Monday, Jan 22nd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Likwidacja Małego Ruchu Granicznego to dobra decyzja. Z MRG korzystali głównie przemytnicy i drobne cwaniaczki

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 

Zawieszenie na czas nieokreślony Małego Ruchu Granicznego na granicy z Ukrainą to paradoksalnie jedna z lepszych decyzji, która znacząco poprawi sytuację uczciwych podróżnych – w tym setek tysięcy pracujących w Polsce Ukraińców. I piszę to jako osoba znana ze swoich proukraińskich sympatii i jako człowiek zaangażowany w działania na rzecz liberalizacji wizowej, w tym kampanii na rzecz masowego wydawania Ukraińcom wiz pięcioletnich.

Mały Ruch Graniczny w założeniu miał ułatwić mieszkańcom 30-kilometrowej strefy przygranicznej przyjazd do przygranicznych powiatów Polski w celu odwiedzin bliskich i znajomych, zrobienia legalnych zakupów czy wypoczynku. Jednak już od samego początku było jasne, że MRG jest wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem. Zdecydowana większość posiadaczy kart małego ruchu to drobni przemytnicy, codziennie przewożący do Polski papierosy, alkohol i benzynę. Kolejną grupę stanowią drobne cwaniaczki i oszuści, naciągający podróżnych na przewiezienie przez granicę poza kolejką, którą najpierw sami w sztuczny sposób tworzą.

Mały Ruch Graniczny spowodował wielomiliardowe straty dla polskiego budżetu wskutek przemytu

Należy zaznaczyć, że nawet jeśli tzw. mrówki podczas przekraczania granicy mają ze sobą jednorazową „normę”, tj. nie więcej niż dwie paczki papierosów i trzy butelki wódki, to zgodnie z prawem mogą te ilości przewieźć do Polski jedynie na własne potrzeby, a i to sporadycznie – a nie codziennie. Odsprzedaż nawet tych małych ilości towarów akcyzowych jest wykroczeniem, a uczynienie z tego regularnego źródła zarobku – poważnym przestępstwem skarbowym, zagrożonym nawet karą kilku lat pozbawienia wolności. I nie ma znaczenia, że przemytem zajmuje się przysłowiowa biedna babcia spod Mościsk, która za jednym razem przenosi w sumie niewielką ilość towaru. Nawet ta „biedna babcia”, jeśli robi to regularnie od 2009 roku i miesięcznie na przemycie zarabia 2000 złotych, zdążyła już przez ten czas okraść polski budżet państwa na około 200 tysięcy złotych. Jedna osoba i to ta z tych niepozornych. Pomnóżmy to przez 70% spośród ogólnej ilości posiadaczy kart MRG – i już mamy rozmiar szacunkowych strat tylko dla polskiego budżetu, które spowodowało nieprzemyślane wprowadzenie w 2009 roku Małego Ruchu Granicznego bez zastosowania realnych narzędzi dla walki z drobnym przemytem.

Co to oznacza w praktyce? Przemytnikom spod Mościsk możemy na przykład podziękować za to, że nie ma pieniędzy na obiecane przez Andrzeja Dudę podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Czyli coś, na czym oprócz polskich podatników najbardziej zyskają… pracujący w Polsce legalnie Ukraińcy, dla których podniesienie kwoty wolnej oznaczałoby skokowy wzrost realnych zarobków.

Nie jest tajemnicą, że po wprowadzeniu 500+ budżet się nie domyka i trzeba szukać oszczędności, przy czym każde rozwiązanie będzie bolesne i kontrowersyjne. Liczę na to, że rząd pójdzie po rozum do głowy i z dwóch alternatyw wybierze tą lepszą dla osób uczciwie pracujących i płacących podatki. Czyli zamiast podwyższać podatki, przedłuży decyzję o zawieszeniu małego ruchu granicznego również po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży, wynajdując ku temu dowolny argument formalny. Choćby i kwestie bezpieczeństwa – wystarczy powołać się na przykład agresywnych, wulgarnych posiadaczy kart MRG, którzy podczas niedawnych protestów zachowywali się w sposób urągający jakimkolwiek normom współżycia społecznego, używali przemocy i demolowali samochody polskich obywateli wjeżdżających na Ukrainę. Odwieszenie MRG i wpuszczenie tych ludzi do Polski bez wiz byłoby działaniem zagrażającym polskiemu bezpieczeństwu, zwłaszcza że te osoby są podatne na prowokacje i ich gniew może być umiejętnie wykorzystany przez Rosję dla zdestabilizowania sytuacji na polskim pograniczu (a że niewiele trzeba, pokazał przykład niedawnych zajść w Przemyślu).

Mówienie w kontekście likwidacji MRG o jakiejś dyskryminacji Ukraińców jest nonsensem, gdyż mieszkańcy 30-kilometrowej strefy mogą wjeżdżać do Polski na ogólnych zasadach tak jak pozostali obywatele Ukrainy – czyli na podstawie wiz, po udokumentowaniu celu pobytu. Ponadto ci spośród mieszkańców pogranicza, którzy posiadają Kartę Polaka, mają bezproblemowy i uproszczony tryb otrzymania wizy. Dodatkowo, już za kilka miesięcy wizy do UE mają zostać zniesione. Do tego czasu MRG nie powinien funkcjonować – te kilka miesięcy bez przemytu dobrze wszystkim zrobi, zwłaszcza mieszkańcom Rejonu Mościskiego, którzy będą w końcu zmotywowani do poszukania sobie uczciwego zajęcia, wyjechania za pracą do Lwowa lub Polski albo podjęcia edukacji.

MRG degeneruje

W kontekście Małego Ruchu Granicznego i powiązanego z tym drobnego przemytu często pojawia się argument, że ci ludzie zajmują się przemytem z konieczności, bo nie mają innych perspektyw. To absolutna nieprawda. Ukraina oczywiście jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, a na prowincji większych perspektyw nie ma – ale praca jest w większych miastach. W pobliskim Lwowie mieszkańcy Mościsk i okolic znajdą pracę od ręki – w tym taką, która nie wymaga kwalifikacji. Zwłaszcza, że Lwów przeżywa od 2014 roku boom gospodarczy, jak grzyby po deszczu wyrastają nowe apartamentowce, miasto jest oblegane przez turystów, a branża turystyczna i budowlana nie może znaleźć rąk do pracy. Nie jest też prawdą, że mieszkańcy pogranicza więcej wydadzą na dojazd do Lwowa, niż zarobią: bilety na marszrutkę nie są drogie, a na wolniej jeżdżącą elektryczkę kosztują zaledwie kilka hrywien. Na podobnej zasadzie do pracy do dużego miasta za podobne pieniądze codziennie dojeżdża kilka milionów Ukraińców, którzy uczciwie pracują i płacą na Ukrainie podatki. Obecnym przemytnikom nadużywającym status MRG również nic się nie stanie, jeśli w ślad za swoimi rodakami poszukają sobie uczciwej pracy we Lwowie lub w którymś z karpackich kurortów – albo wyjadą legalnie do pracy sezonowej do Polski.

Wprowadzając w 2009 roku Mały Ruch Graniczny Polska wyrządziła ogromną krzywdę nie tylko sobie, ale przede wszystkim Ukrainie. MRG przyczynił się do degeneracji społeczeństwa Rejonu Mościskiego i pozostałych powiatów przygranicznych. Ich mieszkańcy w znacznej mierze nawet nie starają się o podjęcie edukacji i nie myślą o rozwoju zawodowym, o wyjeździe za pracą do większego miasta czy założeniu firmy, bo zadowala ich łatwy pieniądz z przemytu. Do takiej „pracy” można iść również nieumytym, nieogarniętym, pod wpływem alkoholu – wystarczy odstać swoje i te sto złotych dziennie (lub więcej) się zarobi.

Sytuacja ta prowadzi do patologii, które wielokrotnie opisał ukraiński dziennikarz Ołeksandr Iwachniuk. Warto poczytać jego reportaże z pogranicza, które Ołeksandr objechał wzdłuż i wszerz. Ciekawe są zwłaszcza jego spotkania z miejscowymi dziećmi z pogranicza i ich odpowiedzi na pytanie o ich plany i marzenia – w sensie, kim chcą być, jak dorosną. Otóż ukraińskie dzieci z Rejonu Mościskiego nie mogą się doczekać, aż będą mieć 16-17 lat i za zgodą rodziców będą mogli przekraczać granicę i przemycać do Polski faje i wódę. A co dalej? „Popracuję tak kilka lat i za odłożone pieniądze kupię sobie stary samochód i będę przemycać na większą skalę”. I tak do końca życia? Jakieś większe ambicje? „Nie, z tego przemytu odłożę sobie kilkadziesiąt tysięcy euro na łapówkę, która jest potrzebna żeby zostać celnikiem. A wtedy będę zarabiać kosmicznie duże pieniądze z łapówek, postawię sobie wypasiony dom w Mościskach i będę jeździć drogimi samochodami” – odpowiadają dzieci.

Ukraińcy za likwidacją Małego Ruchu Granicznego

Na opisane wyżej patologie związane z Małym Ruchem Granicznym wielokrotnie zwracali uwagę sami Ukraińcy – w tym ci uczciwie i ciężko pracujący w Polsce imigranci, płacący u nas podatki. Wskutek tego, że przemytnicy z Mościsk i okolic codziennie jeździli tam i z powrotem z fajkami i wódą, uczciwi podróżni muszą stać na granicy w wielogodzinnych kolejkach. A mówimy tu o osobach, które ciężko pracują gdzieś pod Warszawą czy na Śląsku i mogą raz na pół roku pojechać dosłownie na dwa-trzy dni na Ukrainę, aby zobaczyć się z bliskimi. Dzięki Małemu Ruchowi Granicznemu ten i tak krótki czas skraca się dodatkowo, bo ukraińscy pracownicy sezonowi tracą dodatkowo kilkanaście godzin na granicy. Wszystko przez przemytników, na których polski rząd do niedawna patrzył przez palce.

Cała większość uczciwie pracujących obywateli Ukrainy spogląda na ten cały cyrk z Małym Ruchem Granicznym z ogromnym zażenowaniem. Mówiąc w skrócie, Ukraińcom jest po prostu wstyd za swoich współobywateli spod Mościsk czy Jaworowa, którzy po prostu zachowują się jak bydło, nie chcą iść do uczciwej pracy i uznają prawo do okradania sąsiedniego państwa (Polski) za coś, co im się należy z definicji. Do nas należy decyzja, po czyjej stronie staniemy – czy wyjdziemy naprzeciw uczciwej większości obywateli Ukrainy, czy ugniemy się pod naciskiem krzykliwej mniejszości zdegenerowanych przemytników, terroryzujących od lat całą resztę polskiego i ukraińskiego społeczeństwa.

Jakub Łoginow

Czytaj też:

Олександр Івахнюк для "Європейської правди": Українсько-польський кордон: кого годують багатогодинні черги?

Kampania "Piesze przejścia graniczne" - www.facebook.com/turystycznagranica

Komentarze  

 
+14 #1 Bohdana 2016-07-10 18:26
Zgadzam sie z każdym slowem...dodam jeszcze od siebie że MRG jest racej dyskryminacją wiekszej ilośći ukraińców, ktore nie tylko muszą wstydzić sie przez takich przemytników, lecz plus do tego o wiele dlużej czekać w kolejkach. A ile musi sie nacierpiec slużba celna RP po kilka razy sprawdzając jedną babe....
Cytować
 
 
0 #2 Dmitrij 2016-07-10 19:21
Ciekawe co myślą o tym takie sklepy jak Biedronka, Lidl, Auchan ktore byli w zone MRG....
Robili na Ukraińcach dobrą kasę. Pewnie nie za bardzo sa z tego zadowoleni, co?
Cytować
 
 
+3 #3 Petro 2016-07-11 06:48
Вы знаете, Я вот сижу в Кракове, и ИМХО - я только за отмену MRG.

Ездил через границу 3-4 раза на своём авто - постоянно нужно было что-то придумывать, объезжать какими-то деревнями (Budomierz-Грушев) с ужасной дорогой.

Первый раз простояли на Краковец-Korczowa где-то часов 5 (и это в -30), поехали быстрее только потому-что:
1. Удалось ДОГОВОРИТСЯ (без взяток)
2. В машине был ребёнок
Cytować
 
 
-10 #4 jubus 2016-07-11 07:25
Bardzo dobry artykuł. W ogóle ten MRG to patologia, także w przypadku Rosji. Niech w końcu zostanie zawieszony ruch wizowy z Ukrainą, Białorusią i Rosją, a nie takie pseudo-rzeczy.
Polska powinna w ogóle, wyjść z Schengen i otworzyć swoje granice na wschodzie. Mi przekraczanie granicy w sposób tradycyjny, z Niemcami czy Czechami nie przeszkadza, bo robię to raz na 5 lat.
Cytować
 
 
-4 #5 jubus 2016-07-11 07:26
Dmitrij, a co nas obchodzą zachodnie sklepy? Polskie one nie są, więc im szybciej się stamtąd wyniosą to tylko lepiej.
Cytować
 
 
-3 #6 linda 2016-07-11 09:24
- 1 osoba może przekraczac granice 1 rza na dobe - nie sprawdza się po 10 raz jednej tej samej baby, jak ktoś tu pisał.
- osoby MGR większość z nich ma prace na Ukrainie i w swoich ogródkach, przy gospodarce domowej, wiec nie jeżdżą codziennie.
- 1 osoba z MGR może przewieźć tylko 1 papierosy (20 sztuk) 1 0.5 alkoholu,
- i ostatnie, większość osób z MGR w tej sytuacji już zawczasu zrobili sobie wizy ...
Cytować
 
 
+7 #7 Світлана 2016-07-11 09:31
Мій чоловік і я працюємо в Польщі, але доволі часто маємо перетинати кордон (живемо в Харкові). За останні півтора року такого набачились, що волосся дибки стає! Ті, хто хоч раз був на Шегіні-Медика розуміють! Там все селище займається контрабандою і вдень, і вночі! А як вони лаються між собою, хто перший, хто з ким поїде у машині, щоб була норма, як перекладають і ховають сигарети за обшивку машини прямо на нейтральній смузі між кордонами! Хто скаже, що це нормально? Як це взагалі допускається? А ті, хто реально їде у справах, мусять чекати і спостерігати весь цей цирк! От що треба припинити! І на мою думку, перекриття MRG та добрий крок, як для Польщі, так і для України. У плані розвантаження кордону - 100%.
Cytować
 
 
+3 #8 Світлана 2016-07-11 09:32
А перейматися магазинами у ціх зоні доволі тупо. Це все (ну окрім Бедронки) європейські мережі, для них втрата одного магазину буде ледь відчутна! до того ж, чому MRGники можуть купуувати товари з tax-free, а ми, перебуваючи у Кракові чи Варшаві, ні???? Чим вони такі особливі?
Взагалі, цю тему можно довго розвивати, але особисто я за ліквідацію МРГ. Дуже дякую за цікаву статтю
Всім гарного дня!
Cytować
 
 
+3 #9 Kuba 2016-07-11 13:35
Biedronka - це португальська мережа. Її польське відділення просто назвали польською назвою, щоб вона краще сприймалася серед поляків як "своя".
Cytować
 
 
+9 #10 Андрій 2016-07-11 17:44
Я також за відміну цього руху. Основна причина-черги.В іншому випадку , окрема черга з двох сторін.
Cytować
 
 
-8 #11 mila 2016-07-11 22:42
світлана сильно розумна! глядиш яйця феберже полякові гляди далі, а я їздила по мрг до рідних, і що за такої як ти я маю втрачати звязки з сестрою бо тобі раз на пів року черга мішає. дура ти діваха!
Cytować
 
 
-2 #12 mila 2016-07-11 22:46
А сам цікаво скільки файок береш з собою?Вдавалося провезти,? Вже не провезеш, бо зараз 10 частина дютобі клене!
Cytować
 
 
-2 #13 Ігор 2016-07-11 23:37
В пеше чергу негативно вплине відміна такого руху на самих же поляків, адже не секрет що за допомогою мешканців прикордонних районів потрапляють на територію товари виробництва саме польщі, піднімається їх же економіка на відміну від нашої. так що відміна такого руху, як на мене завдасть збитків лише польщі. Окрім цього прикордонникам і митникам польським потрібно вчитися культури і ввічливості в наших прикордонників і митників (так, так саме в наших).
Cytować
 
 
+2 #14 jubus 2016-07-12 08:44
Akurat co do Biedronki, Kuba, to Portugalczycy kupili ją od polskiego biznesmena, założyciela Biedronki, ale też i Żabki oraz paru innych firm. Biedronka jest akurat bardzo popularna wśród obcokrajowców, nie tylko ze Wschodu, bo i Niemcy czasami nawet przyjeżdżają, jak jest taniej niż w ichnich Lidlach czy Aldi.
Kiedyś Jeronimo Martins nawet miało pomysł aby wejść na Ukrainę, ale na razie to odłożono.
Cytować
 
 
0 #15 Наталя 2016-07-12 09:04
А супермаркети нехай і не польські, проте товари продають польських фабрик, що сплачують податки в свою казну, тому не треба розказувати про великі втрати поляків. Про те як вони "жертвуючи" собою "допомагали" українцям моя сім'я пережила на власному досвіді.
Cytować
 
 
0 #16 jubus 2016-07-15 08:35
Cytuję Наталя:
А супермаркети нехай і не польські, проте товари продають польських фабрик, що сплачують податки в свою казну, тому не треба розказувати про великі втрати поляків. Про те як вони "жертвуючи" собою "допомагали" українцям моя сім'я пережила на власному досвіді.

Teraz, jak zaczną płacić od 1 września podatki, to tak. Ale wcześniej, te sklepy żerowały na Polakach. Ja kupuje tam gdzie są niższe ceny za tę samą jakość, ale mając do wyboru sklep polski lub zagraniczny, wolę polski, chociażby ze względu na fakt, że więcej polskich produktów jest w polskich, aniżeli zagranicznych sklepach. Wystarczy popatrzeć na asortyment Biedronki, Lidla, Leclerca, Auchan czy Intermarche. Zagranicznego chłamu jest w brud.
Apel do Ukraińców, aby nie dali się nabrać, tak jak Polacy 20 lat temu, na "cuda z Zachodu". Ukraińskie produkty zawsze będą dla was lepsze niż zagraniczne.
Cytować
 
 
0 #17 jubus 2016-07-15 08:37
Dodam też, jako ciekawostke, że to akurat w Biedronce widziałem raz, chrupki z Ukrainy, chociaż importer był polski. Widziałem też wafle i cukierki, na wagę, z Litwy.
Tak więc, czasami coś ciekawego, nie-zachodniego, da się w tych molochach znaleźć.
Cytować
 
 
+1 #18 Zenek 2016-07-16 07:07
Nie tylko z Ukrainą,bo i z Rosją jest tak samo.Jest masowy przemyt,a wiza nic nie poprawi bo przemytnika jest stać,żeby wyrobił sobie wizę.I dalej będą ciągnąć fajkę masowo.A cwaniaków to też nie brakuje.Po co w ogóle robić problem.Przejazd raz na dziesięć dni i wszystko opanowane na granicy.Jest czas na kontrolę aut.Normalni ludzie nie jeżdzą co 24h na tzw 20-stkach,czy tam co 72h.Tam nie ma po co jeździć tak często.
Cytować
 
 
+1 #19 Zenek 2016-07-16 07:12
Także nie trzeba likwidować MRG tylko zmniejszyć ilość przejazdów.Bo w inny sposób nie da się uniknąć strat dla kraju.Przez przemyt nasze państwo ponosi bardzo wielkie straty.
Cytować
 
 
0 #20 Zenek 2016-07-16 07:16
Rosjanie,Ukraiń cy i tak samo Polacy wożą fajki nik tu sie nie wyróżnia bo wszyscy ciągają fajkę na potęgę.
Cytować
 
 
0 #21 Guzi 2016-07-17 12:42
Skończyć ten przemyt fajek powinni już dawno co rząd nasz nie wie po co te passaty latają za miedze. My uczciwie musimy podatki płacić ,pracować a tamci nowe auta oczywiście zarejestrowane nie na siebie żeby mandaty nie płacić itd. Wiadomo każdy może robić wizę i przemycać ale ja mam honor i ruskom w paszport nie będę wkładał kasę i dupe lizal teraz guwniarze zamiast do uczciwej pracy to wola d Rosji i po 500+
Cytować
 
 
+1 #22 obcy 2016-07-17 18:29
Ukrainiec to podróżny i klient, a Polak to z założenia przemytnik. Żałosne podejscie
Cytować
 
 
0 #23 jubus 2016-07-18 09:05
Cytuję obcy:
Ukrainiec to podróżny i klient, a Polak to z założenia przemytnik. Żałosne podejscie

To pańskie założenie, a nie autora. Wyraźnie napisano, że chodzi o Polaków i Ukraińców, mieszkających w pobliżu granicy.
Cytować
 
 
+3 #24 przemytnik 2016-07-18 10:41
widze że autora poniosła fantazja ja tankuje w rosji dwa razy w miesiącu bo mnie nie stać na to w polsce gdzie gówno zarabiam a do pracy 50km a i rodzinę trzeba utrzymać.Każdy posiadacz mrg to przemytnik ??Człowieku zamiast pisać takie głupoty jedż do Fromborka może jeszcze nie jest za póżno na leczenie twojej chorej głowy
Cytować
 
 
+1 #25 tamożnik 2016-07-26 13:16
Witam
Kolejny raz czytając artykuł Pana Jakuba jak również komentarze stwierdzam brak jakiejkolwiek znajomości specyfiki zawiązanej z funkcjonowaniem granicy . Co do MRG problem wbrew pozorom nie polega na przemycie papierosów do Polski lecz z przepisami oraz ich egzekwowaniem przez stronę Ukraińską. Na przykładzie przejścia pieszego na Medyce mogę stwierdzić ,że przemyt towarów akcyzowych to już dawne czasy , wiadomo zawsze znajdzie się czub , który połakomi się na łatwy zarobek ale naprawdę jest to już przypadek incydentalny. Większość posiadaczy MRG nastawia się na zarobek związany z przenoszeniem, przewożenie ( na tzw. podsiadkę) towarów na Ukrainę a papierosy wnoszone do Polski traktują bardziej jako „przy okazji” . Proponowałem panu kiedyś spędzenie jednej służby i obserwację jak wygląda granica i jej funkcjonowanie po drugiej stronie barykady. Jestem pewien że takie doświadczenie z pewnością zmieni Pana pogląd na naszą pracę.
Pozdrawiam
Tamożnik Otwiortka 
Cytować
 
 
0 #26 tamożnik 2016-07-26 13:17
Chciałbym dodać że autokar którym Pan podróżował i na podstawie swoich obserwacji opisał Pan swój artykuł o dzieciach nękanych przez Polskich celników , zaliczył kolejną „wtopę” na granicy , kierowca zakitrał sobie kilkadziesiąt kartoników papierosów .
Cytować
 
 
0 #27 Kuba 2016-07-27 18:36
Panie tamożnik, Pan chyba myli pojęcia o "służbie publicznej". Nas jako pasażerów - czyli klientów waszych usług nie interesuje, czy problemem jest tego czy innego rodzaju przemyt. Płacimy podatki i oczekujemy, że odprawa na granicy będzie działać sprawnie - tak jak np. na dawnej granicy polsko-słowackiej przed wejściem do UE. Czyli podjeżdżam/podchodzę pieszo, w kolejce czekam maksymalnie 15 minut, szybka odprawa i jestem po drugiej stronie. I nas nie interesuje, dlaczego to nie działa. Ma działać - waszym zasranym obowiązkiem jest pracować tak, by tych problemów nie było. A jak je rozwiążecie we współpracy z innymi instytucjami państwowymi Polski i Ukrainy - to już na waszej głowie. Macie obowiązek sprawnie współpracować ze Strażą Graniczną, wojewodami, policją, MSW, MSZ i instytucjami ukraińskimi, a w razie jeśli one coś zawalają - przesyłać mediom informację prasową na ten temat, a nie przemilczać problemów i udawać, że wszystko jest w porządku. To tyle z mojej strony.
Cytować
 
 
+1 #28 BillW 2016-07-30 14:17
Autor nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Najwyraźniej jest drobnym cwaniaczkiem który ma nadzieję że opisując drażliwy temat zdobędzie popularność
Cytować
 
 
0 #29 BillW 2016-07-30 14:21
Do tego myślę że tylko zdegenerowany pismak może wyzywać innych ludzi od degeneratów
Cytować
 
 
+1 #30 marianna 2016-08-01 14:18
ДОБРОГО ДНЯ! я та мій чоловік маємо карточки Mrg. Прочитавши статтю і всі коментарі хочу сказати, що не всі українці тільки те й роблять що везуть сигарети до Польщі. Я особисто дуже люблю робити там покупки бо і дешево і якісно. Всім не подобаються черги, але чи ви думаєте що власникам карт mrg приємно стояти в цих же чергах по кілька годин.
Особисто я зрозумію якщо заборонять ввозити сигарети (і нехай) чи встановлять якісь інші ліміти щодо перетину, але буде дуже прикро якщо Mrg взагалі скасують. Ми українці також працюємо на роботі, виховуємо дітей, а не кожного дня стоїмо у черзі на кордоні.
Cytować
 
 
0 #31 marianna 2016-08-01 14:19
А мій чоловік власник польської машини, платить польську страховку, проходить техогляд і т. д. І таких як він в нас тисяч, а може й сотні тисяч. Невже поляки забули які мільйони вони заробили на одних тільки машинах?
Вже місяць сидимо в дома і починається ломка як в наркомана бо не можемо поїхати.
Якщо закриють мрг, то зробимо візу і таких як ми багато.
так що черги нікуди не зникнуть
Cytować
 
 
0 #32 Paweł 2016-12-07 23:00
"Z MRG korzystali głównie przemytnicy i drobne cwaniaczki".
A dlaczego ukrócić tylko drobny przemyt i drobne cwaniactwo a przestępcom naprawdę wielkiego kalibru pozwolić dalej hasać bezkarnie, szmuglować tirami tony kokainy i robić wałki na naprawdę wielką kasę? Czyżby ci nie wyrządzali żadnej szkody budżetowi Polski czy Ukrainy?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.024 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.031 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.121 seconds, 3.11 MB
Application afterRender: 0.281 seconds, 3.83 MB

Zużycie pamięci

4049896

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '6gbeqo4i9nf8v1hoj18537fle6'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516633282' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '6gbeqo4i9nf8v1hoj18537fle6'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '6gbeqo4i9nf8v1hoj18537fle6','1516638682','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1042)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5610
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:31:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:31:22' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5610'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 682
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-22 16:31:22' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-22 16:31:22' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5610
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5610

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.91.16.95'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5610
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1042 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1042
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 972
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 5
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2018-01-22' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-22' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2018-01-22' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2018-01-22' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-22 16:31:22')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-22 16:31:22')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:31:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:31:22' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-22' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak