Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Jeśli do Wiednia, to tylko przez Bratysławę. Jak się poruszać między Bratysławą a Wiedniem – praktyczny poradnik

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 

Wiedeń jest pięknym miastem, ale niestety noclegi w tym mieście są niezwykle drogie. Z tego względu bardzo wiele osób wybiera o wiele tańszy i nie mniej ciekawy wariant: nocuje w hotelu w pobliskiej Bratysławie i stamtąd dojeżdża na wycieczki do Wiednia, oddalonego od słowackiej stolicy zaledwie o 60 km.

Po poszerzeniu strefy Schengen, Bratysława stała się właściwie częścią wiedeńsko-bratysławskiego megapolisu. Pomiędzy tymi miastami funkcjonuje rozwinięty system komunikacji publicznej, a pociąg z Bratysławy do Wiednia bardziej przypomina kolejkę podmiejską, niż komunikację międzynarodową. Jest to wygodne nie tylko dla turystów: od kilku lat coraz więcej mieszkańców słowackiej stolicy codziennie dojeżdża do pracy w Austrii (działa to również w drugą stronę), o czym można przeczytać tutaj.

Podróż pociągiem lub autobusem między dwoma stolicami zajmuje tylko godzinę (plus czas potrzebny na dotarcie na dworzec lub stację). Praktycznie co 20-30 minut z różnych wiedeńskich dworców lub przystanków startuje jakiś pociąg lub autobus do Bratysławy, przy czym przyjeżdżają one na różne dworce. Cena biletu autobusowego i kolejowego jest podobna: ok. 14 euro w obie strony. Pierwsze bezpośrednie połączenia między Bratysławą a Wiedniem zaczynają się już około 4:30 rano, a ostatnia możliwość wyjechania z jednej stolicy do drugiej jest około godziny 22:00 – 23:00. Niestety, w nocy między tymi miastami pociągi ani autobusy nie kursują, chociaż za kilka lat i to powinno się zmienić.

JAK ZNALEŹĆ POŁĄCZENIE

Jeśli chcesz znaleźć rozkład jazdy pociągów i autobusów, wejdź na słowacką wyszukiwarkę połączeń: www.cp.atlas.sk. Uwaga – nazwy słowackich miast należy bezbłędnie wpisać w języku słowackim, a austriackich – po niemiecku, bo inaczej system może nie zrozumieć twojego zapytania. Dla ścisłości: Bratysława to Bratislava, a Wiedeń – to Wien. Przy tak zadanym pytaniu wyszukiwarka wskaże połączenia między wszystkimi dworcami w Bratysławie i Wiedniu, dlatego poniżej wyjaśnię, co oznaczają poszczególne skróty.

Bratislava hl.st
. – Bratislava hlavna stanica, czyli Bratysława Dworzec Główny. W ciągu dnia pociągi do Wiednia kursują stąd równo co godzinę, wieczorem i wczesnym rankiem – dużo rzadziej i wtedy alternatywą może być położony na końcu miasta dworzec Bratysława – Petrżalka.

Wien Südbahnhof Ostbahn – Południowy Dworzec Kolejowy w Wiedniu. Znajduje się on kilka kilometrów na południe od centrum, niedaleko Belwederu – jednego z najciekawszych miejsc w tym mieście (pałac oraz przypałacowy ogród). Z dworca do centrum można dojechać tramwajem w ciągu 10 minut, bilet kosztuje 1,60 eur i można go kupić bezpośrednio na dworcu. Wien Südbahnhof Ostbahn nie jest głównym wiedeńskim dworcem. Startują stąd pociągi, kursujące do krajów postkomunistycznych, a więc można stąd dojechać do Bratysławy, Pragi, Berlina, Warszawy, Krakowa, Katowic, Mińska, Moskwy, Lwowa i Kijowa.

Bratislava-Petržalka
– duży dworzec pasażerski w prawobrzeżnej dzielnicy Petrżalka w Bratysławie (o Petrżalce czytaj tutaj). Tutaj kończą i zaczynają bieg niektóre pociągi do Wiednia, które nie jadą na dworzec główny (zwłaszcza poranne i wieczorne).

Wien,,Flughafen Wien
– wiedeńskie lotnisko. Znajduje się ono kilkanaście km na wschód od miasta, między Wiedniem a Bratysławą. Posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z bratysławskim lotniskiem (autobusy zatrzymują się też w centrum Bratysławy). Jeśli planujecie Państwo wylot z Wiednia, warto rozważyć przenocowanie w bratysławskim Hotelu Plus**, który znajduje się 2 km od bratysławskiego lotniska – nocleg jest w przystępnej cenie i łatwo stąd dostać się na lot.

Bratislava,,letisko
– bratysławskie lotnisko, znajduje się niedaleko dzielnicy Trnavka, 2 km od Hotelu Plus**.

Wien,,Südtirolerplatz – końcowy przystanek linii autobusowej, która kursuje z bratysławskiego lotniska, przez dworzec autobusowy w Bratysławie, Petrżalkę, Wolfsthal, Hainburg i lotnisko w Wiedniu. Ten plac znajduje się kilka kilometrów od centrum Wiednia, niedaleko stacji metra Südtirolerplatz, kilkaset metrów od Dworca Południowego Südbahnhof Ostbahn. Autobus między bratysławskim lotniskiem a wiedeńskim Südtirolerplatz jedzie dość długo, bo aż 2 godziny, podczas gdy pociągiem dojadą Państwo do Wiednia (na sąsiedni dworzec kolejowy) w ciągu godziny. Cena biletu – około 8 euro, można go kupić przez Internet (link wskazany w wyszukiwarce). Bilety należy rezerwować, bo często wszystkie miejsca są wyprzedane.

Wien,, Erdbergstrasse 202
– końcowy przystanek niektórych autobusów, jadących z bratysławskiego lotniska, przez lotnisko wiedeńskie do Wiednia. Przystanek znajduje się niedaleko parku rozrywki Prater – jednej z największych atrakcji turystycznych austriackiej stolicy. Podróż z bratysławskiego lotniska na Erdbergstrasse zajmuje 1 godzinę 15 minut.

PODRÓŻ AUTEM

Do Wiednia można też oczywiście pojechać własnym samochodem. Istnieją dwa warianty: jechać autostradą (bezpośrednio z Hotelu Plus**) lub zwykłą, bezpłatną drogą.

Podróż autostradą jest wygodna i szybka, jednak wiąże się z koniecznością zakupu winiety. Można to zrobić na stacjach benzynowych w pobliżu dawnego przejścia granicznego Bratislava – Jarovce. Najmniejsza opłata (na 10 dni) wynosi 7 euro.

Jeśli jedziecie Państwo do Austrii tylko na jednodniową wycieczkę, warto zaoszczędzić na winiecie i jechać zwykłą drogą. Początek trasy jest identyczny, należy wjechać na autostradę, jednak w Petrżalce kierować się nie na przejście graniczne Jarovce, ale Petrżalka – Berg i dalej na Wolfsthall i Hainburg. Po drodze warto zatrzymać się w Hainburgu, który jest bardzo podobny do polskiego Kazimierza Dolnego nad Wisłą. To bardzo sympatyczne średniowieczne miasteczko, w którym można zwiedzić zamek, zobaczyć ciekawe mury obronne i nabrzeże Dunaju. Kilka kilometrów za Hainburgiem znajduje się kolejny ciekawy obiekt – dawna rzymska twierdza Carnuntum (patrz tutaj).

Wybierając się do Wiednia autem, trzeba wiedzieć, że i tak nie dojedziemy samochodem do ścisłego centrum i trzeba będzie zostawić go na płatnym parkingu gdzieś na obrzeżach, a dalej korzystać z komunikacji miejskiej. Ze względu na to, o wiele lepszym rozwiązaniem jest pozostawić samochód w Bratysławie i jechać do Wiednia komunikacją publiczną (pociąg, autobus, statek).

STATEK

Podróż statkiem z Bratysławy do Wiednia jest bardzo ciekawym wariantem. Statek płynie szybko (maksimum dwie godziny) nie kosztuje aż tak wiele i dopływa do centrum Wiednia, a sama podróż jest niezapomnianą atrakcją.

Statki wypływają z bratysławskiego portu pasażerskiego, który znajduje się w historycznym centrum miasta, między Nowym i Starym Mostem (Nowy Most – to ten z restauracją „UFO”, niedaleko bratysławskiego zamku).

Rejsy obsługują dwie firmy. Dokładną informację, razem z rozkładem rejsów, można znaleźć na ich stronach internetowych:
www.lod.sk
www.twincityliner.com

Ze statku rozpościerają się bardzo ładne widoki na przełom Dunaju, można między innymi podziwiać dwa zamki: Devin i Hainburg (patrz zdjęcie). Ciekawą atrakcją jest również podziwianie architektury Wiednia od strony rzeki, który z tej perspektywy wygląda wyjątkowo atrakcyjnie.

 

Komentarze  

 
0 #1 Roberta 2014-07-15 04:32
Hi there, I do believe your site could possibly be having
web browser compatibility issues. Whenever I take a look
at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has
some overlapping issues. I simply wanted to provide you with
a quick heads up! Besides that, excellent website!

Also visit my weblog - lansing social security disability lawyer: http://www.lansingdisabilityattorney.com/
Cytować
 
 
0 #2 Natasha 2017-11-23 03:07
I have checked your blog and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in google, but there
is a tool that can help you to create 100% unique articles,
search for; Boorfe's tips unlimited content

Here is my web blog AbdulSmall: https://Megan21.jimdo.com
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.031 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.039 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.202 seconds, 2.96 MB
Application afterRender: 0.446 seconds, 3.64 MB

Zużycie pamięci

3845232

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '914edrp0kpvn0dhrutt6n28vj6'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516681601' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '914edrp0kpvn0dhrutt6n28vj6'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '914edrp0kpvn0dhrutt6n28vj6','1516687001','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 802)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 1412
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:56:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:56:41' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1412'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 482
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 05:56:41' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 05:56:41' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 1412

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.82.29.141'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 1412
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 802 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 802
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 05:56:41')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 05:56:41')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:56:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:56:41' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak