Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Żegluga śródlądowa: Słowacja rozwija transport rzeczny

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Brak dostępu do morza i niewielkie rozmiary – a przy tym ogromne ambicje i konsekwentny rozwój infrastruktury transportowej. Słowacja, bo o niej mowa, realizuje kolejny etap użeglowienia Wagu, drugiej po Dunaju największej rzeki kraju. Za kilka lat Wag ma być spławny aż do Żiliny, która stanie się ważnym multimodalnym węzłem transportowym.

Narodowy program rozwoju dróg wodnych sięga jeszcze dalej – w latach 2025-2035 ma być zbudowany kanał między Żiliną a czeskim odcinkiem Odry. W ten sposób ma powstać strategiczna magistrala wodna między Bałtykiem a Morzem Czarnym, a Słowacja, która do tego czasu gruntownie zmodernizuje swe porty rzeczne i kolej, będzie odgrywać istotną rolę państwa tranzytowego, położonego w samym środku Europy. To również szansa dla polskich portów (zwłaszcza Szczecina), które dzięki nowemu szlakowi wodnemu uzyskają połączenie perspektywicznym rynkiem krajów dunajskich.

Od idei do realizacji

Pomysł użeglowienia Wagu pojawił się już w latach 30 XX wieku. W roku 1936 zbudowano pierwszy stopień wodny, a w latach 50 kaskady na środkowym biegu rosły jak grzyby po deszczu. Do 1963 roku udało się uregulować prawie cały środkowy bieg rzeki.

Obecnie realizowany program budowy drogi wodnej Wagu jest podzielony na cztery etapy. Pierwszy etap Komarno – Sered’ został zrealizowany w czerwcu 1998, stwarzając jako-takie warunki dla rozwoju żeglugi w dolnym biegu rzeki. Niestety, w odróżnieniu od w pełni spławnego Dunaju, na Dolnym Wagu żegluga jest możliwa jedynie przy sprzyjających warunkach hydrograficznych – bardzo często jest tam po prostu za płytko. Problem ten ma rozwiązać dopiero budowa uzgodnionej jeszcze w latach 70. zapory Nagymaros po stronie węgierskiej, która znacząco podniesie lustro wody na Dolnym Wagu.

Obecnie jest realizowany drugi etap omawianego programu: odcinek Sered’ – Puchov (2003-2013). Wraz ze zbudowaniem zapory w Seredzie środkowa część Wagu będzie już właściwie żeglowna – pozostanie jedynie zmodernizować system już istniejących urządzeń hydrotechnicznych. Zgodnie z planami, które się jednak mogą nieco opóźnić, w przyszłym roku ma się zacząć trzeci etap Puchov – Żilina. Pierwotnie zakładano, że zakończy się on w roku 2016, jednak już teraz wiadomo, że odbędzie się to z kilkuletnim poślizgiem. W każdym razie, mimo licznych problemów z finansowaniem inwestycji, na Słowacji nikt nie ma wątpliwości: Wag aż do Żiliny na pewno będzie przystosowany do żeglugi przed 2020 rokiem (większość projektów, dokumentacji jest opracowana). Wciąż natomiast w sferze luźnych dyskusji jest najtrudniejszy, międzynarodowy odcinek Żilina – Odra – Polska, który ma przebiegać rzekami Kysuca i Olza.

Dolina dobrobytu

Pełne użeglowienie Wagu ma bardzo mocne podstawy ekonomiczne. Region Poważa i okolic zajmuje 34% powierzchni kraju i wypracowuje aż połowę PKB Słowacji. Żyzne niziny nad Dolnym Wagiem bez przesady można nazwać „spichlerzem Europy Środkowej”, a intensywne rolnictwo potrzebuje dostaw dużej ilości nawozów oraz wywozu gotowej produkcji rolnej, do czego doskonale nadają się barki.

Z kolei Środkowe Poważe – to silnie zindustrializowany obszar słowackiego dobrobytu (obok naddunajskiej Bratysławy). Wielu czytelników zapewne pamięta, jak w latach 2000 – 2006 w polskich mediach pojawiały się coraz to nowe informacje o tym, że kolejny światowy koncern (samochodowy i nie tylko) ulokował swą dużą inwestycję na Słowacji, zamiast w Polsce. Przeważająca większość tych koncernów wybudowała swoje fabryki właśnie tu, nad środkowym Wagiem, a teraz są oni żywotnie zainteresowani ulepszeniem logistyki dzięki wykorzystaniu transportu wodnego. Dobitnym przykładem jest Peugeot – Citroen, którego menadżerom bardzo zależy na pełnym uruchomieniu drogi wodnej Wagu, by w ten sposób eksportować swoje wyroby na Zachód, Wschód (region Morza Czarnego) i w przyszłości również na Północ (do Skandynawii przez port w Szczecinie).

Doliną Wagu przebiega główna oś komunikacyjna Słowacji, stanowiąca element kilku transeuropejskich korytarzy. Ma ona kształt bumerangu i prowadzi ze stolicy początkowo na Północ, trasą Bratysława – Trnava – Trenczyn – Żilina, by następnie ostro skręcić na wschód w kierunku Martina, Popradu, Preszova, Koszyc i Użhorodu (Ukraina). Na odcinku Bratysława – Żilina trasa ta jest elementem VI europejskiego korytarza Północ – Południe, łączącego porty Trójmiasta, przez Śląsk, z Wiedniem i Adriatykiem. Ruch na autostradzie i magistrali kolejowej jest już bardzo intensywny i wciąż wzrasta, a dobudowanie kolejnych pasów ruchu czy torowisk nie wchodzi w grę – dolina jest wąska i gęsto zabudowana. Pozostaje więc rzeka, która docelowo ma stać się słowacką „wodną autostradą”.

Dobre prognozy dla Żiliny

Trzecie co do wielkości miasto Słowacji ze swoimi 86 tysiącami mieszkańców nie sprawia wrażenia jakiejś istotnej „metropolii”, nawet jak na słowackie warunki. W porównaniu z nie tak odległymi aglomeracjami Krakowa, Śląska czy Ostrawy wydaje się być raczej zapyziałą prowincją. Za kilka lata zmieni się to diametralnie: Żilina i interesujący się tym miastem inwestorzy już teraz przygotowują się do nieodległego momentu, kiedy stolica Kysuc stanie się dynamicznym węzłem transportowym i jednym ze słowackich biegunów wzrostu.

Już za kilka lat od Żiliny do ukraińskiego Użhorodu będzie można dojechać wygodną autostradą, a być może również szerokotorową linią kolejową, natomiast w kierunku polskiego Śląska będzie ukończona autostrada i magistrala kolejowa. Autostrada i szybka kolej między Żiliną a Bratysławą i Wiedniem jest już praktycznie zbudowana. Do tego dojdzie jeszcze szlak wodny z przyszłym żilińskim portem rzecznym, a całość dopełni lotnisko, wokół którego już teraz rozbudowuje się centrum logistyczne i przemysłowe.

Do pełni szczęścia brakować więc będzie jedynie połączenia wodnego z Polską, z Bałtykiem. Na powstaniu tego połączenia najbardziej zależy Słowakom i Czechom, ale do tego pomysłu pozytywnie odnosi się również polska wiceminister Anna Wypych-Namiotko. W Warszawie odbyło się już na ten temat kilka wstępnych rozmów na poziomie międzyrządowym. Czy projekt przejdzie od fazy rozmów do realizacji, przekonamy się jednak dopiero wtedy, gdy będzie ustalona nowa perspektywa finansowa Unii – tak gigantyczny projekt musi mieć status projektu transeuropejskiego.

Jakub Łoginow

Źródło: Morza i Oceany - serwis informacyjno-publicystyczny

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.019 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.023 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.049 seconds, 2.91 MB
Application afterRender: 0.214 seconds, 3.59 MB

Zużycie pamięci

3796720

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'evplmctm260rhjnhcpiafsetc1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516688637' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'evplmctm260rhjnhcpiafsetc1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'evplmctm260rhjnhcpiafsetc1','1516694037','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1802)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 332
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:53:57' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:53:57' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='332'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1305
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:53:57' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:53:57' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 332
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 332

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1802 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1802
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2018-01-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:53:57')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:53:57')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:53:57' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:53:57' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak