszy w Polsce bezpłatny e-kurs języka węgierskiego.

Prawdę mówiąc gdy po raz pierwszy rozmawiałem z Arkiem Kuglerem (autorem kursu) o tym pomyśle, byłem nieco sceptyczny. Język węgierski wydawał mi się po prostu za trudny. Jednak trudności należy pokonywać. Nauczenie się podstaw słowackiego czy ukraińskiego nie daje takiej satysfakcji, jak opanowanie języka z innej, niż indoeuropejska, grupy językowej.

Ale uwaga: ten kurs siłą rzeczy będzie się nieco różnił od poprzednich. Celem w tym przypadku nie jest opanowanie języka węgierskiego nawet w stopniu komunikatywnym, ale poznanie pewnych podstaw, które pozwolą Ci na zrozumienie zasad rządzących tym językiem. Mówiąc obrazowo: teraz jest tak, że słyszysz jakieś węgierskie słowo czy zdanie i wszystko Ci się zlewa w jedno, nie potrafisz tego nawet powtórzyć. Po naszym kursie nawet jeśli nadal nie będziesz do końca tego rozumieć, to przynajmniej wyłapiesz mniej więcej, o co chodzi, odróżnisz przymiotnik od rzeczownika, poznasz specyficzne zasady rządzące tym językiem... i dostrzeżesz, że to wcale nie jest taka czarna magia, że węgierski jest językiem bardzo logicznym i jest w nim wiele zapożyczeń z języków słowiańskich (polskiego, słowackiego) oraz z niemieckiego, francuskiego i łaciny. Już poznanie tych słów-zapożyczeń bardzo ułatwi naukę podstaw języka, dlatego na naszym kursie będzie temu poświęcona dość duża uwaga.

Autorem kursu jest dziennikarz portalu „Port Europa” Arkadiusz Kugler, którego Czytelnicy zdążyli już poznać dzięki jego tekstom o Słowacji i Czechach. Aktualnie (październik 2013) kurs jest w fazie tworzenia, lecz już teraz można się na niego zapisać. Kurs jest oczywiście bezpłatny, zapisując się wyrażasz zgodę na dopisanie Twojego adresu (w momencie uruchomienia kursu) na listę odbiorców newslettera. Zarówno z kursu, jak i z newslettera można się w każdym momencie wypisać, klikając w link rezygnacji umieszczony na końcu każdego maila. Po zapisaniu się poprzez poniższy formularz, dostaniesz maila z prośbą o potwierdzenie zapisu. W mailu znajdzie się link aktywacji, który należy kliknąć, inaczej zapis będzie nieskuteczny. Jeżeli mail z prośbą o potwierdzenie nie przyjdzie w ciągu kilkunastu minut, to oznacza, że albo pomyliłeś(aś) się przy podaniu adresu, albo Twoja skrzynka pocztowa go nie przepuściła i/lub mail trafił do spamu. Sprawdź to, ewentualnie zapisz się z alternatywnej skrzynki.

A co z innymi kursami, które zapowiadaliśmy? Kurs czeski ruszył na początku sierpnia, natomiast kurs chorwacki i litewski nadal czekają na zebranie wymaganej ilości chętnych (1000 osób). Na chorwacki zapisało się już kilkaset osób (a więc kurs może ruszyć za kilka miesięcy), z litewskim jest gorzej, dlatego prosimy o wsparcie – rozpowszechnienie informacji o nim, np. poprzez umieszczenie informacji na Facebooku: www.porteuropa.eu/litewski Chcielibyśmy uzbierać jakąś minimalną ilość osób na litewski jeszcze w tym roku i ruszyć z nim w okolicach grudnia czy stycznia, a czy się uda, zależy od waszego zaangażowania.

AKTUALIZACJA 6.10.2016

W związku z wprowadzeniem opłat przez Freebot.pl od 15 października, zmuszeni jesteśmy zawiesić dalsze funkcjonowanie kursu w formacie bezpłatnym. Środki na opłacenie systemu do rozsyłki lekcji nie są co prawda duże i w normalnych warunkach spokojnie dalibyśmy radę je pokryć z wpływów z reklam Google Adsense, uzyskiwanych dzięki osobom odwiedzającym nasz portal. Niestety, od kilku lat polscy internauci wpadają na "genialny" ich zdaniem pomysł, by włączać na swoim komputerze lub telefonie program do blokowania reklam typu Adblock, który sprawia, że mimo ogromnego ruchu na stronie nie otrzymujemy z tego tytułu nawet tych skromnych 27 zł/mies. które są potrzebne do obsługi danego kursu. Wskutek tego, zapisy na kurs zostają zawieszone do odwołania. Mamy nadzieję, że uda się je wznowić jeszcze przed końcem 2016 roku.

Stanie się tak jeśli zostanie spełniony jeden z dwóch warunków:

- dzięki systemowi dobrowolnych wpłat od użytkowników uda się uzyskać przynajmniej 300 zł/mies. na pokrycie minimalnych stałych kosztów naszej działalności, np. opłat za hosting naszych bezpłatnych kursów internetowych

- użytkownicy przestaną stosować program do blokowania reklam przynajmniej w odniesieniu do naszej strony.

Żeby nie zostać źle zrozumianym: 27 zł/miesięcznie nie jest problemem i dlatego właściciel portalu z własnej kieszeni wyłoży tę kwotę na dalsze istnienie trzech kursów: języka polskiego dla Ukraińców, języka ukraińskiego dla Polaków i języka polskiego dla Słowaków. To już 81 zł/mies. Kursów jest jednak o wiele więcej i kosztu ich hostingowania nie może ponosić jedna osoba.

Mam nadzieję, że wkrótce uda się znaleźć sposób wyjścia z tej sytuacji.

Jakub Łoginow

Więcej:

Lubisz nasz portal? Nie blokuj reklam!

Port Europa – sześć lat minęło. Co dalej? Dowiedz się, jak wesprzeć nasz portal

Komentarze  

 
-13 #1 Nikol 2014-06-12 16:09
:zzz NIE CHCE MI SIĘ TEGO CZYTAĆ BO TO NUDNE JEST
Cytować
 
 
0 #2 jubus 2014-07-11 06:45
Zapisałem się na kurs, potwierdzam, że węgierski jeż, jak to niektórzy mówią, wcale nie jest taki straszny. Zdecydowanie polecam naukę za pomocą jakiejś strony, gdzie można znaleźć towarzysza/towarzyszkę w formule "język za język". Mi udało się znaleźć towarzyszkę, która zna już język polski, całkiem nie najgorzej i w zamian za pomoc w doskonaleniu polskiego i wiedzy o Polsce, ma mi pomóc. Wbrew pozorom, ta odmienność węgierskiego sprzyja nauce, bo rządzą nim odmienne zasady. Kiedyś uważałem, że nie nauczę się niemieckiego, ale nauczyłem się, uważałem, że nie naucze się francuskiego, a robię postępy. Doskonałym połączeniem jest łaczenie niemieckiego i właśnie węgierskiego, zapomnienie o czeskim, słowackim, generalnie słowiańskich języków.
Cytować
 
 
+3 #3 jubus 2014-07-12 23:20
Dopowiem, że absolutnym "musem" jest osłuchanie się z tym językiem, tak, aby w ogóle "obczaić" z tym ma się do czynienia. Węgierski, podobnie jak turecki, brzmi obco, ale jest dziwnie racjonalnie zbudowany, tyle, że inaczej. Jeśli słucha się długiego przekazu w tym języku, łatwo jest wychwycić często powtarzające się elementy, przede wszystkim, to, co najwazniejsze przy odmianach w tym jezyku, czyli końcówki wyrazu. Jak dobrze napisano, w 1 lekcji, węgierski, tak jak i turecki to język aglutacyjny, czyli końcówki wyrazów, odpowiadają za odmianę i sens wypowiedzi.
Ja włączyłem sobie przemówienia Orbana i polityków z Jobbiku i słucham, choć nic nie rozumiem, ale zaczynam wychwytywać te róznice.
Do tej porty, znam tylko 3 słowa węgierskie - ninczen "nie ma/nic", sajtos- ser i tej -mleko, ale to pamiętam jeszcze z pierwszego pobytu, sprzed prawie 15 lat.
Cytować
 
 
+3 #4 jubus 2014-09-28 19:32
Udało mi się "załatwić" świetny samouczek, ponad 600 stronicowy z czasów komuny do węgierskiego. Jestem pod wielkim wrażeniem tejże ksiązki "Eugeniusz Mroczko, Język węgierski dla początkujących", wydanej w 1973 roku.
Powiem szczerze, że na polskim rynku chyba nie ma dobrego podręcznika do węgierskiego, nie mówiąc o jakichś tam kursach. Ta książka to chyba jedyna rozsądna opcja, oczywiście poza ww. sposobami i rzecz jasna, bezpośrednią nauką od Węgrów. Zamierzam wybrać się w przyszłym roku nad Dunaj, zobaczę, czy uda mi się dogadać.
Cytować
 
 
+2 #5 kuba 2015-09-09 18:20
Nawet fajny kurs 8) uczę się właśnie czasowników węgierskich. Szkoda tylko, że nie ma tam żadnych ćwiczeń, chociaż zdań do tłumaczenia - tylko tyle brakuje do ideału ;-)
Cytować
 
 
0 #6 Krystyna 2016-07-26 08:43
Niestety otrzymałam tylko 1. lekcję i nic , mimo że minęło już 5 dni. Czyżby kurs nie działał ? Jestem bardzo zmartwiona i rozczarowana.
Cytować
 
 
0 #7 Krystyna 2016-08-02 10:13
No cóż, chyba jednak z kursu nici.. Szkoda. Bardzo żałuję, że mają Państwo na stronie nieaktualne informacje.
Cytować
 
 
0 #8 Karolina 2016-09-27 19:47
Robię drugie podejście. Po 9 dniach nadal nie ma drugiej lekcji, mam nadzieję, że to wina mail'a. W wiadomości było napisane, że następna za trzy dni.
Cytować
 
 
0 #9 Joanna 2016-10-31 09:22
Pół roku temu zaczęłam współpracę z Węgrami,właśnie wróciłam z Budapesztu i liczę na ten kurs. Jestem pierwszy raz na tej stronie. Dzięki za polecenie książki do nauki!!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.019 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.024 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.066 seconds, 2.96 MB
Application afterRender: 0.272 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3856416

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '1ub1rbica90pb5muvub4kusph1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516688198' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '1ub1rbica90pb5muvub4kusph1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '1ub1rbica90pb5muvub4kusph1','1516693598','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1787)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5245
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:46:38' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:46:38' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5245'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1310
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:46:38' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:46:38' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5245
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5245

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.227.6.156'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5245
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1787 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1787
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='polecamy'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 27
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2018-01-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 296
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 296, '2018-01-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:46:38')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:46:38')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:46:38' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:46:38' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak