Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Na rolki do Oravic

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 


Prezentujemy kolejne świetne miejsce do jazdy na rolkach niedaleko Tatr – a właściwie to nawet w samych Tatrach. Jak się można domyśleć, również ono znajduje się na Słowacji, która jest o wiele bardziej przyjazna rolkarzom, niż Polska.

Oravice są bardzo znane wśród turystów z Polski, głównie za sprawą tamtejszych basenów termalnych, aquaparku i stoków narciarskich. Przez Oravice przebiega także trasa z Zakopanego do Zuberca, Doliny Rochackiej i Liptowskiego Mikulasza. Jakieś 10 km na południe od Oravic znajduje się kultowa, znana wśród rolkarzy z całej Polski rolkostrada Nowy Targ – Trstena, z którą trasy rolkowe w Oravicach niestety nie są połączone.

Łączna długość asfaltowych tras, dostępnych także dla rolkarzy, ze świetnej jakości nawierzchnią, to około 10 km. Są to trzy trasy, odchodzące w Oravicach w trzech kierunkach: do Doliny Cichej Orawskiej, Doliny Bobrowieckiej oraz wzdłuż trasy na Witanową.

Dolina Cicha Orawska

Początek trasy znajduje się w południowej części osady, za basenami i bufetami. Mowa o skrzyżowaniu głównej drogi do Zuberca, od której odchodzą asfaltowe trasy do dwóch tatrzańskich dolin – Cichej i Bobrowieckiej. Obie mają w swojej dolnej części nawierzchnię asfaltową, idealną dla rolkarzy. Na obu obowiązuje zakaz jazdy samochodów, z wyjątkiem pojazdów służb leśnych.

Początek trasy (w Orawicach) wygląda tak jak poniżej. Asfalt jest tu niemal idealny i niezabrudzony błotem i tak będzie przez najbliższe 2,5 km. Im wyżej, im bliżej końca trasy - tym więcej na asfalcie będzie się pojawiać błota (choć nie zawsze), naniesionego przez pojazdy służb leśnych.

Wygląda to jak normalna droga dla samochodów, ale nie przejmujcie się. To wszystko jest dla was: pieszych, rowerzystów i rolkarzy. Tylko raz na dwie godziny lub rzadziej przejedzie tędy jakiś pojazd (baca lub leśniczy), w dodatku z prędkością, która nie będzie dla was niebezpieczna.

Po około dwustu metrach mijamy potok i podjeżdżamy nieco pod górę. Wjeżdżamy na polanę, najpiękniejsze miejsce na całej trasie. To widok w dół, w stronę Orawic, skąd przyjechaliśmy.

Rozpościera się stąd piękny widok na Osobitą - kultową górę, która dla XIX-wiecznych polskich badaczy gór była nazywana symbolem końca Tatr (Tatry od Hawrania po Osobitą). Przeczytamy o tym na tablicy informacyjnej, umieszczonej pod wieżą widoczną na powyższym zdjęciu.

A tak wygląda Osobita w zbliżeniu:

Dalsza trasa (widok w stronę Oravic):

Na końcu polany:

Tutaj otwarte widoki się kończą. Wjeżdżamy do lasu i jesteśmy coraz bliżej polskiej granicy, do której na rolkach nie da się dojechać - ale można się do niej zbliżyć na odległość ok. 2-3 km. Po prawej stronie odchodzi szlak czerwony do Doliny Juraniowej, którą (pieszo, bez rolek) da się przejść do Doliny Bobrowieckiej - na koniec drugiej asfaltowej trasy rolkarskiej w rejonie Orawic.

W tle - Juraniowa Dolina, jedna z piękniejszych w Tatrach dolinek reglowych. Przypomina nieco naszą Dolinę Białego. Ale to już nie na rolkach.

Skądinąd warto się tam wybrać, bo czekają nas tam takie widoki:

Ale wróćmy do naszej rolkostrady. Asfaltowa trasa ciągnie się jeszcze przez ok. 2 km w górę, pośród lasu. Trasa jest tu już nieco monotonna, a ludzi tu nie uświadczycie. To chyba najbardziej dzika okolica w Tatrach. Jak widzimy, coraz więcej tu błota, chociaż to zależy od pory roku i pogody. Co ciekawe, mimo całkowitego odludzia, co kilkaset metrów spotkamy widoczne na zdjęciu miejsca odpoczynku z tablicami edukacyjnymi o tatrzańskiej przyrodzie.

Trasa asfaltowa kończy się ok. 2-3 km od granicy. Dalej jest droga z kamiennych płyt, później szutrowa. Dla zorientowanych w terenie, da się tędy (bez rolek, oczywiście) przejść pieszo do Polski - na przełaj przez las, a następnie przez Polanę Molkówkę - wychodzimy u wylotu Doliny Chochołowskiej. Ale uwaga - łatwo się zgubić.

Po dojechaniu do końca asfaltowej trasy (razem ok. 4 km od Oravic) przychodzi najprzyjemniejsza część: możemy wrócić, jadąc w dół. Nachylenie jest idealne - na tyle duże, by się rozpędzić do ok. 25 km/h, a na tyle słabe, by nie trzeba było specjalnie hamować.

Jeżeli macie w plecaku buty, warto rozważyć, by na Szatanowej Polanie zdjąć rolki i przejść pieszo przez Juraniową dolinę do Doliny Bobrowieckiej, skąd możemy zjechać na rolkach do Orawic. Czas przejścia spokojnym krokiem to około godzina. Jeśli nie - zjeżdżamy na rolkach do Orawic na rozwidlenie dolin Cichej i Bobrowieckiej i jedziemy w górę tej drugiej.

Dolina Bobrowiecka

Początek Doliny Bobrowieckiej znajduje się w tym samym miejscu, gdzie początek Doliny Cichej - na skrzyżowaniu niedaleko centrum Oravic.

Asfalt jest tu jeszcze lepszy, niż w Dolinie Cichej - a to dzięki temu, że nie jeżdżą tędy prawie w ogóle pojazdy służb leśnych. O ile droga w Dolinie Cichej leży na granicy parku, Dolina Bobrowiecka znajduje się już w całości w Tatrach na obszarze parku narodowego.

Koniec trasy. Na lewo - szlak do Doliny Juraniowej. Na wprost - niezbyt wymagający szlak (już nie dla rolkarzy), którym przez Przełęcz Bobrowiecką możemy przejść do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Ale uwaga: tylko po 15 czerwca, bo do tego czasu jest zamknięty.

Wracamy do Oravic:

Cyklochodnik wzdłuż drogi do Witanowej

Na koniec - trzecia trasa, najkrótsza. Początek cyklochodnika znajduje się w dolnej części Orawic, poniżej parkingu przed aquaparkiem, po prawej stronie od drogi patrząc w dół doliny.

Trasa ma około 2,5 km i kończy się na granicy administracyjnej Miasta Twardoszyn, którego enklawę tworzy osada Orawice. Niestety, sąsiednia wieś-gmina Witanowa nie ma pieniędzy, by przedłużyć tę trasę i połączyć ją z rolkostradą Nowy Targ - Trstena. A szkoda...

Jeszcze jedno - ostatnia trasa formalnie jest cyklochodnikiem, a więc drogą rowerową, ale w świetle słowackich przepisów rolkarze mogą z dróg dla rowerów w pełni legalnie korzystać.

Niestety, do Orawic nie da się za bardzo dojechać komunikacją publiczną. Z Polski nie jeździ absolutnie nic, są autobusy z Trsteny, ale zaledwie kilka dziennie. Rozkład można sprawdzić na www.cp.sk

Jakub Łoginow

---

Mamy nadzieję, że się spodobało. Jeżeli tak, mamy ogromną prośbę - nie blokuj reklam na naszej stronie - wyłącz Adblocka. Reklamy na naszej stronie nie są uciążliwe, a pozwalają zarobić te parę złotych na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem portalu i naszych kampanii społecznych. Możesz nas także wesprzeć, kupując naszego ebooka:

Język słowacki. Podręcznik dla początkujących

Język czeski. Podręcznik do nauki słownictwa

Bratysława i Wiedeń. Przewodnik po sercu Europy

Czytaj też:

Słowackie przepisy dotyczące rolkarzy: legalna jazda na rolkach po ścieżkach rowerowych

Polska – Słowacja: na rolkach przez granicę z Nowego Targu do Trsteny

Na rolki do Popradu i okolic

Inne trasy rolkarskie na Słowacji

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.029 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.036 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.087 seconds, 2.92 MB
Application afterRender: 0.295 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3818152

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '6rs0ugl18bapmkjac0akn0v635'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516687839' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '6rs0ugl18bapmkjac0akn0v635'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '6rs0ugl18bapmkjac0akn0v635','1516693239','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1817)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5679
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:40:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:40:39' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5679'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1319
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:40:39' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:40:39' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5679
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5679

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1817 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1817
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 328
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 328, '2018-01-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2018-01-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2018-01-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:40:39')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:40:39')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:40:39' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:40:39' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak