Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Piesze przejście w Dołhobyczowie pozostaje. Samorządowcy i wojewoda: To był strzał w dziesiątkę

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Fot. Tvoemisto.tv

Pilotażowa odprawa pieszych i rowerzystów na tymczasowej infrastrukturze, stworzonej niskim kosztem na przejściu granicznym Dołhobyczów-Uhrynów, została właśnie przedłużona o kolejne pół roku. W ostatniej chwili zgodę na to wydała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy po interwencji dziennikarzy „Ukraińskiej Prawdy”.


- Bardzo się cieszę, że jest zgoda na kontynuację pilotażowej odprawy granicznej dla pieszych i rowerzystów na przejściu w Dołhobyczowie. Zabiegałem o kontynuację tego pilotażu, ponieważ taka była wola mieszkańców i samorządów. Takie przedsięwzięcie to szansa na ożywienie kontaktów między mieszkańcami przygranicznych terenów, powstają placówki handlowe, wypożyczalnie rowerów, a organy samorządowe i rządowe Ukrainy planują rozbudowę infrastruktury drogowej – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Sukces pilotażu


W dniu 1 lipca br. na mocy porozumienia Pełnomocników Granicznych Rzeczpospolitej Polskiej Odcinka Nadbużańskiego i Ukrainy Odcinka Lwowskiego  nastąpiło otwarcie ruchu pieszego w drogowym przejściu granicznym Dołhobyczów – Uhrynów na okres 6 miesięcy. (taką możliwość stwarza art. 9 ust. 1 umowy z 1992 r. )    

Pilotażowa odprawa ruchu pieszego odbywa się w oparciu o tymczasowo zaadoptowany do tego celu terminal odpraw autokarów.

W okresie pilotażu służby graniczne odnotowały systematyczny wzrost liczby podróżnych:


W związku z kończącym się pilotażem programu Wojewoda Lubelski wystąpił w dniu 25 listopada br. do Dyrektora Izby Celnej i Komendanta Nadbużańskiego Oddział Straży Granicznej o ocenę testowanego rozwiązania. W odpowiedzi na ww. pismo  Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pismem z dnia 4 grudnia br. wyraził pozytywną rekomendację dla wprowadzenia ruchu pieszego.

Również służby celne uznały za zasadne wydłużenie pilotażu o kolejne sześć miesięcy, co pozwoli na dokonanie pełnej oceny efektywności wdrożonego programu oraz celowości jego utrzymania w dłuższej perspektywie.

30 grudnia br. Komendant Główny Straży Granicznej w porozumieniu ze Stroną ukraińską, na podstawie Umowy z dnia 18 maja 1992 roku między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych, wyraził zgodę na kontynuację pilotażu odprawy granicznej osób w ruchu pieszym, w drogowym przejściu granicznym Dołhobyczów – Uhrynów w okresie od 01.01.2016 r. do 30 30.06.2016 r.

Biurokracja hamuje rozwój pieszych przejść granicznych

Kontynuacja pilotażu do końca nie była pewna. Pomimo sukcesu i pozytywnych ocen funkcjonowania przejścia, urzędnicy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy „zapomnieli” ustosunkować się w rozsądnym terminie do polskiej propozycji przedłużenia pilotażu. Jeszcze we wtorek 29 grudnia uzyskaliśmy informację od Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, że strona polska wciąż czeka na decyzję ukraińskich partnerów, którym ta sprawa najwyraźniej „umknęła”.

Sprawą zainteresowaliśmy wpływowy na Ukrainie portal „Europejska Prawda”. Dzięki interwencji dziennikarzy EP sprawa nabrała rozgłosu i udało się uniknąć sytuacji (na ukraińsko-unijnej granicy dość powszechnej), w której piesze przejście „zawiśnie” z czysto biurokratycznych powodów – co na polsko-ukraińskiej granicy jest dość częstym zjawiskiem. 30 grudnia Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, w dużej mierze pod wpływem medialnego nacisku wydała zgodę na zawarcie umowy o przedłużenie pilotażu, o którą wnioskował wojewoda lubelski i polska Straż Graniczna.

Wspomniana już biurokracja („wszyscy są za, ale urzędnik zapomniał popchnąć sprawę naprzód”) w istotny sposób hamuje rozwój pieszych przejść granicznych. Przykładem jest przejście w Użhorodzie na granicy ukraińsko-słowackiej, gdzie Słowacja zrealizowała w 2015 roku inwestycję w korytarz odpraw dla pieszych i rowerzystów za kilka milionów euro. Korytarz jednak nie działa, gdyż do tej pory nie znowelizowano słowacko-ukraińskiej umowy o przejściach granicznych, na mocy której dopuszczono by ruch pieszych na tym przejściu. To już klasyczna sytuacja: wszyscy są za (zwłaszcza Słowacja), ale umowy jak nie było, tak nie ma.

Z kolei głośna sprawa polskiego kredytu dla Ukrainy, z przeznaczeniem na modernizację przejść granicznych i dróg dojazdowych do nich, wciąż nie może się doczekać ratyfikacji w Radzie Najwyższej Ukrainy. Przyznany przez rząd Ewy Kopacz kredyt na 100 milionów euro, symbolicznie oprocentowany (praktycznie darmowy) pozwoli na zbudowanie dróg dojazdowych od strony ukraińskiej m. in. do przejść w Dołhobyczowie, Budomierzu i Malhowicach – Niżankowicach. Z tej puli Ukraina planuje również zbudować swoją część pieszych przejść granicznych w Hrebennem – Rawie Ruskiej, Dorohusku – Jahodzinie i Korczowej – Krakowcu. Zdaniem gubernatorów Obwodu Lwowskiego i Wołyńskiego, inwestycje mogłyby zostać zrealizowane w 2016 roku, przeszkoda jest czysto biurokratyczna – brak ratyfikacji umowy, która pozwoliłaby odblokować przyznane przez Polskę środki.

Zdaniem Macieja Piotrowskiego, zastępcy redaktora naczelnego portalu „Port Europa” i współkoordynatora kampanii społecznej „Piesze przejścia graniczne”, po sukcesie przejścia pieszego w Dołhobyczowie priorytetem powinno być uruchomienie stałego przejścia pieszego w Hrenennem – Rawie Ruskiej. Koszt tej inwestycji po stronie polskiej został przez Zespół ds. zagospodarowania granicy państwowej przy MSW oceniony na zaledwie 3,5 miliona złotych – to dużo mniej, niż w przypadku pozostałych przejść granicznych. Przedstawiciele kampanii „Piesze przejścia graniczne” uważają, że przynajmniej tę inwestycję należałoby rozpocząć w 2016 roku. Niezależnie od tego, rozważane jest przeprowadzenie pilotażu ruchu pieszego na przejściu w Budomierzu (Podkarpackie) na wzór tego z Dołhobyczowa.

---

Polub Piesze przejścia graniczne: www.facebook.com/turystycznagranica

 

Komentarze  

 
+1 #1 jubus 2016-01-01 10:09
Dobra wiadomość w Nowym Roku. Oby więcej takich. Miejmy nadzieje, że w 2017 rok, wejdziemy już na Ukrainę pieszo, także w Hrebennem, Dorohusku i innych miejscach. Że w końcu będzie można wyskoczyć z Lublina czy Chełma na wódeczkę do Łucka czy Lwowa i obrócić się w ciągu kilkunastu godzin.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.017 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.054 seconds, 2.94 MB
Application afterRender: 0.187 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3817144

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'm8hibt4usvs4m16bld62i2aqc7'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788778' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'm8hibt4usvs4m16bld62i2aqc7'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'm8hibt4usvs4m16bld62i2aqc7','1516794178','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1042)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5555
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:42:58' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:42:58' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5555'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 682
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:42:58' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:42:58' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5555
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5555

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.234.65.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5555
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1042 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1042
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 972
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 5
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2018-01-24' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-24' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 296
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 296, '2018-01-24' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2018-01-24' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:42:58')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:42:58')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:42:58' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:42:58' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak