Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Wysokie cło na używane samochody przyczyną gigantycznych kolejek i korupcji na polsko-ukraińskiej granicy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Rząd Arsenija Jaceniuka i prezydent Petro Poroszenko deklarują, że dążenie do integracji europejskiej jest dla nich absolutnym priorytetem. Utrzymywanie absurdalnie wysokiego cła na używane, zakupione w Polsce samochody przeczy tym deklaracjom.

 

O co chodzi? Jak wiemy, w Polsce można kupić używany zachodni samochód z dziesięcioletnim przebiegiem już za kilka tysięcy złotych. Tymczasem mieszkaniec Ukrainy, który chciałby nabyć swoje cztery kółka i nie stosować żadnych trików, musi wyłożyć równowartość przynajmniej 30-40 tysięcy złotych za auto średniej klasy. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że obecnie zarobki na Ukrainie należą do najniższych w Europie poza Kosowem (Ukraina „wyprzedziła” już pod tym względem Mołdawię i Albanię), nawet dla przedstawicieli względnie dobrze zarabiającej (jak na ukraińskie realia) klasy średniej są to ceny zaporowe.

Oczywiście zamiast przepłacać i kupować nowe (choć kiepskiej jakości) auta z ukraińskich fabryk, kontrolowanych przez rosyjskojęzycznych oligarchów, można kupić za kilka tysięcy złotych używany zachodni samochód w Polsce. Który często jest w o wiele lepszym stanie i mniej szkodzi środowisku, niż nowe pojazdy ukraińskiej (oligarchicznej) produkcji. I tu pojawia się problem: zaporowe cło na używane samochody zakupione w Polsce czy Niemczech, które sprawia, że to się po prostu nie opłaca. Do pięciu tysięcy złotych wydanych na używane auto kupione od polskiego pośrednika należałoby bowiem doliczyć cło rzędu 5-10 tysięcy euro (21 - 42 tysięcy złotych). Akurat tyle, żeby wyszło drożej, niż nowe auto z „ukraińskich” fabryk. To doskonały przykład na to, że mimo słów o europejskich wartościach i rewolucji godności, polityka podatkowa Ukrainy nadal jest tworzona na zamówienie prorosyjskich oligarchów, nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z ukraińską racją stanu – integracją europejską.

Mieszkańcy Kijowa, Odessy czy Charkowa nie mają wyboru – przepłacają, biorąc często samochód na kredyt. Ukraińcy z terenów graniczących z Polską postępują inaczej – kupują używany samochód w Polsce, ale nie rejestrują go na Ukrainie. To między innymi dlatego średnio co trzeci samochód spotkany w Rejonie Mościskim, Żółkiewskim czy Jaworowskim jest na polskich „blachach”, chociaż ich właścicielami są miejscowi Ukraińcy. Ale jest jedno „ale”: taki trik jest możliwy tylko pod warunkiem, że posiadacz samochodu na polskich numerach będzie przekraczał granicę nie rzadziej, niż co pięć dni.

I tak się rzeczywiście dzieje. Choć trudno sobie to wyobrazić, ale w ten sposób funkcjonują nawet mieszkańcy odległego o 60 km od granicy Lwowa. Praca, choroba – bez znaczenia: co 3-5 dni trzeba wsiąść w samochód i pojechać do Medyki lub Hrebennego, stojąc przy tym nawet kilkanaście godzin na granicy, tylko po to, by w Polsce wypić kawę i wracać z powrotem.

I tak ze względu na ominięcie wymagań celnych tam i z powrotem jeździ przez granicę kilkaset tysięcy mieszkańców Zachodniej Ukrainy. To właśnie oni – ukraińscy posiadacze nie oclonych samochodów na polskich blachach generują jakieś 70% ruchu na przejściach granicznych. I to jest właśnie (obok korupcji i przemytu) główna przyczyna gigantycznych kolejek i korupcji na polsko-ukraińskiej granicy. Co z kolei sprawia, że Ukraina mimo zwycięstwa Euromajdanu wciąż jest odgrodzona od Unii Europejskiej szczelną barierą graniczną – nikt normalny nie wybierze się na Ukrainę turystycznie własnym samochodem, mając w perspektywie kilka godzin oczekiwania na granicy w kolejce osób, którzy są tu tylko po to, by przybić pieczątkę w paszporcie i tym samym utrzymać status swojego samochodu jako „tranzytowy”, a więc nie podlegający ocleniu.

O likwidacji lub znacznym zmniejszeniu ceł na używane samochody, albo wydłużeniu okresu bez przekraczania granicy do 30 dni mówi się na Ukrainie już od dawna. Powstają w tej sprawie kolejne projekty ustaw i rozporządzeń, władza co rusz deklaruje, że wkrótce rozwiąże ten problem. I tak w nieskończoność. Nacisk oligarchów okazuje się silniejszy.

Jak dla mnie likwidacja cła na używane samochody to papierek lakmusowy tego, czy ukraińskie władze rzeczywiście chcą zbliżenia z Polską i Europą oraz reform, deoligarchizacji i uczciwej konkurencji. Oczywiście, że taki krok będzie miał również swoje negatywne skutki – jak każda reforma. Ale bez tej reformy – likwidacji ceł cała ta narracja o „dzielnej Ukrainie broniącej europejskich wartości przed rosyjskim faszyzmem” i „Ukrainie która chce do Europy, ale Europa jej nie chce” – to tylko puste słowa.

Jeżeli Ukraina chce, by Polska jej pomagała (również humanitarnie), musi tę reformę przeprowadzić. Znieść cło na używane samochody chociażby dlatego, że to cło całkowicie paraliżuje polsko-ukraińską granicę i jest aktem złej woli wymierzonym w sojusznika Ukrainy – Polskę. W przeciwnym wypadku wszelkie pretensje do "egoistycznej Europy" o niedostateczne wsparcie Ukrainy są moim zdaniem nie na miejscu.

Jakub Łoginow

Komentarze  

 
+1 #1 Janusz 2015-10-23 22:11
Z czego wynika przytoczona kwota 5-10tys. euro cła/podatku na import samochodu osobowego za 5tys PLN na Ukrainę?

OIMW na Ukrainie podatki na import samochodów są rzeczywiście dość wysokie (10%cła, akcyza + podatek 20%, dodatkowy podatek ochronny wprowadzony w 2013 właśnie skasowano), ale ruch na granicy nie wynika raczej z konieczności jeżdzenia nieprzerejestro wanym samochodem co pięć dni w tę i nazad. W Polsce pracuje obecnie (ku obopólnej korzyści) ca 400 tysięcy Ukraińców, i myślę że raczej to jest powodem kolejek na granicy.
Cytować
 
 
+2 #2 Kuba 2015-10-24 11:04
Większość Ukraińców pracujących w Polsce to raczej ludzie nie posiadający samochodu, wykonujący w naszym kraju nisko opłacane prace, typu sprzątanie, opieka nad dzieckiem, rolnictwo. Te osoby podróżują głównie autobusami, busami, lub rzadziej - przez piesze przejście w Medyce. Większość ruchu na granicy generuje natomiast przemyt, na drugim miejscu jest właśnie przetaczanie co kilka dni samochodu.
Cytować
 
 
0 #3 jubus 2015-10-24 13:27
Cytuję Kuba:
Większość Ukraińców pracujących w Polsce to raczej ludzie nie posiadający samochodu, wykonujący w naszym kraju nisko opłacane prace, typu sprzątanie, opieka nad dzieckiem, rolnictwo. Te osoby podróżują głównie autobusami, busami, lub rzadziej - przez piesze przejście w Medyce. Większość ruchu na granicy generuje natomiast przemyt, na drugim miejscu jest właśnie przetaczanie co kilka dni samochodu.

Dokładnie tak. Ci co straszą Ukraińcami w Polsce, powinni się raczej zabrać za porządkowanie polskiego burdelu, jaki mamy od 1939 roku. A syfu w Polsce jest tyle co za PRL, jak nie więcej. Tylko gnida, wyzywa sie na słabszym i biedniejszym. Ukraińcy, stali się dzisiaj kozłem ofiarnym i biednym chłopcem do bicia. Niech Polacy przestaną nadstawiać tyłka UE i USA, bo póki co to są parobkami u zachodnich panów.
Cytować
 
 
+1 #4 jubus 2015-10-24 13:29
Niech Polacy się w końcu zdecydują, czy chcą 100 tysięcy Arabów czy 400 tysięcy Ukraińców. I czy wyganianie za granicę milionów Polaków to faktycznie najlepszy sposób na walkę z bezrobociem i brakiem perspektyw.
Cytować
 
 
+3 #5 Celnik 2015-10-24 15:55
Noooo !!! w końcu Panie Jakubie jakiś rzetelny artykuł ukazujący powstawanie kolejek na granicy a nie zwalanie wszystkiego na głowę służb granicznych  . Dla tych co twierdzą ,że ma to charakter marginalny i nie ma wpływu na czas oczekiwania przedstawię kilka faktów. Znalazłem artykuł z 2013 roku w którym podana jest ilość 1300 samochodów ( w samym powiecie przemyskim) zarejestrowanyc h na współwłasność z obywatelem ukraińskim. Do dnia dzisiejszego śmiało można przypuszczać że liczba ta się podwoiła. Czyli 2600 samochodów ( z samego pow. Przemyskiego) podzielić na 5 dni daje nam 520 pojazdów , średnio na jednym pasie w Medyce w kierunku przywozowym odprawianych jest około 200-220 pojazdów na 12 godzinną zmianę czyli przy otwartych 5-6 pasach daje nam 1320 pojazdów na zmianę i jak to się ma do 520 pojazdów których przynajmniej połowa jedzie na tzw.” kółko”. Tyle dziękuję . Pozdrawiam :lol:
Cytować
 
 
-3 #6 jubus 2015-10-25 08:14
Dzisiaj wybory samorządowe na Ukrainie. Partia premiera Jaceniuka przerżnie te wybory kompletnie, do władzy w wielu regionach, głównie zachodnich, wróci Tymoszenko. Może to coś zmieni, bo o ile Poroszenko jest nietykalny, jako prezedent, to ta miernota Jaceniuk to dno kompletne. Tymoszenko ma swoje za uszami, ale jako premier była całkiem OK.
Mam nadzieje, że zostanie premierem i coś się w tej materii ruszy też.
Cytować
 
 
0 #7 mandark 2016-03-23 19:59
nie co pięć dni a co 10 dni taki delikwent musi przekraczać granicę!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.029 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.034 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.107 seconds, 2.97 MB
Application afterRender: 0.346 seconds, 3.64 MB

Zużycie pamięci

3852904

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 's77cbc24udjsgl3fq5hu9n1d27'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788683' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 's77cbc24udjsgl3fq5hu9n1d27'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 's77cbc24udjsgl3fq5hu9n1d27','1516794083','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1042)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5537
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:41:24' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:41:24' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5537'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 682
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:41:24' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:41:24' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5537
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5537

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.234.65.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5537
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1042 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1042
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 972
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 5
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2018-01-24' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-24' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-24' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2018-01-24' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:41:24')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:41:24')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:41:24' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:41:24' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak