Monday, Jan 22nd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Bratysławski leksykon z przymrużeniem oka

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Blava. O Bratysławie można powiedzieć w skrócie „Blava” lub „BA” (od bratysławskich rejestracji samochodowych) – np. jadę do Blavy, jutro wieczorem będę w BA. Słowacy mówią też żartobliwie o swojej stolicy „Hlavna dedina”, czyli Główna Wieś. Stolica to po słowacku „Hlavne mesto”, w dosłownym tłumaczeniu „Główne Miasto”, stąd też – „Główna Wieś”, jako przytyk do niewielkich rozmiarów stolicy.

Autostrady. Bratysława jest jednym z niewielu miast, które zamiast obwodnicy mają autostrady, przechodzące przez środek miasta. Nieopodal centrum krzyżują się autostrady, prowadzące do: Żyliny (kierunek – Polska), Brna i Pragi, Wiednia i Budapesztu.

Młyńska Dolina.
Największe na Słowacji miasteczko studenckie, znajdujące się w zachodniej części miasta, niedaleko ZOO i dzielnicy Karlova Ves. Oprócz akademików, stołówek i innych obiektów uczelnianych, w kampusie znajdują się kultowe studenckie dyskoteki.

Albańska mafia.
Według powszechnego poglądu, bardzo rozpowszechniona w stolicy Słowacji, obecnie m. in. jej członkowie prowadzą wiele lokali gastronomicznych na terenie miasta, w tym w miasteczku studenckim Mlynska Dolina.

Tesco – bezwzględnie najpopularniejszy hipermarket na Słowacji. Jako jeden z nielicznych otwarty całą dobę (chociaż nie wszystkie obiekty), podczas gdy większość sklepów jest zamykana o 21, a sklepów nocnych jest jak na lekarstwo. Oprócz TESCO, w Bratysławie nie brakuje również Lidla, który pełni dla Słowaków taką rolę, jak dla Polaków Biedronka.

Zakupy.
Ulubione zajęcie mieszkańców Słowacji. Słowacy są gotowi pojechać na zakupy nawet za granicę, jeśli byłoby tam taniej. Nie należy się dziwić, jeżeli Słowak powie: "Nie, do Krakowa nie ma po co jechać, w końcu i tak to samo można kupić w Nowym Targu".

Życie nocne i rozkład dnia.
Generalnie rzecz biorąc, Słowacy kładą się spać z kurami i wcześnie wstają – w Bratysławie pracuje się przeważnie od 7 do 15. Słowacy jedzą obiady bardzo wcześnie – w godzinach 11-13. Po przyjeździe do Bratysławy po godzinie 20:00 nie ma co już liczyć na to, że wyskoczymy na miasto coś zjeść – nawet w okolicach dworca wszystko jest już pozamykane. Ewentualnie można jeszcze napić się piwa, ale tylko do 22-23. Na Starym Mieście i Zlatych Pieskach jest co prawda kilka chlubnych wyjątków, o których możecie przeczytać na www.porteuropa.eu. Życie nocne w Bratysławie nie jest tak powszechne, jak w Krakowie czy Pradze.

Wino. Wbrew pozorom, to nie piwo jest tradycyjnym napojem Słowaków, a wino. W bratysławskich knajpach bardzo wiele osób siedzi właśnie przy kieliszku wina, przy czym prawie wyłącznie jest to wino wytrawne lub półwytrawne. Mimo ogromnego wyboru win, kupno wina słodkiego i półsłodkiego graniczy z cudem. Kupując ten szlachetny trunek, warto zrobić to w sprawdzonych miejscach, a nie w sklepach – tradycyjne słowackie wino można kupić wprost u gospodarzy lub w niektórych hotelach, np. w Hotelu Plus.

Piwo. Wbrew powszechnym opiniom, słowackie piwo nie jest wcale takim rarytasem. Słowacja spodoba się na pewno wielbicielom piwa ciemnego – każdy słowacki browar ma takie w swojej ofercie i jest ono dosyć popularne. Poza tym słowackie piwa są dość monotematyczne, w przeciwieństwie do Ukrainy i Polski nie ma tu małych lokalnych browarów, wytwarzających piwa o unikalnym smaku. Nie kupimy na Słowacji miejscowego piwa pszenicznego, niefiltrowanego, niepasteryzowanego; brakuje tu również knajp i sklepów oferujących „piwa świata”. Piwny asortyment ratują nieco złote trunki z sąsiednich Czech; na uwagę zasługuje zwłaszcza półciemny Staropramen Granat, a także sklepowy Primator Pszeniczny i Pale Ale, który można kupić niemal wyłącznie w Kauflandzie na ul. Trnavskiej.

Język. Mieszkańcy Bratysławy mówią przeważnie niedbale, wtrącając wiele czechizmów i innych naleciałości. Bratysławski dialekt jest twardszy, niż literaturowy słowacki, np. mieszkańcy stolicy powiedzą „ne” zamiast „nie”.
Ścieżki rowerowe. Jest ich jak na lekarstwo i nikt nawet nie myśli o ich budowie. Słowacy uważają, że to przeżytek, „bo przecież każdy ma już samochód”. Z tego powodu przy wielu głównych drogach nie ma nawet chodnika, za to miasto bardzo dba o budowę nowych dróg i parkingów.

Protesty społeczne.
W bratysławskich i ogólnosłowackich realiach wyglądają one tak, że wieczorami spotykają się słowaccy mężczyźni w knajpach, piją tanie i słabe (4%) piwo (np. Corgoń ) i narzekają na władzę, polityków, szefów. Po czym rano idą do pracy i posłusznie robią swoje. Ta słowacka posłuszność ma też swoją dobrą stronę – w odróżnieniu od Polski tutaj da się szybko budować autostrady i kanały żeglugowe, a inwestorzy chętnie tu budują swoje fabryki, bo w odróżnieniu od Polski strajki nie są na Słowacji powszechne.

Kuchnia. Tradycyjnym słowackim daniem są haluszki (kluski) z bryndzą, a także typowe dla okolic Bratysławy potrawy z kaczek i gęsi. Oprócz tego, bardzo często podają wyprażany ser w panierce z tatarską omaczką (sosem tatarskim) i frytkami lub ziemniakami. Sos tatarski, inaczej tatarka, jest na Słowacji bardziej popularny, niż keczup i podawany praktycznie do wszystkiego (nie bez powodu - naprawdę smaczny). Warto spróbować też zupę czosnkową (cesnakova polievka, cesnaczka) - co ciekawe, nie zionie się tak po niej czosnkiem, jak mogłoby się wydawać. Słowacka kuchnia jest generalnie tłusta, ciężkostrawna i mało w niej warzyw, a prawie w ogóle - ryb. Należy też unikać słowackich sałatek i surówek, z reguły nie należą one do zbyt smacznych i zdrowych. Z sąsiednich Czech przenikło na Słowację upodobanie do podawania do mięsa lub gulaszu, zamiast ziemniaków, ryżu lub kaszy - knedlików, np. w formie bułki wygotowanej na parze. Słowacy nie potrafią się też obejść bez chleba podawanego do zupy.

Wielokulturowość.
Bratysława nigdy nie była czysto słowackim miastem, jej tradycja bardziej przypomina Gdańsk, niż Warszawę. Przez kilka wieków Bratysława była stolicą… Węgier, jeszcze po I wojnie światowej dominowali tu Węgrzy i Austriacy. Niemal każdy mieszkaniec tego wówczas prowincjonalnego, aczkolwiek sympatycznego miasta, mówił w trzech językach – niemieckim, węgierskim i słowackim, a najczęściej mieszaniną ich wszystkich. Po utworzeniu Czechosłowacji w 1918 roku nikt nawet nie przypuszczał, że to wielokulturowe miasto znajdzie się w granicach nowego państwa - stało się to głównie dzięki Czechom, którzy Bratysławę po prostu zajęli, nie zważając na protesty mieszkańców.

Ryby. Chodzenie na ryby jest ulubionym zajęciem przeciętnego Słowaka w średnim wieku. Co ciekawe, bardzo często spotyka się ludzi, którzy rzeczywiście łowią ryby, a nie idą się po prostu napić. Mimo to, w bratysławskich sklepach i knajpach dobrej ryby nie uświadczysz, a próba kupienia np. węgorza graniczy z cudem – sprzedawca najprawdopodobniej nie będzie nawet wiedział, co to jest.

Polska. Dla mieszkańców Bratysławy – sympatyczna, wielka i ciekawa kraina gdzieś na dalekiej Północy. Każdy w Polsce był i chętnie się pochwali, że wszystko o tym kraju wie: przed dwudziestu laty był w Oświęcimiu i Bielsku-Białej, a ostatnio często jeździ na zakupy do Jabłonki oraz w głąb Polski – do Nowego Targu. Kraków i Warszawa są Słowakom znane (głównie ze słyszenia), ale próby wytłumaczenia mieszkańcowi stolicy, co to Gdańsk, Poznań czy Białystok, z reguły kończą się niepowodzeniem.

Ukraina.
Największy sąsiad Słowacji, a zarazem kraj, o którym Słowacy absolutnie nic nie wiedzą. Co ciekawe, przed wojną ukraińskie Zakarpacie było częścią Czechosłowacji, więc można by oczekiwać, że wśród Słowaków będzie silny kult tego miejsca jako „utraconych Kresów”, a do „słowackiego” Użhorodu będą jeździć sentymentalne wycieczki. Nic takiego się nie dzieje. Przeciętny mieszkaniec Bratysławy swoją znajomość Ukrainy ogranicza do wiedzy o istnieniu Kijowa, Użhorodu i Mukaczewa oraz przekonania, że „za wschodnią granicą jest mafia i nie warto tam jeździć”. Słowacy nie widzą też różnicy między Ukrainą, Białorusią i Kazachstanem oraz są święcie przekonani, że na wschodzie graniczą „z Ruskimi”. Próby wytłumaczenia, kim jest Julia Tymoszenko czy Wiktor Janukowycz oraz co to jest Lwów i czym była pomarańczowa rewolucja, w przeważającej mierze spalają na panewce.

Jaaaj?. Takim śmiesznym słówkiem Słowacy reagują na niespodziewaną informację. "A: - Nie uwierzysz, spotkałem dzisiaj na mieście naszego prezydenta, podał mi rękę i zrobiłem sobie z nim zdjęcie. B: - Jaaaaj?" (naprawdę?)

Złote Piaski. Największy zbiornik wodny w Bratysławie, jezioro rekreacyjne w północnej części miasta, niedaleko osiedla Trnavka oraz hipermarketu Tesco. Ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców miasta i turystów w sezonie letnim, naprawdę zadbany ośrodek rekreacyjny, z plażą, kempingiem, wyciągiem dla nart wodnych, boiskami do siatkówki plażowej i wieloma knajpami. A zarazem chyba jedyne w Europie tego typu miejsce, w którym obowiązuje… zakaz windsurfingu. W innych europejskich miastach specjalnie tworzy się sztuczne zalewy, by mieszkańcy mieli gdzie popływać na desce – władze Bratysławy postanowiły być oryginalne i uprawianie tego sportu zabroniły, z sobie tylko znanych powodów.

Baseny. Bratysława jest chyba jedynym w Europie miastem tej rangi i wielkości, które nie tylko nie ma aquaparku, ale nawet porządnego basenu. W całym mieście działają jedynie trzy publiczne kryte pływalnie i nikt nawet nie myśli o budowie nowych (nie mówiąc już o powszechnej w Polsce budowie basenów przy niemal każdej większej szkole). Istniejące baseny, np. ten na Pasienkach, są żywcem wzięte z komunizmu – np. zamiast elektronicznie zamykanych szafek jest potężna kłódka i klucz na gumce, który przyczepia się na nogę i dynda podczas pływania, zniechęcając do powtórnych odwiedzin tego miejsca. Może dlatego baseny nie są wcale przepełnione, chociaż w półmilionowej Bratysławie jest ich tyle samo, co w stutysięcznym Elblągu.

PKO. Wbrew pozorom nie jest to bank, ale Park Kultury i Odpoczynku, który z kolei wcale nie jest parkiem, tylko budynkiem, czymś w rodzaju domu kultury. Od niedawna zburzony w atmosferze skandalu, na jego miejscu powstał nowoczesny hotel.

Promenada naddunajska
. Prawdopodobnie jedyna w Europie promenada nadrzeczna, przy rekonstrukcji której „zapomniano” zbudować ścieżki rowerowej, a równocześnie nie przystosowano jej dla potrzeb osób poruszających się na wózkach. Stało się to w mieście, które, jak twierdzi primator Andrej Durkovsky, jest „nowoczesną metropolią w sercu Europy”. Jeśli pominąć ten fakt, oddana niedawno do użytku po rekonstrukcji bratysławska promenada jest rzeczywiście ciekawym miejscem dla spacerów. Na jej końcu znajduje się nowy kompleks handlowy Eurovea – sam w sobie dość kiczowaty, ale warty odwiedzenia ze względu na ciekawe rozwiązanie architektoniczne nowego placu, przy którym stoi pomnik M.R. Stefanika i nowy budynek Teatru Narodowego.

MHD – komunikacja miejska. Jedna z ostatnich w UE, gdzie jeszcze jeżdżą i mają się dobrze autobusy znane nam z czasów głębokiego komunizmu. W Bratysławie są autobusy, trolejbusy i tramwaje, wkrótce powstanie również kolejka miejska i podziemny szybki tramwaj do Petrżalki (budowę metra zaniechano). Bilety MHD można kupić w licznych automatach, zlokalizowanych niemal przy każdym przystanku.

Metropolia. Dla Słowaków – każde miasto, które ma co najmniej 60-tysięcy mieszkańców (np. Bańska Bystrzyca, Żylina). 450-tysięczna Bratysława – to już niemal megapolis, ale nie wszystkim Słowakom pasuje życie w tak wielkim mieście, dlatego kto może, kupuje sobie domek za miastem. A ponieważ „za miastem” jest już Austria i Węgry, Słowacy masowo „kolonizują” przygraniczne tereny sąsiednich krajów, gdzie już teraz język słowacki można usłyszeć częściej, niż niemiecki i węgierski.

Moszon. Naprawdę – Mosonmagyarovar, ale nikt na Słowacji nie potrafi tej węgierskiej nazwy wymówić, a co dopiero zapisać. Niewielkie miasteczko na Węgrzech, niedaleko granicy ze Słowacją, 30 km od centrum Bratysławy. Jego atrakcją jest jeden z najlepszych w Europie Środkowej aquaparków, o wiele fajniejszy, niż podbratysławski Senec. Do Moszonu ludzie jeżdżą również dobrze pojeść, popić i zrobić zakupy – pogrążone w kryzysie Węgry są o kilka-kilkanaście procent tańsze, niż Słowacja. Za kilka lat, przy tym tempie osiedlania się Słowaków w węgierskich miastach – satelitach Bratysławy, w Moszonie będzie mówić się niemal wyłącznie po słowacku.

Węgier. Odwieczny wróg Słowaków, który tylko czeka na to, by na Słowację napaść i oderwać od tego kraju południowe tereny. Tak przynajmniej twierdzą słowaccy nacjonaliści (m. in. Jan Slota – „słowacki Żyrinowski”) i były premier Robert Fico. Rzeczywistość jest taka, że dzięki reformom byłego premiera Mikulasza Dzurindy (1998 – 2006) Słowacja wyprzedziła gospodarczo Węgry i teraz to Bratysława jest bardziej atrakcyjnym miejscem do życia, niż Budapeszt. W związku z tym najbardziej przyłączenia do Węgier boją się… słowaccy Węgrzy, którzy doskonale wiedzą, jaki kryzys panuje po drugiej stronie Dunaju. A mieszkańcy słowackiej stolicy masowo osiedlają się na węgierskich przedmieściach Bratysławy (bo tam taniej), zmieniając pod względem językowym, etnicznym i kulturowym charakter tych miejsc na słowacki.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.086 seconds, 1.43 MB
Application afterRoute: 0.101 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.197 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.369 seconds, 3.69 MB

Zużycie pamięci

3900024

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'a440o3cplk71p5t4c815ld2as4'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516633166' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'a440o3cplk71p5t4c815ld2as4'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'a440o3cplk71p5t4c815ld2as4','1516638566','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 792)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 1172
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:29:26' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:29:26' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1172'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 502
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-22 16:29:26' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-22 16:29:26' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1172
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 1172

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 792 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 792
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-22' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-22' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 308
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 308, '2018-01-22' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2018-01-22' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-22 16:29:26')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-22 16:29:26')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:29:26' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:29:26' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-22' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak