Monday, Jan 22nd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Ciemna strona slowackiej transformacji

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Odważne i głębokie reformy, przeprowadzone na Słowacji przez gabinet Mikulasza Dzurindy w latach 1998 – 2006, uczyniły z tego kraju lidera transformacji. Słowacja w ostatniej dekadzie osiągnęła niewątpliwy skok cywilizacyjny, którego przejawem był ogólny wzrost poziomu życia, a symbolicznym zwieńczeniem – przyjęcie w 2009 roku europejskiej waluty. Niestety, słowacka transformacja ma również drugie oblicze: pod wieloma względami ten kraj mógłby się wiele nauczyć nie tylko od Polski, ale i od pogardzanej przez Słowaków Ukrainy.

Skorumpowany wymiar sprawiedliwości

Czytając słowackie tygodniki opinii, na przykład „Tyždeň” lub „Trend”, można czasem odnieść wrażenie, że opisywana rzeczywistość dotyczy Ukrainy lub Mołdawii, a nie kraju, który od kilku dobrych lat jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Mowa o skandalicznej sytuacji w słowackim wymiarze sprawiedliwości, który jest nie mniej skorumpowany, niż w krajach poradzieckich. Sytuacja jest do tego stopnia poważna, że nawet premier Iveta Radiczova oraz minister sprawiedliwości Lucia Żitnanska otwarcie kwestionują praworządność wyroków i decyzji, podejmowanych przez słowackich sędziów. I chociaż w Polsce również społeczeństwo i politycy mają wiele zastrzeżeń do wymiaru sprawiedliwości, to jednak do aż tak ostrych wypowiedzi nie posunęli się nawet najbardziej radykalni politycy PiS czy PO. Tymczasem oskarżenia o korupcję w sądach i prokuraturze są na Słowacji tak powszechne, że nawet samo środowisko sędziowskie tych wypowiedzi nie prostuje – zupełnie jak na sąsiedniej Ukrainie pod Tatrami powszechnie się uważa, że tutejszy wymiar sprawiedliwości nie ma ze sprawiedliwością zbyt wiele wspólnego.

Jaskrawym przykładem na bezprawne działania słowackiego sądownictwa jest sprawa pięciu mieszkańców Nitry, skazanych przed trzydziestu laty za zabójstwo bratysławskiej studentki. Jak udowodnili dziennikarze śledczy wpływowego tygodnika „Tyždeň”, śledztwo w tej sprawie urągało wszelkim normom: zeznania były wymuszane torturami, a dowody świadczące o niewinności oskarżonych nie były przez sąd brane pod uwagę. Sprawa miała miejsce jeszcze za czasów komunistycznych, kiedy takie skandaliczne metody działania prokuratury i sądów były czymś powszechnym, jednak również po upadku komunizmu niewiele się w tej sprawie zmieniło.

Warto zaznaczyć, że Słowacja aż do 1998 roku była faktycznie krajem niedemokratycznym, a prokuratorzy mianowani przez Mecziara dosyć luźno traktowali prawo, traktując je nierzadko jako środek nacisku politycznego. Problem w tym, że nawet dojście do władzy demokratów w 1998 roku niewiele zmieniło, a w sądach i prokuraturze do dziś pracuje wiele osób, które skompromitowały się za czasów komunistycznych i w epoce Mecziara. W przypadku niewyjaśnionej do dziś sprawy zabójstwa bratysławskiej studentki mamy do czynienia z klasycznym pójściem w zaparte: jak opisał tygodnik „Tyždeň”, mimo ewidentnych dowodów świadczących o niewinności oskarżonych, sędziowie podtrzymali skandaliczny wyrok, gdyż w przeciwnym wypadku musieliby przyznać, że cały proces ze sprawiedliwością nie miał nic wspólnego.

Ciekawym przykładem funkcjonowania słowackiego wymiaru sprawiedliwości był pozew przeciwko państwu słowackiemu, złożony przez sędziów Sądu Konstytucyjnego w Koszycach. Sędziowie domagali się wyższych wynagrodzeń i uznali, że są dyskryminowani, gdyż ich koledzy z Sądu Specjalnego (rozstrzygającego szczególnie niebezpieczne sprawy) zarabiają więcej. W całej sprawie nie byłoby nic dziwnego gdyby nie to, że koszyccy sędziowie byli tu sędziami we własnej sprawie – i oczywiście ją wygrali, chociaż minister sprawiedliwości i dziennikarze otwarcie mówili, że jest to kpina z wymiaru sprawiedliwości.

Korupcja polityczna

Innym przykładem, którym żyje cała Słowacja, są perypetie związane z wyborem nowego prokuratora generalnego. Kandydatem rządzącej koalicji jest Jozef Czentesz, a jego rywalem obecny prokurator generalny Dobroslav Trnka, który wsławił się tuszowaniem korupcji politycznej za rządów Roberta Fica (2006 – 2010). Wybór nowego prokuratora się jednak przeciąga, gdyż w tajnych głosowaniach na Trnkę zagłosowało kilku posłów koalicji – jak się spekuluje, za dość sporą łapówkę.

Sprawa jest poważna, gdyż ponowny wybór Trnki może doprowadzić do zatuszowania wielu afer, w które zamieszani byli zarówno politycy obecnej opozycji (SMER, SNS), jak i rządząca obecnie partia SDKU byłego premiera Mikulasza Dzurindy. Kilka miesięcy przed wyborami ówczesny premier Robert Fico opublikował dokumenty, świadczące o poważnych nieprawidłowościach związanych z finansowaniem SDKU. Wygląda na to, że tak hołubiony w Polsce i na Zachodzie reformator Dzurinda ma również drugie, mniej chlubne oblicze.

Skandal w SDKU doprowadził do wymiany lidera partii na nie zamieszaną w tę sprawę, popularną socjolog Ivetę Radiczovą, która również dzięki temu jest obecnie premierem. Po tej sprawie padł lansowany wcześniej w liberalnych mediach podział na „demokratów” i „aferzystów”: dziś słowaccy publicyści zgadzają się co do tego, że słowacka polityka jest równie skorumpowana niezależnie od opcji i naiwnością jest mówienie o „tych złych” oraz „tych dobrych”. Złudzenia padły, podobnie jak na sąsiedniej Ukrainie, od której Słowacja aż tak bardzo się nie różni, jeśli chodzi o przywiązanie do zasad demokratycznych.

Bierne społeczeństwo


Źródłem tych wszystkich problemów jest bierna postawa słowackiego społeczeństwa, które z całym przekonaniem można określić mianem „homo sovieticus”. Chociaż Słowacy odnoszą się z wyższością i pogardą do Ukraińców i Białorusinów, tak naprawdę pod względem zaangażowania obywatelskiego (a raczej jego braku) o wiele bardziej przypominają społeczeństwa poradzieckie, niż np. Czechów czy Polaków. Mówiąc w skrócie, Słowacy nie interesują się sprawami publicznymi, „nie wychylają się” i nie patrzą politykom na ręce. O zorganizowaniu masowych protestów w przypadku rażącego pogwałcenia ich praw, takich jak chociażby na sąsiedniej Ukrainie, można tylko pomarzyć – Słowacy w najlepszym razie ograniczają się do narzekania na polityków w karczmie przy piwie i pokornie znoszą wszelkie nieprawidłowości lokalnej i centralnej władzy.

Ta słowacka bierność ma głębokie zakorzenienie historyczne. W przeciwieństwie do Polski czy Węgier, Słowacy nie mają tradycji walecznego narodu, który tworzył imperia i podporządkowywał sobie sąsiadów. Słowackie podręczniki do historii wpajają dzieciom odmienne wzorce: Słowacy jawią się jako poczciwy, spokojny naród, zajmujący się rolnictwem i pasterstwem, który od zawsze był prześladowany przez Węgrów i walczył o przetrwanie swojego języka i kultury. Słowacy są przeświadczeni, że są małym narodem, który nie jest w stanie przeciwstawić się woli silniejszych sąsiadów i jedynym sposobem na przetrwanie jest po prostu pogodzić się z losem i przystosować się do sytuacji.

To przystosowanie mimo zmiennych okoliczności Słowakom udawało się świetnie. Słowacy tradycyjnie przyłączali się do silniejszych, nawet niepodległość od Węgrów w 1918 roku wywalczyli dla nich Czesi. Zamiast heroicznej walki podczas II wojny światowej Słowacy u boku Hitlera stworzyli własne marionetkowe państwo, w którym żyło się we względnym spokoju i dobrobycie. Dopiero gdy zbliżały się wojska sowieckie, na Słowacji wybuchło antyniemieckie powstanie. Komunizmu Słowacy nie przyjęli z entuzjazmem, ale przeciwko niemu właściwie nie protestowali. Nawet antykomunistyczne demonstracje z listopada 1989 roku były tu jedynie echem wydarzeń, rozpoczętych w Pradze – gdyby Czesi nie zdecydowali się na obalenie komunizmu, Słowacy na pewno pierwsi by tego nie zrobili.

Upadek komunizmu Słowaków zaskoczył – w przeciwieństwie do Czech ludzie nie byli tu gotowi do zmian i wyrzeczeń. Stąd właśnie fenomen Mecziara, a więc zamiany jednego niedemokratycznego reżimu na inny. Słowacja nie poszła po 1989 roku szlakiem Polski, Czech, Węgier i republik bałtyckich, które jednoznacznie pożegnały się z komunizmem i wprowadziły wolny rynek i demokrację. Nasi sąsiedzi zrealizowali ten sam model postkomunistycznej transformacji, co Ukraina, Rosja, Białoruś, Mołdawia i Serbia – a więc stworzyli państwo formalnie demokratyczne, ale rządzone w sposób autorytarny, z pogwałceniem podstawowych zasad państwa prawa. W połowie lat 90-tych większa demokracja panowała na rządzonej przez Leonida Kuczmie Ukrainie, niż w mecziarowskiej Słowacji, czego efekty widzimy do dziś.

Słowacja miała wszelkie „szanse” na to, by i dziś znaleźć się po tej stronie żelaznej szengeńskiej kurtyny, co Ukraina i Białoruś. Bratysławy nie zaproszono w 1998 roku do NATO i wyłączono początkowo z pierwszej fali rozszerzenia UE. Właściwie przypadek zdecydował, że w 1998 roku mobilizacja społeczeństwa obywatelskiego okazała się wystarczająca do obalenia Mecziara i zmontowania demokratycznego rządu, który nieoczekiwanie przeprowadził śmiałe reformy. Dodajmy, że Słowacji poszczęściło również dlatego, że jej spóźniona demokratyczna i rynkowa transformacja z lat 1998 – 2006 spotkała się z ogromnym wsparciem krajów UE, USA oraz Polski, Czech i Węgier. Ze względu na strategiczne położenie w centrum Europy społeczność międzynarodowa była zdeterminowana, by pomóc Słowacji w przeprowadzeniu spóźnionej transformacji, co przy niewielkich rozmiarach tego kraju okazało się łatwiejsze, niż na pozostawionej samej sobie Ukrainie.

Bratysława jak Buenos Aires

W przeciwieństwie do Polski transformacja na Słowacji odbyła się w pewien sposób odgórnie, bez udziału społeczeństwa, które było zajęte swoimi sprawami. Przez całe 20 lat słowackiej demokracji ogromną popularnością cieszyły się na Słowacji partie autorytarne i populistyczne: HZDS Vladimira Mecziara, nacjonalistyczne SNS Jana Sloty oraz SMER Roberta Fica. Demokraci zwyciężyli w 1998, 2002 i 2010 roku za każdym razem właściwie przez przypadek, o włos, wbrew temu, co pokazywały sondaże. Ich popularność zaraz po wyborach zawsze spadała daleko poniżej 50%. Przez cały okres rządzący reformatorzy czuli na plecach oddech populistycznej, antydemokratycznej opozycji, która cieszyła się ogromnym poparciem całego społeczeństwa, z wyjątkiem jedynie mieszkańców Bratysławy, Koszyc, Spisza i węgierskojęzycznego południa.

To, że demokratom udawało się przeprowadzić tak odważne reformy, paradoksalnie również było zasługą słowackiej bierności. Słowacy popierali Mecziara i Fica, krytykowali rząd Dzurindy – ale nie strajkowali i nie wychodzili na ulice, tylko pokornie znosili wyrzeczenia.

Bastionem reformatorskiej prawicy była zawsze stolica oraz jej najbliższe okolice. Wykształceni, obyci w świecie, zamożni bratysławianie głosowali na partie tworzące rząd Dzurindy, również w wyborach lokalnych. Jak się okazało, ta sytuacja wcale nie okazała się dla Bratysławy dobra. Prawica, w tym rządzące miastem KDH i primator Andrej Durkovsky, mogły liczyć na przychylność mediów i społeczeństwa stolicy bez względu na to, jak rządzili (a rządzili miastem fatalnie), gdyż ważniejsze od krytyki okazywało się nie dopuszczanie do władzy populistów.

Efekt jest taki, że Bratysława z powodzeniem mogłaby być miejscem akcji wenezuelskich i brazylijskich telenoweli. Słowacka stolica w niczym nie przypomina stolicy kraju Unii Europejskiej, natomiast wygląda i funkcjonuje jak typowa latynoska metropolia. Z jednej strony – nowoczesne drapacze chmur i imponujące dzielnice luksusu, których nie powstydziłby się sąsiedni Wiedeń. Bratysława jest miastem, w którym nikogo nie dziwią zarobki rzędu 3000 euro miesięcznie i które przyciąga do pracy wielu specjalistów i menedżerów z sąsiedniej, znacznie bogatszej Austrii. A z drugiej strony, wystarczy wyjechać zaledwie 2 km za Stare Miasto i naszym oczom ukazuje się typowa postkomunistyczna beznadzieja. Okolice Trnavskiego Myta, które w końcu jest jednym z ważniejszych punktów przesiadkowych w centrum Bratysławy, wyglądają jak żywcem przeniesione z czasów głębokiej komuny. Szare, odrapane kamienice, zdemolowane przystanki autobusowe, totalny brak ścieżek rowerowych, rozpadające się trolejbusy – to drugie, mniej chwalebne oblicze słowackiej stolicy.

Bratysława jest miastem, w którym dobrze się żyje jedynie osobom zarabiającym powyżej 2000 euro miesięcznie, które z wielkomiejskich atrakcji korzystają w sąsiednim Wiedniu. W Bratysławie nawet zwykłe wyjście na basen okazuje się problemem, gdyż w całej półmilionowej aglomeracji są tylko dwie publiczne pływalnie (!), w dodatku obskurne, pamiętające czasy głębokiej komuny. Władze miasta nie znają również takich „wynalazków”, jak ścieżki rowerowe – jazda na rowerze po Bratysławie jest tu domeną samobójców. Warto dodać, że jesienią 2010 roku odpowiedzialny za tę sytuację ustępujący primator Andrej Durkovsky odszedł w atmosferze skandalu, jednak wcześniej media nie odważyły się go krytykować – strach lokalnych dziennikarzy przed władzą jest tu o wiele większy, niż w Kijowie czy we Lwowie, a niewygodnych dla władzy tematów się w Bratysławie po prostu nie porusza.

A co na to mieszkańcy? Rzecz w tym, że nic. Gdy w Krakowie czy Lwowie ludzie są niezadowoleni chociażby z fatalnego stanu infrastruktury rowerowej, organizują manifestacje, ślą petycje do władz, nagłaśniają problem w mediach. W Bratysławie nic takiego się nie dzieje. Efekt możecie zobaczyć Państwo sami podczas wycieczki do słowackiej stolicy, która jest miastem kontrastów, gdzie coraz liczniejsze enklawy bogactwa otacza morze postkomunistycznej szarości i beznadziei. 

Komentarze  

 
0 #1 Nell 2017-02-09 19:15
I have read several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for
revisiting. I surprise how much effort you set to create the sort
of great informative website.

my web-site; دستگاه تصفیه آب: http://amitistech.com/ability/water-refinery/household-water-treatment/page1.aspx
Cytować
 
 
0 #2 Chas 2017-02-11 00:35
I rarely leave a response, but i did a few searching and wound up here Ciemna strona slowackiej transformacji.

And I do have a couple of questions for you if it's allright.

Could it be only me or does it give the impression like a few of the
comments appear as if they are coming from brain dead people?
:-P And, if you are writing at other sites, I'd like to follow anything fresh you have to post.
Would you make a list of every one of all your social pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?


My web-site - plus size
faux Leather shirts For women: http://Gosi.me/lecture/686897
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.080 seconds, 1.43 MB
Application afterRoute: 0.093 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.191 seconds, 3.02 MB
Application afterRender: 0.424 seconds, 3.72 MB

Zużycie pamięci

3931944

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '9rnh2i007uf89r13pk6c4ob4g7'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516633131' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '9rnh2i007uf89r13pk6c4ob4g7'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '9rnh2i007uf89r13pk6c4ob4g7','1516638531','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 792)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 3112
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:28:52' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:28:52' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='3112'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 502
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-22 16:28:52' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-22 16:28:52' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 3112
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 3112

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.91.16.95'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 3112
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 792 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 792
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2018-01-22' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-22' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-22' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2018-01-22' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-22 16:28:52')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-22 16:28:52')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:28:52' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:28:52' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-22' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak