Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Jezioro Orawskie i góry: Do Zakopanego na plażę i żagle

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Okolice Zakopanego to nie tylko góry, ale również... jeziora. Zaledwie 45 km na zachód od stolicy polskich Tatr znajduje się ogromne Jezioro Orawskie, które jest większe, niż wiele popularnych jezior mazurskich. Pobyt na plaży, z której rozpościerają się niepowtarzalne widoki na pobliskie Tatry i Babią Górę, może stać się integralnym elementem pobytu w Zakopanem, obok wycieczek na Giewont i do Morskiego Oka.

Jezioro Orawskie jest największym akwenem Słowacji, leżącym w niewielkiej części również na terytorium Polski (w okolicach Chyżnego, Jabłonki i Lipnicy Wielkiej – ale tylko wtedy, gdy jest wysoki stan wody). Jego rozmiary są imponujące również jak na polskie rozmiary: gdyby ten akwen leżał w całości na polskim terytorium, należałby do pierwszej dziesiątki największych jezior w Polsce – jego powierzchnia jest taka, jak powierzchnia Jezioraka na Pojezierzu Iławskim. Jezioro powstało w latach 50-tych wskutek spiętrzenia wód rzek Czarnej i Białej Orawy oraz okolicznych potoków. Linia brzegowa nie jest stała, poziom wody waha się o kilka metrów w zależności od pracy zapory.

Mimo bliskości Zakopanego i Krakowa (zaledwie 100-125 km), Jezioro Orawskie nie jest jeszcze tłumnie oblegane przez polskich turystów. Nie ma tam również tłumów Słowaków – nasi południowi sąsiedzi nie mają takich tradycji żeglarskich oraz upodobania do wypoczynku nad wodą, jak Polacy (jeśli już, Słowacy wyjeżdżają po prostu nad ciepłe morza). Z tego też względu nie należy się tu spodziewać takiej rozwiniętej infrastruktury żeglarskiej, jak na Mazurach – chociaż na jeziorze można spotkać pojedyncze jachty, deski windsurfingowe, a nawet statki turystyczne. Tym niemniej, w miasteczku Namestovo oraz osadach na południowym brzegu jeziora bez trudu znajdziemy zorganizowane kąpieliska, kempingi oraz podstawową infrastrukturę rekreacyjną (restauracje, bary, wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego).

Brak dzikich tłumów, relatywnie niskie ceny i dosyć czysta woda – to główne zalety wypoczynku nad Jeziorem Orawskim. Pobyt nad tym akwenem można też połączyć ze zwiedzaniem zabytków, w tym przede wszystkim jedynej w swoim rodzaju wyspy Slanický ostrov, na którą można dopłynąć statkiem. Wyspa stanowi szczyt wzniesienia, należącego wcześniej do wsi Slanica, zalanej wodami jeziora. Wznosi się na niej kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, zbudowany w latach 1766–1769. Obecnie w kościele znajduje się stała ekspozycja orawskiej sztuki ludowej (rzeźba i malarstwo), dlatego stosowana jest również czasami nazwa Ostrov umenia (pol. Wyspa Sztuki). Można również zwiedzić położone bezpośrednio nad jeziorem miasteczko Namestovo (8 tysięcy mieszkańców), z tym, że nie ma tu jakichś szczególnie oszałamiających zabytków: ot typowe słowackie prowincjonalne miasteczko z rynkiem, niewielkimi kamieniczkami, kościołem itp.

Nad Jezioro Orawskie warto się wybrać również wczesną jesienią, mimo iż woda jest wtedy zimna i nie nadaje się do kąpieli. Okoliczne lasy są pełne grzybów, więc z wycieczki nad jezioro można przywieźć do Zakopanego cały koszyk rydzów czy borowików. Warto pamiętać, że zbieranie grzybów i jagód w Tatrzańskim Parku Narodowym jest zakazane, a lasy poza Parkiem po polskiej stronie (np. na zboczach Gubałówki) są regularnie przebrane przez miejscowych grzybiarzy, dlatego wycieczka na grzyby na Słowację jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że widoki na Jezioro Orawskie, Tatry, Babią Górę i Małą Fatrę, rozpościerające się z pobliskich wierchów Magury Orawskiej, są warte tego, aby tu przyjechać i wspiąć się na szczyt.

Wracając do Zakopanego, można po drodze, w Trstenie, wstąpić do jednego z tutejszych supermarketów (np. TESCO). Co prawda dawno już minęły czasy, kiedy ceny na Słowacji były niższe, niż w Polsce, ale wciąż opłaca się kupić piwo, alkohol i niektóre słodycze (np. banany w czekoladzie) – patrz: "Słowackie piwo i mocniejsze alkohole". W prywatnych sklepach i restauracjach można płacić złotówkami, w obiektach korporacyjnych (np. TESCO, stacje benzynowe) trzeba mieć euro lub karty płatnicze.

Dojazd nad Jezioro Orawskie w przypadku zmotoryzowanych nie stanowi problemu. Należy pojechać na ulicę Kościeliską i dalej na zachód, w stronę wylotu Doliny Kościeliskiej. Tam droga skręca na północ, należy nią jechać aż do Chochołowa i w połowie wsi skręcić w lewo (drogowskaz na Trstenę). Mijamy granicę, a następnie wioskę Sucha Hora, Hladovka, Vitanova, Liesek i jedziemy do Trsteny, gdzie dojeżdżamy do głównej drogi. Tam skręcamy w lewo i kierujemy się na Tvrdošin, gdzie skręcamy w prawo, kierując się na Namestovo i Bielsko-Białą. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do zapory i możemy zdecydować, czy zatrzymać się w którejś z okolicznych osad turystycznych, czy może dojechać do miasteczka – Namestova.

 

Nad Jezioro Orawskie można też dojechać rowerem. Niestety, znacznie trudniej jest dostać się nad Jezioro Orawskie transportem publicznym. Z Zakopanego do Trsteny nie jeździ ani jeden bezpośredni autobus ani bus, dlatego jesteśmy skazani na transport kombinowany i długie oczekiwanie na przesiadki.

Jedyny wariant, to dojazd autobusem do Chochołowa (kierowcy mówimy, że jedziemy na granicę i prosimy o wskazanie, gdzie wysiąść). Następnie należy przejść 2 km pieszo szosą do Suchej Hory. Na początku wioski jest przystanek autobusowy Sucha Hora – štatna hranica, jednak z niego jeździ mało autobusów. Główny przystanek autobusowy mieści się kilkaset metrów dalej, w pobliżu niewielkiego placu i kościoła.

Gdy już dojedziemy do Trsteny, możemy złapać autobus do Namestova lub Ustia nad Priehradou. Można też przejść nad jezioro pieszo – ok. 6 km, przez las lub szosą (ulica Odbojarov). Wybierając się nad Jezioro Orawskie autobusem, należy pamiętać, że połączenia są dosyć słabe, trzeba nieraz godzinę – półtorej czekać na przesiadkę i cała podróż zajmuje ok. 4 godziny (mimo, iż to tylko 40 km). Aby zdążyć na ostatni autobus z Chochołowa do Zakopanego, trzeba wyruszyć w podróż powrotną najpóźniej ok. godziny 16 – 17:00, a poza sezonem jeszcze wcześniej. Warto sprawdzić połączenia autobusowe w Internecie, na Słowacji funkcjonuje niezła wyszukiwarka połączeń: www.cp.atlas.sk. Nazwy miejscowości, które będą nam przydatne w wyszukiwaniu, to: Sucha Hora, Trstena, Ustie nad Priehradou, Namestovo. Busy do Chochołowa znajdziemy, szukając połączenia Zakopane – Czarny Dunajec (wszystkie jadą przez Chochołów).

Jeżeli wybieramy się nad Jezioro Orawskie autobusem, wyjazd na jeden dzień niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem: stracimy pół dnia na dojazd i zaraz będziemy musieli wracać. Można natomiast zatrzymać się na Orawie na noc – w którymś z pensjonatów lub kwater prywatnych, lub wziąć ze sobą namiot: bez problemu rozbijemy się „na dziko” w lesie w pobliżu Trsteny lub na którymś z kempingów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.017 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.049 seconds, 2.91 MB
Application afterRender: 0.207 seconds, 3.60 MB

Zużycie pamięci

3804760

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'rjfodavi6rmj6gun6h5t9n6tn6'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788770' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'rjfodavi6rmj6gun6h5t9n6tn6'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'rjfodavi6rmj6gun6h5t9n6tn6','1516794170','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 802)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 1642
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:42:50' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:42:50' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1642'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 482
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:42:50' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:42:50' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1642
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 1642

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 802 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 802
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2018-01-24' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-24' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2018-01-24' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2018-01-24' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:42:50')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:42:50')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:42:50' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:42:50' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak