Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Dlaczego nie lubię jeździć przez Słowację? Subiektywne spojrzenie pilota wycieczek

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 

Słowacja. Kraj wciśnięty pomiędzy Węgry i Polskę. W przewadze pokryty terenami górskimi, niesamowicie piękny krajobrazowo. Jest jednak coś, co – od kiedy pracuję w turystyce –niezmiennie mnie do tego kraju zraża. Chodzi o podejście do turystyki, szczególnie tej zorganizowanej i tranzytowej.

Odnoszę wrażenie, że każdy autokar z wycieczką jest w tym kraju niemile widziany, tak jakby Słowacy chcieli nas ukarać że tylko przejeżdżamy przez ich terytorium zamiast zostać tam na dłużej. Oczywiście z moich narzekań wyłączone są rejony Bratysławy (stolica zawsze jest chętna gościć turystów) oraz Tatr, dobrze rozwinięte turystycznie i – choć ceny w euro robią swoje – całkiem dobrze przygotowane na przyjęcie polskich gości. W końcu to Polacy stanowią jedną z głównych grup docelowych. Im dalej jednak na południe, tym gorzej.

Poprad. Sobota, godzina 12:00. Przed odwiedzinami w AquaCity Poprad (miejsce bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie turystów  - może dlatego, że właścicielem jest Brytyjczyk?) chcę z grupą przejść się po rynku, zobaczyć „starówkę” jednego z większych miast naszego południowego sąsiada. Zabytki okazują się zabytkami głównie czasów socjalizmu, bo akurat te budynki widoczne są na pierwszy rzut oka. Jeżeli w Popradzie znajdują się jakieś budynki godne uwagi, to są one usytuowane w Spiskiej Sobocie, do której i tak mało turystów dociera. Tak więc mamy szpetne, odpychające i zaniedbane budynki, częstokroć puste, jakby czekały na bogatego inwestora. Gdzieniegdzie jakiś sklep, który – jeżeli już jest otwarty – to straszący wystawą rodem z filmu Barei. Tak jakby czas się zatrzymał a sami mieszkańcy nie mieli ochoty wkraczać w nowe czasy. Powoli, z wszechobecnym ”tumiwisizmem”.

Więc puszczam ludzi na kawę lub piwo (jeszcze nie wiedzą, że będą je mogli dostać  tylko w dwóch działających kawiarniach. Pozostałe 7 jest w niedzielę zamkniętych. Powtórzę: KAWIARNIE SĄ W NIEDZIELĘ ZAMKNIĘTE). I creme de la creme każdej trasy, którą pilot sobie robi, kiedy przyjeżdża do nowego miasta – Punkt Obsługi Turystycznej / Punkt Informacji Turystycznej. Znalezienie go graniczy z cudem. Właściwie trafiłem na niego przypadkowo. Pełen nadziei podchodzę do drzwi, w końcu jest weekend, czyli czas, kiedy turystów powinno być najwięcej. Jednak i tutaj pocałowałem klamkę a raczej napis „Zatvorené”.

Wyjątek? Przypadek? Nic z tych rzeczy.

To jedziemy dalej.

- Stara Lubovna: gorzelnia whisky Nestville. Miejsce, które przy odpowiedniej promocji stałoby się niewątpliwie jedną z największych atrakcji północnej Słowacji.  Przyjeżdżamy a pracownicy non-stop patrzą na zegarki i nie pozwalają nawet skorzystać z WC, „bo chcą już zamykać”: Mimo, że płacimy nie tylko za wstęp ale też za nietanią degustację a żądne pamiątek owieczki z mojego stadka zostawiają w tutejszym sklepie kilkaset euro…

- Bańska Bystrzyca. Piękny, urokliwy ryneczek. Zachodzę z grupą do restauracji gdzie mieliśmy zamówiony obiad. Pierwszy raz i jak się okazało później – ostatni.  Nie dość, że za 3-daniowy obiad płacimy o 60 procent więcej niż w każdej innej knajpie (restauracja na rynku zobowiązuje) to jeszcze dostajemy dania przypalone/niedogotowane/przesolone i podane w sposób rodem z baru mlecznego. Chcesz kierowcy zamienić piwo na kofolę? Zapomnij o takiej możliwości. Regulowanie rachunku – dostajemy fakturę na kwotę inną niż się umawialiśmy. Niby 40 euro przy całej grupie to niewiele, ale to już kwota, którą można spożytkować w inny sposób: np. kupując wejściówki na wieżę zegarową (1,5 euro, polecam –widoki niesamowite!). Z kierownikiem lokalu skontaktować się nie da, przecież jest weekend, pracownicy nie będą do niego dzwonić. Więc albo płacimy albo wzywamy policję.

- Policja Słowacka to oczywiście temat rzeka, godny i wart poruszenia w innym temacie. W każdym razie każdy, kto przejeżdża przez Słowację wie o czym mówię. (Jakby na potwierdzenie tych słów przed kwadransem zatrzymał nas autobus patrol policji. Prędkość? W porządku. Zaświadczenie o euro klasie autobusu? Wbite w dowód. Pasy? Zapięte u wszystkich. Dwadzieścia minut szukania powodu, za który można wlepić mandat, przekomarzanie się z posterunkowym i w końcu powiedziane z wyższością w głosie „możecie jechać”).

- Stacje benzynowe? Przejeżdżając przez Słowację wybieraj stacje OMV lub Shell – to w nich będzie największa szansa na toaletę nie będącą akurat w remoncie. Bo tajemnicą poliszynela jest fakt, że ilekroć na stację wjeżdża autobus, toaleta akurat przechodzi – tutaj cytat – „problemy techniczne”. Myślisz, że zapłacisz za toaletę i wejdziesz? Przecież już wiemy, że euro w tym kraju nic nie znaczy. To może ubłagasz panią, żeby wpuściła chociaż 5 kobiet? Zapomnij – nagle oniemiała i udaje, że nie rozumie, co do niej mówisz.

Oczywiście, żeby być uczciwym nie twierdzę, że na Węgrzech czy w Polsce wpadki się nie zdarzają. Zdarzają się, jednak są rzadkością. Na Słowacji słowo „Zatvorené” powinno być  wplecione w refren słowackiego hymnu narodowego  „Nad Tatrami się błyska”.  Po prostu w przypływie bezradności coraz bardziej skłaniam się ku opinii, żeby całą Słowację zalać asfaltem i zrobić dzięki temu kilkuset kilometrowy pas drogi łącząc Polskę z Węgrami. I myślę, że nawet jeśli nie ucieszyłoby to samych Słowaków (w końcu mieliby spokój z tymi naprzykrzającymi się turystami) to patrzyliby oni na to z obojętnością, którą widać u nich codziennie.

Waldemar Kugler

http://www.waldemarkugler.pl/

https://www.facebook.com/eventshungary

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2015-06-17 09:39
Bardzo jestem wzdzięczny za ten artykuł. Bo planowałem wyjazd na Słowację i Węgry, niesamochodowo i nie wycieczkowo, po prostu kombinując. I niestety jadąc z Lublina czy Rzeszowa to jest tragedia, nie ma jak dojechać, trzeba jechać samochodem lub rowerem. Albo pieszo, przynajmniej przez granicę. Słowacja jest owszem dziadowska, ale dla kogoś kto bywał na Ukrainie czy na Białorusi (dawno, jeszcze przed włączeniem nas do Więzienia Szengen)nie będzie narzekał na warunki.
A na Słowacji byłem ostatni raz w zeszłym roku, akurat po raz pierwszy zawitałem do Zakopca i postanowiłem pojechać po piwo lub wino na drugą stronę granicy. Tragedia, sklep sieci COOP w Szwajcarii czy Włoszech to nasz Społem w wersji LUX, na Słowacji wygląda jak Społem sprzed 10 lat.
Cytować
 
 
-4 #2 jubus 2015-06-17 09:43
Co do zalewania asfaltem, przypomnę autorowi inną opcję. Po rozbiorze Czechosłowacji i powstaniu Słowacji w 1939 roku, Węgry wzięły całą wschodnią i południową Słowacje, odbyło się to na zasadzie arbitrażu. Zaryzykuje tezę, że dobrym wyjściem byłoby wesprzeć Węgrów ze Słowacji oraz siły patriotyczne takie jak Jobbik i dokonać lekkiej "korekty" granicy. Skoro Rosja tak zrobiła z Krymem to czemu Polska i Węgry nie mogą utworzyć wspólnej granicy, przy okazji Ruś Zakarpacka wróciła by do Węgier.
Co do przejazdu na Węgry, od strony Lublina/Warszawy/północy to dobrym wyjściem choć trudnym organizacyjnie dla niezmotoryzowan ych jest przejazd przez Ukrainę, np. Lwów, potem Czop czy też Użgorod. Nie jechałem tak, ale planuję, bo w Karpatach ukraińskich jeszcze nie byłem.
Cytować
 
 
+3 #3 Turysta 2015-06-19 12:52
też jeźdźę na SŁowacjję i nie odbiega ona od innych krajów UE a nawet maja lepiej od Polaków bo zyją jak za PRLu w czasach Gierka /sklepy i knajpy w sobotę i niedzielę nie pracują -bo tie ich prawo oraz poszanowanie człowieka. . Najgorszy problem to sprawa mniejszości cygańskiej - zwłaszcza w Koszycach na cygaskiej dzielnicy -zobaczcie na You tube jaki mają tam cyrk .Ale mimo toładny kraj ,mili ludzie i mogąbyc bardziej dumni że są Słowakami nixli my Polakami bo Słowaków bardziej w swiecie szanują niźli Polaków -taka jest bezsprzeczna prawda
Cytować
 
 
+2 #4 kubujak 2015-06-19 17:52
Cytuję jubus:
Słowacja jest owszem dziadowska, ale dla kogoś kto bywał na Ukrainie czy na Białorusi (dawno, jeszcze przed włączeniem nas do Więzienia Szengen)nie będzie narzekał na warunki.Akurat na Ukrainie już dawno tak nie jest. Polecam pojechać. Nawet na wsiach sklepy są nie najgorzej zaopatrzone, zjeść i wypić zawsze jest gdzie. Na Białorusi nie byłem, ale będę w sierpniu, to zobaczę.
Cytować
 
 
-1 #5 jubus 2015-06-22 10:34
Cytuję kubujak:
Cytuję jubus:
Słowacja jest owszem dziadowska, ale dla kogoś kto bywał na Ukrainie czy na Białorusi (dawno, jeszcze przed włączeniem nas do Więzienia Szengen)nie będzie narzekał na warunki.Akurat na Ukrainie już dawno tak nie jest. Polecam pojechać. Nawet na wsiach sklepy są nie najgorzej zaopatrzone, zjeść i wypić zawsze jest gdzie. Na Białorusi nie byłem, ale będę w sierpniu, to zobaczę.

Ale ja nie mówię, że nie ma towaru w sklepach. Ale i tak jest ogólne dziadostwo, byłem i w mieście i na prowincji, ostatni raz w Łucku i okolicach z 2 lata temu. Na Białorusi byłem 10 lat temu, było ok. Ogólnie rzecz biorąc to nie jest jakaś tam rewelacja, ale w porównaniu do Czech czy Węgier jest jednak gorzej.
Cytować
 
 
-2 #6 jubus 2015-06-22 10:37
Cytuję Turysta:
też jeźdźę na SŁowacjję i nie odbiega ona od innych krajów UE a nawet maja lepiej od Polaków bo zyją jak za PRLu w czasach Gierka /sklepy i knajpy w sobotę i niedzielę nie pracują -bo tie ich prawo oraz poszanowanie człowieka. . .Ale mimo toładny kraj ,mili ludzie i mogąbyc bardziej dumni że są Słowakami nixli my Polakami bo Słowaków bardziej w swiecie szanują niźli Polaków -taka jest bezsprzeczna prawda

Akurat UE to syf i nie ma co tu porównywać Europy Środkowej do tego zachodniego burdelu. Polacy są szanowani na świecie, nie w Europie Zachodniej, ale kto by się tymi idiotami przejmował. Polaków lubią Azjaci, Latynosi, Afrykańczycy. Problem jest taki, że Polacy za bardzo chcą się "uzachodawiać", a powinni brać przykład z Węgier czy właśnie Słowacji.
Cytować
 
 
-8 #7 jubus 2015-06-22 10:42
Słowacja jednak się zmienia, ot chociażby wczorajsza demonstracja pana Kotleby pokazała, że Słowacy mają już dosyć traktowania jak bydło. I nie chcą robić ze Słowacji, kraju afrykańskiego. Kotleba to nadzieja dla Słowacji, i takich ludzi ten kraj, ale także i Polska, potrzebuje. Tacy ludzie jak Fico to się nadają jedynie na Ukrainę czy na Białoruś a najlepiej do Rosji. Andrej Kiska jako prezydent jest ok.
A Słowaków jest mało, to chyba normalne, że o nich nie jest tak głośno jak o Polakach. Polacy to naród globalny, Europa, a już tym bardziej Eurokołchoz to dla nas zaścianek.
Cytować
 
 
-9 #8 laci 2015-07-11 16:30
Poľaci, keď sa vám nepáči, seďte si doma alebo jazdite cez Nemecko.... všade vás je jan nasratých a predáte ak´j Matku božsku Czenstochowsku, degeši a handlarzi....
Cytować
 
 
-16 #9 laci 2015-07-11 16:36
Poľaci nie su turisti, su debili a vyžeru i vlastne gówno, bo su žobraci a v hoteloch kradnu a žobru... kde poľak, tam vodka, bordel, brud... rusi su lepši jak poľaci, banda gnójkuw....
Cytować
 
 
-9 #10 jubus 2015-07-12 12:03
Cytuję laci:
Poľaci nie su turisti, su debili a vyžeru i vlastne gówno, bo su žobraci a v hoteloch kradnu a žobru... kde poľak, tam vodka, bordel, brud... rusi su lepši jak poľaci, banda gnójkuw....

Doskonałe świadectwo "kultury". Pan Cham Słowacki czy Czeski? A zresztą jaka to róznica, Pepik to pepik, czytaj gówno.
Ale co do Rosjan, także Ukraińców to potwierdzam, Rosjanie i Ukraińcy, Białorusini są o wiele lepsi od pepiczków. Ba, nawet Niemcy czy Austriacy są o niebo lepsi od was, pepiczków zasranych. O Węgrach nie mówiąc, bo to oczywista.
Czechy=Słowacja=Gówno
Cytować
 
 
-10 #11 jubus 2015-07-12 12:04
I pomysleć, że własnie wypiłem czeskie piwo, chyba zaraz je wyrzygam.
Cytować
 
 
-5 #12 Gosc 2015-08-17 13:02
Bywam na Slowacji kazdego roku od kilku lat. Mieszkalem w Polsce ponad 20 lat i teraz jezdze tylko co roku. Nie widze jakjejs wielkiej roznicy miedzy dwoma krajami. Czesciej chamstwo i marudzenie na sasiadow widze w Polsce. Ogarnijcie sie bo ten artykol o komentarzach juz nie wspominajac to jest dno i potwierdza ze wiekszosc Polakow to rasisci gardzacy mniejszymi narodami. Polacy tak pokrzywdzeni przez historie! Przypomnijcie sobie okupacje Zaolzia w ramie w ramie z Hitlerem! A oscypek? smiech na sali, na Slowacji mozna go dostac wszedzie a w Polsce dopiero od kilku lat w lepszych marketach....ale sprawe w EU wygralismy. Gratulacje
Cytować
 
 
+12 #13 xelen 2015-08-17 18:49
Primitívne komentáre sú asi všade. Dôležité je, že úroveň internetovej komunikácie sa dobou zvyšuje. Je mi ľúto, že práve Slováci sa takto "zviditeľnili" na tomto portáli.

Poľsko je budúci regionálny líder. Vždy hovorím, že treba viac cestných a železničných spojení na Poľsko.

My Slováci sme taký dedinský národ. Potrebujeme dospieť a až potom budeme vedieť komunikovať ako rovný s rovným. Prosím o hodný kus tolerancie ku vybraným slovenským komentárom.
Cytować
 
 
+3 #14 jubus 2015-08-18 08:40
Bardzo dziękuje za ten komentarz, powyżej. Słowacja, podobnie jak Polska, Ukraina czy Rosja, pełne są imbecyli i debili. Trzeba umieć rozmawiać, jak równy z równym, a nie uniżać karku, tak jak robią to Polacy w kontaktach z Zachodem (z Niemcami czy USA), ale też nie należy się za bardzo wywyższać.
Umiejętność akceptacji krytyki jest ważna. Uważam, jednak, że z krytyką innych nie należy przesadzać, dlatego ten artykuł mi się nie podoba, ja nie rozróżniam co lepsze - Słowacja czy Polska, Słowacja czy Polska, Rosja czy Ukraina.
To politycy, głównie liberałowie i konserwatyści chcą dzielić narody. Ja jestem nacjonalistą, wierzę w wielkość narodu słowackiego i życzę mu jak najlepiej. Polska i Słowacja - zawsze razem.
Cytować
 
 
0 #15 jubus 2015-08-18 11:46
Dlatego proszę wybaczyć mi moje komentarze powyżej. Mój stosunek do Słowacji jest bardzo pozytywny, obok Rumunii to mój ulubiony kraj Europy Środkowo-Wschodniej. Uważam, że to właśnie Słowacja, a nie Czechy, Węgry czy Ukraina powinny być "stalowym sojusznikiem" Polski. Słowacja i Białoruś to 2 najważniejsi sąsiedzi Polski, nie chce mi się pisać dlaczego, to wynika z dogłębnej, geopolityczno-politycznej analizy. W relacjach ze Słowakami i Białorusinami praktycznie nigdy nie było wrogości, konfliktu czy wzajemnej pogardy. Jeśli już to mikro-konflikty, nie to co w relajach z Czechami, Ukrainą, Litwą, Rosją czy Niemcami.
Cytować
 
 
+2 #16 jubus 2015-08-19 14:21
Odpowiem także panu "Gościowi", bo widżę, że ma problemy z nazewnictwem. Rasista, to ktoś kto jest zwolennikiem teorii o niższości i wyższości ras. Od kiedy to Słowacy, Czesi, Ukraińcy należą do innej rasy niż Polacy? Komuś się chyba pomyliło z szowinizmem. W tej dziedzinie, w Polsce jest tak samo jak wszędzie. Tylko liberał albo lewak może pluć na własny kraj lub naród i go znieważać, uprawiając szowinizm antypolski, zwany także samobiczowaniem .
Oscypka nie można dostać w marketach, więc proszę nie opowiadać tu bzdur. Slovensky Ostiepok także nie jest możliwy do kupienia w marketach na Słowacji.
Zanim ktoś zacznie krytykować, niech najpierw zapozna się z faktami.
Cytować
 
 
0 #17 jubus 2015-08-19 14:23
Zresztą ktoś, kto nie mieszka w Polsce nie ma żadnego prawa krytykować Polaków. Niech się lepiej zajmie własnymi brudami, na własnym podwórku. Polaczki, mieszkajacy za granicą, plujący na własny naród to najgorsza zaraza jaka jest.
Cytować
 
 
+1 #18 Henryk 2015-08-20 18:49
Podzielam pogląd, że słowacy nie lubia obcoktajowców. Mój znajomy jadąc tranzytem przez Słowację na Węgry nie uniknął mandatu 120 ero od policjanta słowackiego za to, że nie miał kamizelki ostrzegawczej pod reka tylko w bagazniku a w bagazniku nie miał liny holowniczej. Dodatkowo policjant nagazał zdjąc z przedieh szyby videorejestrato ra i nawigacji. No cóz co kraj to obyczaj.
Cytować
 
 
-1 #19 jubus 2015-08-21 09:05
Cytuję Henryk:
Podzielam pogląd, że słowacy nie lubia obcoktajowców. Mój znajomy jadąc tranzytem przez Słowację na Węgry nie uniknął mandatu 120 ero od policjanta słowackiego za to, że nie miał kamizelki ostrzegawczej pod reka tylko w bagazniku a w bagazniku nie miał liny holowniczej. Dodatkowo policjant nagazał zdjąc z przedieh szyby videorejestrato ra i nawigacji. No cóz co kraj to obyczaj.

Śmieszne. Trudno to w ogóle komentować, pański komentarz nie ma sensu. Co ma mandat do innych narodowości? Proszę pokazać mi kraj, gdzie lubię lubieli by inne narody? Chyba gdzieś w Afryce może w Ameryce Łacińskiej. Europa to zbiór szowinizmów i egoizmów, tu każdy, na każdego patrzy z dołu lub z góry.
Cytować
 
 
0 #20 jubus 2015-08-21 09:09
Polacy "lubią" inne narody i co z tego wynika, każdy widzi. Zniewolenie tego kraju jest totalne, Polacy lubią robić loda komu popadnie, szczególnie Niemcom, USA, Francji, Włochom czy Czechom. Ale nic w zamian nie dostają.
Uczmy się od Słowaków, Austriaków jak żyć z innymi - nacjonalizm to jedyna droga. Ważne aby nie przerodził się w szowinizm czy niechęć do innych.
Polska to wielki naród, tyle, że strasznie zniszczony przez wrogów i przez własne błędy, popełnione w przeszłości.
Słowacy, Austriacy to te nacje, które lubię, właśnie za to, że umieją "się schować" i robić tak, aby to wyłącznie im było dobrze (a nie obcym).
Cytować
 
 
-1 #21 Adrian 2015-10-21 06:44
4 lata żyłem na Słowacji. ..o 4 lata za długo.
Słowacy to niezbyt mili ludzie. Nigdy nie zapomnę rozmowy
Z jednym ze słowaków i jego stwierdzenia iż cytuje:"-my Słowacy jesteśmy bardziej takimi austryjakami",
Słowacy lubią łatwe pieniądze, i każdy słowak czy z trnavy czy z kosic zapytany gdzie mieszka - odpowie iż w Bratysławie. Dziwny kompleks " czlowieka ze wsi".
Cytować
 
 
+1 #22 jubus 2015-10-21 08:14
Mi akurat "wsiowe" klimaty się podobają, na pewno dużo bardziej niż zakompleksione "lemingi z wielkich miast". Ale co do Austrii to fakt, zresztą Austriacy są podobni, to takie prostaki, którym się wydają, że sa lepsi od innych. Ale Słowacja, podobnie jak Rumunia czy Ukraina to te kraje, gdzie ludzie mimo wszystko są przyjeźniejsi niż ta hołota z Zachodu. O Czechach, którzy na siłę zadzierają nosa wobec Polaków, nie wspomnę.
Cytować
 
 
+1 #23 jubus 2015-10-21 08:16
Niestety, zachowanie Słowaków czy Czechów, niewiele się różni od zachowań Polaków. Generalnie rzecz biorąc, każdy naród jest na swój sposób porąbany i nie ma kraju czy narodu "normalnego". Dlatego trzeba się cieszyć, że żyjemy w Polsce, bo mimo wszystko, Polska to chyba najnormalniejsz y postkomunistycz ny kraj, obok Węgier, względnie Łotwy czy Estonii.
Cytować
 
 
-2 #24 jubus 2015-10-21 08:18
A Polacy jak już mają się "podniecać" kimś i czerpać pewnego rodzaje wzorce to niech bardziej popatrzą na północ - kraje bałtyckie, Finlandia, w mniejszym stopniu także Szwecja, Dania, Norwegia. Podobnie powinni robić Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie. Związki Polski i naszych wschodnich sąsiadów z Północą, Wikingami są niezaprzeczalne . Słowacja, Czechy, Węgry to bardziej Południe z tym samym syfem, jakie obecnie panuje na południu Europy.
Cytować
 
 
-5 #25 Podkarpatczyk 2015-10-21 12:11
większych bzdur i bredni nie czytałem - dziad cebulany z polandeszu pojechał do europy i myśli że jak zajedzie do miasta to slowaci będą skakać i biegać na jednaj nodze bo dziad z polsko głodny - pier.... się w ten głupi łeb to nie zdziadowana pastelowa buraczana polska gdzie za kilka setek jakiś janusz podepnie sobie 3 pługi i będzie orał jak pojeb świątek piątek czy niedziela - tam jest mentalita śrdkowoeuropejs ka jakże inna ne do pogodzenia z cerkiewno- bandycką polską - oni się po prostu szanują tam nie znaczy nie ćwieczku - mam nadzieję że podróż na słowację uczy czegoś takich ziutków choć obawiam się że to jak wołanie o rozum..
Cytować
 
 
-1 #26 jubus 2015-10-21 17:43
Cytuję Podkarpatczyk:
większych bzdur i bredni nie czytałem - dziad cebulany z polandeszu pojechał do europy i myśli że jak zajedzie do miasta to slowaci będą skakać i biegać na jednaj nodze bo dziad z polsko głodny - pier.... się w ten głupi łeb to nie zdziadowana pastelowa buraczana polska gdzie za kilka setek jakiś janusz podepnie sobie 3 pługi i będzie orał jak pojeb świątek piątek czy niedziela - tam jest mentalita śrdkowoeuropejs ka jakże inna ne do pogodzenia z cerkiewno- bandycką polską - oni się po prostu szanują tam nie znaczy nie ćwieczku - mam nadzieję że podróż na słowację uczy czegoś takich ziutków choć obawiam się że to jak wołanie o rozum..

Pan nawet nie potrafi pisać po polsku. A co do cerkwi to wara, wolę Polskę związaną historycznie z Rosją, Białorusią czy Ukrainą niż Słowację, Czechy lub Węgry związana z tymi bandytami zwanymi Habsburgami. Austria to dopiero dzicz, pracowałem tam, na prowincji niemal rok i nigdy więcej.
Cytować
 
 
-4 #27 Podkarpatczyk 2015-10-23 15:00
[pogodzenia z cerkiewno- bandycką polską - oni się po prostu szanują tam nie znaczy nie ćwieczku - mam nadzieję że podróż na słowację uczy czegoś takich ziutków choć obawiam się że to jak wołanie o rozum..
Pan nawet nie potrafi pisać po polsku. A co do cerkwi to wara, wolę Polskę związaną historycznie z Rosją, Białorusią czy Ukrainą niż Słowację, Czechy lub Węgry związana z tymi bandytami zwanymi Habsburgami. Austria to dopiero dzicz, pracowałem tam, na prowincji niemal rok i nigdy więcej.
jeśli ktoś coś próbuje sobie wyprostować czy poukładać to wypada najpierw trochę się rozejrzeć poza swoją stodołę i wejść w buty tych dziwnych dzikich czy ksenofobicznych slowaków czy austriaków - ale to może zrobić ktoś kto tam był od dziecka - Ty kolego,jeśli zostałeś oderwany od "polskiego" pługa już jako dorosły wychowany na krajowych bujdach baśniach i mitologiach nie jesteś w stanie zrozumieć mentality środkowoeuropej skiej... :lol: :lol:
Cytować
 
 
+1 #28 jubus 2015-10-23 23:12
Dla mnie liczy się Polska, a nie tzw. "środkowa Europa".
Europa Środkowa=Polska.
Tyle i tylko tyle. Reszta to g....
Cytować
 
 
0 #29 jubus 2015-10-23 23:15
Dopóki Polska jest słaba i zniewolona przez UE i NATO, dopóty Europa Środkowa leży i kwiczy. Dlatego każdy, komu zalezy na naszym regionie, musi walczyć o wolną i suwerenną Polskę. Choć jest już cisza wyborcza, to i tak napisze, że niestety, póki co, żadna partia kandydująca do Sejmu, nie reprezentuje prawdziwej wolnościowej alternatywy dla Polski.
Precz z UE, precz NATO, niech żyje Polska.
Cytować
 
 
-2 #30 Samuel 2016-11-24 19:26
Ty jesteś naprawdę ch*j!!! To wspominałeś tylko problemy? A co na przykład przyjemne chwile? Czy nie podobają Ci się nasze Tatry, z których macie tylko gó*no? Czy nie mamy więc gór, jaskiń oraz jezior chociaż jesteśmy mniejsza ziemia? I co tak zalać Polskę? Będziemy miały dostęp do morza i granicę z Litwą...
Cytować
 
 
0 #31 Maciej 2016-11-24 21:38
Cytuję Podkarpatczyk:
mentality środkowoeuropej skiej... :lol: :lol:

Pańska wypowiedź to nic więcej, drogi panie Słowaku, jak propagandowy slang, żywcem wzięty z wdeptującej Polskę i Polaków w g...o tzw. polskojęzycznej prasy. Jak widzę, na Słowacji też jesteście w tym dobrzy. Nawet samodzielnie nie jest Pan w stanie jednego sensownego zdania sklecić. Propagandziści internacjonaliz mu, propagatorzy narodowego zakompleksienia i politruki politycznej poprawności oraz "mentality" europejskiej spowodowały właśnie to, że jesteśmy (tak, tak, Słowacja również) wciąż traktowani przez bogate kraje Europy, jak kolonia. Swoją pseudo-nowoczesną europejskością na miarę choćby polskich celebrytów, epatujecie wszystkich dookoła, próbując wbijać ludzi w kompleksy i poczucie niższości. Ale zaściankowi jesteście właśnie wy i tzw. zachód nigdy nie będzie was poważał.
Cytować
 
 
0 #32 Maciej 2016-11-24 21:43
A odnośnie wrażeń autora z wyjazdów na Słowację, to ja niestety też nie mogę podzielić się bardziej pozytywnymi odczuciami - lepiej omijać, a jak trzeba przejechać, to najlepiej nie zatrzymując się (ja tak robię).
Cytować
 
 
0 #33 jubus 2016-11-25 10:33
Panie Macieju, gratuluje komentarza. Dobrze, że nie jestem sam, w swoim krytycyzmie, na tym serwisie, proszę tu częściej pisać. Co do Słowacji ma pan racji, małe, nieistotne, zakompleksione narody, są równie wredne jak te wielkie. Słowacja to taka Rosja w miniaturze, g....mają, g....widzieli, a mniemanie o sobie, że hohoho.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.018 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.122 seconds, 3.11 MB
Application afterRender: 0.301 seconds, 3.84 MB

Zużycie pamięci

4055000

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'pj8s5ru55rgee04f1dk21u9t25'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516688343' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'pj8s5ru55rgee04f1dk21u9t25'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'pj8s5ru55rgee04f1dk21u9t25','1516693743','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 802)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5490
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:49:03' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:49:03' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5490'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 482
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:49:03' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:49:03' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5490
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5490

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.227.6.156'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5490
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 802 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 802
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2018-01-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:49:03')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:49:03')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:49:03' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:49:03' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak