Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Na rolkach 115 km w jeden dzień, lub tygodniowy pobyt rolkarski z noclegiem w Suchej Horze: odgałęzienia rolkostrady Nowy Targ – Trstena

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Co zrobić, gdy już znudzi wam się opisywana na naszym portalu rolkostrada Nowy Targ – Trstena, a przejazd 70 km na rolkach to dla was za mało? Jest na to sposób – można skorzystać z otwartych niedawno odgałęzień tej trasy, dzięki którym możecie zrobić na rolkach nawet 115 km w ciągu jednego dnia. A można też wynająć na tydzień kwaterę w Suchej Horze i codziennie jeździć stamtąd na 30-40-kilometrowe rolkowe wycieczki – każdego dnia inne.

Kto powiedział, że jadąc na Podhale, koniecznie trzeba mieszkać w przereklamowanym Zakopanem, Kościelisku lub Bukowinie? Jeżeli jesteście zapalonymi rolkarzami i jazda na rolkach jest dla was ważniejsza, niż chodzenie po górach lub Krupówkach, wynajęcie na tydzień kwatery w Suchej Horze czy Rogoźniku nie jest wcale takim głupim pomysłem.

Na początek jednak o tym, jak można urozmaicić sobie rolkową wycieczkę, korzystając z odgałęzień kultowej rolkostrady. Pierwsza możliwość pojawia się już w samym Nowym Targu, gdzie można skorzystać z rowerowej obwodnicy miasta. Startujemy w pobliżu lotniska i rezerwatu Bór na Czerwonem (swoją drogą, rezerwat warto zwiedzić – piękny krajobraz torfowiska pośrodku  lasu). Następnie jedziemy wzdłuż Białego Dunajca w dół rzeki, później wzdłuż Czarnego Dunajca w górę. Mijamy centrum miasta i... na odcinku kilkuset metrów trasa nam się urywa (musimy założyć buty), by w pobliżu bacówki powrócić, ale nie na długo. Dalej jedziemy asfaltową trasą jeszcze tylko niecałe dwa kilometry – i koniec. Brak jest niestety asfaltowego połączenia tej odnogi szlaku z główną rolkostradą, do której stąd już niedaleko, zaledwie kilkaset metrów przez las. Dzięki temu miejskiemu odcinkowi trasa wydłuża nam się o ok. 8 km, niestety ze względu na dwa bezasfaltowe odcinki, które trzeba przejść pieszo, niespecjalnie ten odcinek rekomenduję. A szkoda, bo ta część trasy ma potencjał, niestety na wyasfaltowanie brakujących wąskich gardeł musimy jeszcze kilka lat poczekać.

Dalej jest już znacznie lepiej. Pierwsze sensowne odgałęzienie rolkostrady Nowy Targ – Trstena pojawia się już ok. kilometr po wyjechaniu z nowotarskiego lasu, w Ludźmierzu. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez ruchliwą szosę – i przed nami urokliwa rolkostrada do Krauszowa.


 

Wbrew obawom trasa nie kończy się w pierwszej napotkanej wiosce (Ludźmierz). Po prostu przejeżdżamy wiejską drogą kilkaset metrów i dojeżdżamy do głównej szosy, wzdłuż której poprowadzona jest trasa rowerowa. Skręcamy w lewo i jedziemy jeszcze kilka kilometrów wśród urokliwych podgorczańskich krajobrazów, aż dojedziemy do Krauszowa. Razem – jakieś 8 km w obie strony.

Wracamy do głównej trasy i kontynuujemy podróż. Następna odnoga pojawia się w Rogoźniku, tuż przed lasem. Tu z kolei zjeżdżamy w lewo i jedziemy kilka kilometrów mało uczęszczaną szosą, po której prawie nie jeżdżą samochody. Trasa pnie się w górę, a my spoglądamy na czarnodunajeckie torfowiska i Babią Górę z zupełnie innej perspektywy.

 

 

 

Tuż przed Czarnym Dunajcem mamy kolejne odgałęzienie – do Wróblówki. Jeszcze go nie przetestowałem, ale wszystko przede mną. Jak wypróbuję - napiszę na stronie Kraków dla rolkarzy. A może ktoś z was zrobi to wcześniej?

Następna odnoga – jedna z najciekawszych – zaczyna się we wsi Podczerwone. Mowa o szlaku puścizn czarnodunajeckich, który prowadzi nas w pobliże centrum Czarnego Dunajca. Po drodze przejeżdżamy krętą drogą przez las. Trasa ma prawie 5 km i doskonale sprawdza się jako jeden z wariantów początku lub końca wycieczki – do Czarnego Dunajca można dojechać z Zakopanego lub Nowego Targu busem i tutaj rozpocząć trasę, jeżeli nie chcemy startować w Nowym Targu. Albo odwrotnie – tutaj możemy naszą wycieczkę zakończyć.


 

Dalej mamy jeszcze jedno odgałęzienie w prawo – kilka kilometrów donikąd oraz dwa odgałęzienia w lewo – do Koniówki i Chochołowa, schodzące dość ostro w dół. Po stronie słowackiej jak na razie asfaltowych odgałęzień niestety nie ma. Są jedynie drogi polne, najbliżej – do przygranicznej wsi Sucha Hora, która swego czasu była dla Polaków zakupowym rajem.

Cień tych dawnych czasów w Suchej Horze pozostał – nadal jest tu dość sporo sklepów spożywczych, nastawionych głównie na handel alkoholem i słodyczami. Można tu też niedrogo przenocować w kwaterach agroturystycznych – wielu Polaków chwali sobie gościnność suchohorskich gospodarzy i przyjeżdża tu od lat, traktując to miejsce jako bazę wypadową do Zakopanego i pobliskich term w Oravicach. Poza tym wszyscy tu mówią po polsku, a płacić można w złotówkach (podobnie zresztą w Oravicach) – każdy sklep i bufet ma podwójną kasę, na euro i złote. Mankamentem natomiast jest to, że sama wioska jest brzydka i nic tu nie ma. Jako baza wypadowa – OK., ludzie mili, okolica spokojna, sklepy czynne dość długo, ale specjalnych atrakcji tu nie szukajcie.Sucha Hora może za to być niegłupią bazą wypadową dla rolkowych wycieczek, zwłaszcza jeśli przejechanie 70 km w ciągu jednego dnia to dla was za dużo. Można się tu zatrzymać na kilka dni i podzielić rolkowe wycieczki na kilka etapów. Pierwszego dnia – do Trsteny i z powrotem, razem 28 km. W kolejnym dniu – do Nowego Targu i z powrotem, to już 45 km. Trzeciego dnia można zrobić trzy odnogi rolkostrady – np. pojechać do Krauszowa, Wróblówki i bezimiennej odnogi w Rogoźniku, kolejne 50 km zaliczone. Popołudniami natomiast można pospacerować po lesie lub iść na piwo lub obiad do pobliskiego Chochołowa, z Suchej Hory to 20 minut piechotą.

Na czwarty dzień możemy zaplanować wypad do Zakopanego – jeśli nie mamy auta, trzeba przejść do Chochołowa i stamtąd pojechać busem. W kolejnym dniu możemy przejść żółtym szlakiem do Oravic (6 km), gdzie możemy odwiedzić baseny termalne lub... pojeździć na rolkach: mamy tu ponad 10 km świetnych rolkostrad, niestety nie połączonych ze światem zewnętrznym (do Doliny Cichej Orawskiej, do Doliny Bobroveckiej i w stronę Vitanovej). A wygląda to tak. To Cicha Dolina Orawska:

A to Dolina Bobrovecka:

Możliwości atrakcyjnego spędzania czasu jest oczywiście więcej. Na przykład: w ciągu dnia – wypad w góry lub na baseny termalne, a po południu – krótka przejażdżka rolkowa, np. do Czarnego Dunajca czy Liesku. Albo ognisko w takich okolicznościach przyrody jak na poniższym zdjęciu. W Zakopanem o czymś takim można tylko pomarzyć. Poniższe zdjęcia - to okolice Suchej Hory, 20 minut pieszo od waszej ewentualnej kwatery:Jeszcze jedną atrakcją w okolicy jest Jezioro Orawskie – na plażę możemy dojechać autobusem lub przejść pieszo (6 km, 1 godzina) z Trsteny, do której dojedziemy oczywiście na rolkach. Niegłupia sprawa: z Suchej Hory wyjeżdżamy o 10 rano, o 11 jesteśmy w Trstenie, jakieś zakupy i idziemy nad jezioro – na miejscu jesteśmy ok. 12:30. Plażujemy tam do 18, schodzimy do Trsteny, o 19 zakładamy na nogi rolki, o 20:30 jesteśmy w Suchej Horze (w tę stronę jest dłużej, bo pod górę).Góry, jezioro i rolki podczas jednego pobytu – prawda, że oryginalny pomysł na tegoroczne wakacje? A przecież to nie wszystko: jednego dnia można się wybrać na pobliski Spisz, gdzie do naszej dyspozycji jest kolejne kilkadziesiąt kilometrów rolkostrad. Rolkowy urlop, codziennie inna trasa – brzmi kusząco, prawda?

Jakub Łoginow

P.S.

Mapy opisanych w tekście rolkostrad znajdą Państwo pod adresem: www.szlakwokoltatr.eu

Aby znaleźć nocleg w Suchej Horze wystarczy w wyszukiwarce wpisać: nocleg sucha hora  Z gospodarzami możecie się kontaktować po polsku.

Zapraszamy do polubienia strony "Kraków dla rolkarzy": www.facebook.com/krakowdlarolkarzy

O innych rolkostradach na Podtatrzu czytaj na: www.porteuropa.eu/slowacja/rolki

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.019 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.023 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.049 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.220 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3819752

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'mql83i5guf23080nbkibh6drq4'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516688683' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'mql83i5guf23080nbkibh6drq4'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'mql83i5guf23080nbkibh6drq4','1516694083','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1817)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5606
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:54:44' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:54:44' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5606'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1319
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:54:44' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:54:44' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5606
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5606

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1817 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1817
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 299
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 299, '2018-01-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:54:44')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:54:44')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:54:44' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:54:44' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak