Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Rowery ochronią Tatry przed zadeptaniem

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 

Stolica Polskich Tatr nie może żyć bez turystów, stąd też każde sygnały o tym, że gości przyjeżdża coraz mniej, są dla zakopiańczyków niepokojące. Jednak z drugiej strony, dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego alarmuje: górskie szlaki są tak zadeptane, że jeśli nic z tym nie zrobimy, Tatry po prostu stracą swoje walory przyrodnicze.

Degradacja Tatr jest faktem – żaden inny park narodowy w Polsce, poza Ojcowskim, nie jest narażony na tak silną presję ze strony turystów. Niektóre popularne szlaki (na Giewont, Morskie Oko, Halę Gąsienicową) są latem nie mniej zatłoczone, niż Krupówki czy Marszałkowska. Jak chronić Tatry przed zadeptaniem, a równocześnie sprzyjać rozwojowi ruchu turystycznemu w samym Zakopanem i okolicach – z tym na pozór nierozwiązywalnym dylematem muszą się zmierzyć samorządy Podhala i Małopolski.

Wycieczka rowerowa zamiast zadeptywania gór

Aby znaleźć rozwiązanie tego problemu, nie trzeba wcale odkrywać Ameryki: należy po prostu stworzyć warunki do tego, by nocujący w Zakopanem i Kościelisku turyści swoją aktywność turystyczną realizowali również poza Tatrami. Zamiast chodzić po zatłoczonych Tatrach, część turystów chętnie wybrałaby inną opcję aktywnego spędzania czasu. Mowa o wycieczkach rowerowych po Podhalu i Orawie – regionach, które doskonale nadają się do tego typu aktywności.

Niestety, mimo teoretycznie świetnych warunków dla jeżdżenia na rowerze górskim, rowerzyści nie są na Podhalu mile widziani. Zakopane jest jednym z niewielu miast w Polsce, które prawie nie posiada ścieżek rowerowych – nie licząc pseudościeżki na ulicy Piłsudskiego. Jednak o wiele bardziej dotkliwa jest niechęć do budowy ścieżek rowerowych w sąsiednich gminach: Poronin, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Witów i Czarny Dunajec. Rowerzyści często muszą się poruszać po ruchliwych i niebezpiecznych drogach publicznych, gdyż w odróżnieniu od Austrii czy Węgier, samorządy nie widzą potrzeby stworzenia wzdłuż nich bezpiecznych traktów pieszo-rowerowo-rolkarskich, tak potrzebnych w miejscowościach turystycznych.

Ogromne możliwości rozwoju szlaków rowerowych kryją się zwłaszcza na zboczach Gubałówki i Butorowego Wierchu oraz na północ od tych wzgórz. Niestety, rowerzystów, którzy zdecydują się pojeździć po tutejszych szlakach turystycznych, czekają niemiłe niespodzianki. Szlaki są bowiem niemiłosiernie zabłocone, a ciekawy skądinąd szlak z Gubałówki do Chochołowa jest w wielu miejscach wysypany ostrymi kamieniami, po których jeździ się bardzo trudno i nieprzyjemnie. Nie inaczej jest zresztą na terenach leżących na wschód od Antałówki i Kozińca: szlaki są tam albo zabłocone lub źle oznakowane (łatwo można go zgubić), albo też po kilku kilometrach jazdy polną drogą rowerzysta jest zmuszony kontynuować wycieczkę po ruchliwych drogach publicznych, co nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.

Generalnie najlepszą trasą rowerową na granicy Tatr i Podhala jest około 14-kilometrowa Droga Pod Reglami, prowadząca od Zakopanego (rejon skoczni), wzdłuż wylotu dolin reglowych, do Siwej Polany (wylot Doliny Chochołowskiej). W pobliżu znajdują się dwie duże doliny tatrzańskie: Kościeliska i Chochołowska – jedne z niewielu, po których można jeździć na rowerze.

Rower na plecy i w błocie po kolana


Około 3 km od miejsca, w którym kończy się Droga pod Reglami, znajduje się słowacka Orawska Dolina Cicha. Dnem doliny prowadzi szutrowa (w dolnym odcinku – asfaltowa) droga, zamknięta dla ruchu samochodowego i doskonale nadająca się do przejażdżek rowerowych. Kilka kilometrów dalej znajduje się osada Oravice, ze słynnym aquaparkiem i basenem termalnym, licznymi obiektami gastronomicznymi oraz wyciągami narciarskimi. Oravice pod wieloma względami przypominają zakopiańskie Kuźnice: są podobnie położone w reglowej kotlinie i pełnią podobną rolę bazy wypadowej w góry. Do wielu miejsc w dolnych partiach słowackich Tatr Zachodnich można dojechać na rowerze, wyższe partie, co zrozumiałe, są natomiast dla ruchu rowerowego zamknięte.

Jeśli myślimy o poszerzeniu oferty turystycznej Zakopanego i „odciągnięciu” nocujących pod Giewontem turystów od zadeptywania polskich Tatr, to aż się prosi przedłużyć Drogę Pod Reglami o te 3 km na wschód, łącząc ją z drogą w Orawskiej Dolinie Cichej. Co prawda, obecnie również da się jakoś dojechać z Siwej Polany do Orawic, ale trzeba znać te tereny (na pewnym odcinku trzeba iść na przełaj przez las) i miejscami brodzić po kolana w błocie, zwłaszcza w rejonie granicy. Wytyczenie oficjalnego szlaku (który w 2/3 i tak wiódłby po już istniejącej drodze pasterskiej po polskiej stronie) nie jest skomplikowaną sprawą. Wystarczyłoby po prostu wysypać drobne kamienie, wyciąć krzaki i umocnić ścieżkę tak, aby nie trzeba było taplać się w błocie – i tak potrzebny łącznik między Podhalem a Orawą byłby zapewniony.

Podobny problem dotyczy sąsiedniej Magury Witowskiej. Znajduje się tu polsko-słowacki szlak turystyczny, którym można dostać się z Witowa i Kościeliska do słowackich Oravic i Suchej Hory. Teoretycznie jest to szlak rowerowy; teoretycznie – jeden z fajniejszych na Podhalu i Orawie. W rzeczywistości cały szlak jest zryty ciężkim sprzętem do przewożenia drewna i na całym odcinku jest takie błoto, że rower na Magurę Witowską trzeba po prostu wynieść na plecach, uważając przy tym, aby się nie poślizgnąć i nie złamać nogi.

Ktoś powie: na tym właśnie polega urok jeżdżenia na rowerze górskim, że trasy są trudne i wymagające. Jednak co innego – zmagać się z ostrym podjazdem, lokalnym błotem czy koniecznością przejechania przez potok bez mostu, a co innego – przez całą 5-km trasę brnąć po kolana w błocie, nieść rower na plecach i spędzić w ten sposób 2,5 godziny, po których odechciewa się dalszej wycieczki. Dodam, że błoto na szlaku przez Magurę Witowską utrzymuje się nawet w suche letnie dni, gdy od ostatniego deszczu minął tydzień – po prostu szlak wykonano w zagłębieniu, w którym zbiera się woda i nie zadbano o to, by miała ona gdzie spłynąć. Porównując zabłocony szlak Witów-Oravice z dobrze utrzymanymi szlakami górskimi w Tatrzańskim Parku Narodowym, jasnym jest, że sytuacja na Magurze Witowskiej nie jest „złem koniecznym”, ale wynikiem zwykłego niechlujstwa lokalnych władz: Gminy Kościelisko oraz Miasta Tvrdošin.

Orawa: granica wciąż dzieli

Dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, którzy są w stanie przejechać w ciągu jednego dnia 60-100 km, idealnym rozwiązaniem jest wycieczka na słowacką Orawę, w okolice miasteczka Trstena. Stamtąd jest już o rzut beretem nad Jezioro Orawskie – największy akwen Słowacji, znajdujący się w niewielkim fragmencie również na terytorium Polski.

W przyszłości dookoła Jeziora Orawskiego ma powstać transgraniczna ścieżka rowerowa. Tak przynajmniej zapowiadają samorządowcy miasta Trstena i polskiej gminy Jabłonka. Obecna rzeczywistość jest jednak brutalna: próby pojeżdżenia sobie na rowerze po polsko-słowackim pograniczu w rejonie Jeziora Orawskiego mogą skończyć się... wpadnięciem po kolana do zarośniętego rowu granicznego, którego po poszerzeniu strefy Schengen nasza Straż Graniczna zapomniała usunąć. Lasy na polsko-słowackim pograniczu są miejscem, w które nie warto się zapuszczać: granicy w ten sposób i tak nie przekroczymy, drogi do jeziora nie znajdziemy, a jedynie możemy stracić czas na bezsensowne błądzenie wśród chmary komarów. Mimo likwidacji posterunków granicznych, na Orawie polsko-słowacka granica wciąż ma się dobrze: po polskiej stronie jest droga, 500 metrów dalej droga wiedzie również po stronie słowackiej, ale między nimi istnieje niepokonana bariera z chaszczy i błota, której nikt nie zamierza usunąć.

Czasem wystarczyłoby po prostu wyciąć zarośla, zbudować drewniany mostek, wytyczyć kilkusetmetrowy szlak – i rowerzystom oraz pieszym turystom otworzyłyby się zupełnie nowe perspektywy. Zamiast tego miejscowe samorządy wolą realizować koszmarnie drogi, propagandowy projekt szlaku rowerowego Nowy Targ – Trstena, wiodący po nasypie zlikwidowanej linii kolejowej. Problem w tym, że ta inwestycja pogrzebie plany odbudowy brakującego ogniwa linii kolejowej Kraków – Bratysława, czyli 30-km odcinka torów między Nowym Targiem a Trsteną. Ta inwestycja rozwiązałaby wiele problemów transportowych na styku Małopolski i Kraju Żylińskiego, m. in. brak połączenia kolejowego Krakowa z chętnie odwiedzaną przez mieszkańców tego miasta Orawą i Liptowem, a także dałaby możliwość uruchomienia szynobusów z Zakopanego na Orawę, które urozmaiciłyby ofertę turystyczną Podhala.

Jakub Łoginow

 

Komentarze  

 
0 #1 Jacek 2015-07-31 19:50
Jadę za tydzień do Rabki Zdrój , myślę że dla rowerzysty znajdą się łagodne szlaki rowerowe .
Pozdrawiam rowerzystów.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.028 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.035 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.081 seconds, 2.95 MB
Application afterRender: 0.332 seconds, 3.63 MB

Zużycie pamięci

3837760

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '5gulahup3ulk09uv7ohs7uns14'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788715' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '5gulahup3ulk09uv7ohs7uns14'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '5gulahup3ulk09uv7ohs7uns14','1516794115','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 802)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 1612
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:41:55' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:41:55' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1612'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 482
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:41:55' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:41:55' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1612
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 1612

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.234.65.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 1612
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 802 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 802
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-24' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-24' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-24' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-24' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:41:55')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:41:55')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:41:55' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:41:55' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak