Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Dennik N o Kaczyńskim. Publikujemy tłumaczenie na język polski CAŁEGO artykułu, który wywołał tak duże zamieszanie w polskim internecie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

Fot. wmeritum.pl

Wszyscy cytują artykuł w słowackim Denniku N o Jarosławie Kaczyńskim, ale nikt go w całości nie czytał. W efekcie każdy widzi to, co chce. Aby przeciąć spekulacje, zadałem sobie trudu przetłumaczenia na język polski CAŁOŚCI artykułu, który tu niniejszym umieszczam wraz z moim komentarzem. Ponieważ o sprawie zrobiło się głośno, uprzejmie proszę wszystkich którzy na Facebooku i Twitterze opublikowali coś na ten temat (czasem z bardzo krzywdzącą oceną), aby opublikowali też link do tego tekstu. Tak chyba będzie najbardziej uczciwie.

Dennik N, środa 8 lutego 2017. Autor: Kuba Łoginow

https://dennikn.sk/678245/jaroslaw-kaczynski-funguje-ako-komunisticki-sudruhovia-stat-vedie-bez-oficialnej-funkcie/

Jarosław Kaczyński funkcjonuje jak komunistyczni towarzysze, kieruje państwem bez funkcji

Polska ma długą tradycję liderów, którzy kierowali krajem, chociaż nie mieli najwyższej funkcji. Prezes Prawa i Sprawiedliwości tę tradycję ożywił i dlatego zachodni liderzy spotykają się bezpośrednio z nim, a nie z polską panią premier.

W komunistycznej Polsce co prawda również istniała funkcja premiera, ale każdy wiedział, że pierwszą osobą w państwie jest pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).

Dlatego zachodni liderzy rozmawiali bezpośrednio z Edwardem Gierkiem czy generałem Jaruzelskim, chociaż według protokołu powinni raczej spotykać się z premierem Jaroszewiczem czy Messnerem, których nazwisk dzisiaj mało kto pamięta.

Poseł na najwyższym szczeblu

We współczesnej Polsce ta tradycja zaczęła wracać. Zarówno niemiecka kanclerz Angela Merkel, jak i słowacki premier Robert Fico i jego węgierski kolega Viktor Orban rozmawiają bezpośrednio z Jarosławem Kaczyńskim, chociaż formalnie jest to jedynie zwykły poseł.

Kaczyński jest jednak de facto najmocniejszą osobą w państwie. Polska opozycja go wini, że kieruje Polską w sposób autorytarny. Jako główny argument podaje zniszczenie niezależności Trybunału Konstytucyjnego, w którym rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość przeforsowała zmiany, które eksperci prawni uznają za niekonstytucyjne. Krytyczna sytuacja jest też w publicznej telewizji i radiu, które stały się tubą propagandową rządu.

Wielu Polaków nie powie o publicznej telewizji inaczej, niż „telewizja reżimowa“, dokładnie tak jak to było za socjalizmu.

Przykładów naruszeń standardów demokratycznych jest więcej, łączy je jedna rzecz. Gdyby jakiś organ w przyszłości sprawdził, czy te rzeczy odegrały się w Polsce zgodnie z konstytucją i ustawami, Kaczyński jest ostatnim, kto może bać się odpowiedzialności. Wszystkie te kontrowersyjne decyzje podpisywał bowiem nie on, ale prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński czy poszczególni ministrowie.

Kaczyński jest „jedynie“ liderem partii i zwykłym posłem, który w dodatku nie ma żadnej funkcji.

Jak Piłsudski

Jarosław Kaczyński by się pewnie za porównanie z komunistycznymi pierwszymi sekretarzami obraził. Polsko ma bowiem długą polityczną tradycję kierowania państwem z tylnego siedzenia – właśnie tak funkcjonowała międzywojenna Polska, kiedy faktycznym przywódcą państwa był Józef Piłsudski.

Człowiek ten miał ogromne zasługi w odzyskaniu polskiej niepodległości w 1918 roku i dlatego wiele osób oczekiwało, że Piłsudski stanie się pierwszym prezydentem odnowionego państwa. On to jednak odrzucił z zastrzeżeniem, że obejmie jedynie honorową funkcję naczelnika państwa, z niejasnymi kompetencjami. Faktycznie jednak Piłsudski miał w latach 1918 do 1926 znaczny wpływ na politykę a po przewrocie majowym w roku 1926, aż do swojej śmierci w roku 1935, kierował państwem z pozycji autorytarnego przywódcy, chociaż nie miało to zakotwiczenia w konstytucji.

Również dlatego Kaczyńskiego niekiedy ironicznie nazywa się „naczelnikiem państwa“. Wystarczy powiedzieć też „prezes“ (Prawa i Sprawiedliwości) – i wszyscy wiedzą, o jakiego prezesa chodzi.

Próbował to również Krzaklewski

Również w nowoczesnej historii Polski da się znaleźć podobne przykłady nieformalnego przywódcy.

W roku 1997 wybory wygrał prawicowy ruch „Akcja Wyborcza Solidarność“ z prezesem Marianem Krzaklewskim, który był równocześnie wpływowym kierownikiem związków zawodowych „Solidarność“. Akcja Wyborcza Solidarność utworzyła koalicję z liberalną Unią Wolności Leszka Balcerowicza, który jako lider koalicyjnej partii objął funkcję pierwszego wicepremiera i ministra finansów.

Krzaklewski jednak funkcję premiera odrzucił (z tym samych powodów, z których dziś Kaczyński) i na fotel premiera wyznaczył zupełnie nieznanego Jerzego Buzka. Niemal trzy lata Krzaklewski kierował rządem z partyjnego fotela, chociaż mniej otwarcie, niż teraz Kaczyński. Buzek miał wtedy o wiele większą wagę i później całkowicie się usamodzielnił. Dziś jest on wspominany jako jeden z najskuteczniejszych polskich premierów – reformatorów.

Podobny model funkcjonował również w latach 2005-2006, kiedy Jarosław Kaczyński odrzucił posadę premiera, żeby w ten sposób nie pogorszyć szans wyborczych swojego brata Lecha, który wtedy kandydował na prezydenta. Mogło by bowiem wydawać się nienaturalne, gdyby dwie najważniejsze funkcje w państwie objęli bracia (co się ostatecznie zresztą stało). Technicznym premierem został wówczas zupełnie nieznany Kazimierz Marcinkiewicz, chociaż i tak wszystkim sterował Kaczyński.

Po roku jednak zrezygnował a rząd objął oficjalnie Kaczyński. Również dlatego teraz się spekuluje, jak długo przetrwa Beata Szydło i czy jej nie zamieni Kaczyński. Inaczej powiedziane – czy nie zostanie premierem, tak jak by to miało być.

Kaczyński wie, dlaczego tak jest

Dlaczego Jarosław Kaczyński nie chce pełnić oficjalnych funkcji?

Jedną z odpowiedzi jest to, że zdaje sobie sprawę, jak niski ma poziom zaufania między wyborcami i jak wielkie kontrowersje wiążą się z jego nazwiskiem.

Gdy PiS był w opozycji (2007-2015), mówiło się, że Kaczyński jest dla jego partii zarówno głównym atutem, jak i głównym problemem. Atutem – bo konsoliduje twardy elektorat i przynosi w każdych wyborach stabilne 20% głosów, co jednak samo w sobie nie wystarcza dla utworzenia rządu. A problemem dlatego, że jest na tyle nieakceptowalny dla centrowych wyborów, że całe osiem lat PiS przegrywało wszystkie wybory: nie tylko parlamentarne, ale też europejskie i samorządowe.

Życie Kaczyńskiego jest przy tym bardzo swojskie. Samotny mężczyzna, który mieszka z kotem i nie ma konta w banku. Jego poglądy nie sprzyjają temu, by młodzi wyborcy oddali głos na jego partię.

Przykładem jest sytuacja gdy mówił, że niemal wszyscy młodzi ludzie siedzą sami przed komputerem, piją piwo i oglądają porno-filmy. Albo, gdy publicznie pytał, czy marihuana rzeczywiście jest produkowana z konopii, bo jego zdaniem łączenie konopii z „trawą“ nie ma żadnego sensu.

Tusk: nie mamy z kim przegrać

Kaczyński na czele PiS odpowiadał Platformie Obywatelskiej. Politycy tej partii perfekcyjnie nauczyli się ośmieszać swoich głównych oponentów z PiS i wskazywać na ich niedostatki. Donald Tusk to cynicznie opisywał słowami, że Platforma wprawdzie nie zrobiła dla Polski wiele, ale przy tym nic aż tak nie zepsuła. I że Polacy i tak muszą ich ścierpieć, bo jeśli nie oni, to przyjdzie PiS i będzie tu dyktatura.

„PiS jest na tyle złe i niemodne, że nie mamy z kim przegrać“ – mówił w roku 2015 Tusk. Rzeczywistość jednak była inna. PiS pokonał rządzącą koalicję.

Kaczyński się na błędach nauczył i wie, że właśnie on jest przeszkodą dla zwycięstwa wyborczego jego partii. Właśnie dlatego nie chciał kandydować w roku 2015 na prezydenta. Zaproponował nieznanego i młodego europosła Andrzeja Dudę i odniósł sukces.

Bronisław Komorowski miał przy tym jeszcze wiosną 2015 prawie 60-procentowe poparcie, zdradziło go jednak jego własne ego. Zwycięstwo zaskoczyło też samego Dudę. Skuteczną kampanię robiła mu Beata Szydło, dlatego Kaczyński powtórzył tę strategię również w wyborach parlamentarnych. Pani Szydło została premierem.

Nikogo zatem nie zaskakuje, że europejscy liderzy nie trzymają się protokołu i nie negocjują z nią, ale z Kaczyńskim. Oczywiście dało by się wszystko przenegocjować również z Beatą Szydło. Pani premier jednak i tak musiałaby to wszystko przedebatować z prezesem. Po co więc rozmawiać przez pośredników, kiedy jest to możliwe bezpośrednio?

Jeszcze raz link do oryginału: https://dennikn.sk/678245/jaroslaw-kaczynski-funguje-ako-komunisticki-sudruhovia-stat-vedie-bez-oficialnej-funkcie/

Mój komentarz

Zdecydowałem się opublikować polskie tłumaczenie CAŁEGO tekstu, by przeciąć spekulacje na jego temat. Obie strony absurdalnej medialnej wojenki politycznej, za moimi plecami posługują się bowiem wyrwanymi z kontekstu fragmentami moich artykułów w słowackiej i ukraińskiej prasie, by uzasadnić swoje z góry założone tezy.

Przetłumaczony powyżej tekst powstał, by wyjaśnić słowackim czytelnikom zawiłości polskiej sytuacji politycznej. Taka jest właśnie rola dziennikarza, piszącego o sprawach zagranicznych.

Naczelną zasadą, którą kieruję się pisząc artykuły analityczne na tematy polityczne, jest nie stawanie po żadnej ze stron barykady. Największy ubaw z przyklejania mi łatki „antypisowskiego dziennikarza w służbie PO-PSL” mają zapewne lokalni samorządowcy Platformy i PSL-u z Małopolski. Są na mnie wściekli (to mało powiedziane) za ostro opisywaną na tych łamach aferę w parkach krajobrazowych Małopolski, kontrolowanych przez PSL. W bardzo ostrych słowach krytykuję też małopolską PO za to, że toleruje tę sytuację. Lider młodzieżówki PSL groził mi publicznie procesem za to, że krytykowałem zbyt wolne działania antysmogowe koalicji PO-PSL w Sejmiku, co moim zdaniem ma na celu wywołanie przez PSL „efektu mrożącego”, czyli powstrzymania mnie od dalszej krytyki prasowej. Sprawę zgłoszę wkrótce Rzecznikowi Praw Obywatelskich i instytucjom broniącym wolności mediów.

Polecam zapoznanie się z materiałami na temat afery w parkach krajobrazowych i zachęcam dziennikarzy z obu stron sporu politycznego do podjęcia tego tematu w mediach ogólnopolskich:

Od 8 lat jest vacat na stanowisku Dyrektora małopolskich Parków Krajobrazowych. Urząd Marszałkowski: nie zamierzamy tego zmieniać

Wcześniejsze teksty o aferze w parkach krajobrazowych

Żeby było ciekawiej, półtora roku temu prawicowy portal wpolityce napisał o mnie następujące słowa. Link: http://wpolityce.pl/polityka/257065-prasa-ukrainska-inaczej-niz-media-niemieckie-bez-taryfy-ulgowej-dla-po-ze-zrozumieniem-dla-pis

„W porównaniu z nimi korespondenci ukraińscy mają inny ogląd sytuacji (…) Czarnym bohaterem ich korespondencji z Polski pozostaje Platforma Obywatelska. Skandale z udziałem polityków tej partii opisywane są bardzo drobiazgowo, łącznie z wykropkowanymi cytatami z wypowiedzi zarejestrowanych w knajpie “Sowa i Przyjaciele”.

W opiniotwórczym tygodniku “Dzerkało Tyżnia” Jakub Loginow opublikował tekst pod znamiennym tytułem: “Polityczny skandal w Polsce – początek końca Platformy Obywatelskiej”. Autor pisze w nim: Pewność siebie i rosnące coraz bardziej z każdym rokiem poczucie doskonałości oraz arogancja władzy stały się powodem obecnego kryzysu. Wybory prezydenckie pokazały, że Polacy nie boją się już Kaczyńskiego i mają niezachwiane pragnienie, by ukarać Platformę za osiem lat bezczynności. Loginow przypomina, że PO objęła w 2007 roku władzę obiecując Polakom reformy, ale zamiast tego zafundowała im stagnację. Nie tylko nie podjęła się naprawy państwa, ale – zdaniem autora – zniszczyła jeszcze to, co udało się osiągnąć Leszkowi Balcerowiczowi czy Jerzemu Buzkowi. Wśród spraw, którymi nie potrafiła się zająć obecna ekipa rządowa, ukraiński dziennikarz wymienia m.in. patologiczny system służby zdrowia, fatalną administrację, problem ludzi zatrudnionych na “śmieciowych umowach” czy nieefektywny system podatkowy”.

Jak obie strony manipulują moimi tekstami zagranicznymi bez mojej wiedzy i zgody

Portal natemat nazwał mnie słowackim dziennikarzem piszącym źle o PiSie i zbudował narrację pasującą do z góry ustalonej tezy. Fragment, w którym porównałem Kaczyńskiego do Piłsudskiego i Krzaklewskiego oraz gdy krytycznie odniosłem się do słów Tuska: „nie mamy z kim przegrać”, autor oczywiście pominął.

Z kolei dla wpolityce.pl jestem ukraińskim dziennikarzem, który słusznie dowalił Platformie za aferę taśmową i wulgarne słowa Radosława Sikorskiego. W domyśle, że cała ukraińska prasa tak pisze. O tym, że mój tekst dla Dzerkała Tyżnia był o wiele bardziej zniuansowany, autor jednak nie wspomniał.

Oba przypadki łączy jedno – dowiedziałem się o nich po fakcie, gdy z obu stron barykady wylała się na mnie fala hejtu. Nikt też nie pokusił się o skontaktowanie się ze mną, mimo że jak słusznie zauważyły prawicowe media, znalezienie mojego profilu zawodowego na portalu Goldenline jest dziecinnie łatwe.

Na przyszłość zapraszam wszystkich dziennikarzy (i nie tylko ich) do obserwowania mojego profilu na Twitterze. Zapobiegnie to nieporozumieniom, a zarazem dostarczy wielu nowych tematów, wartych opisania w waszych mediach. Jak chociażby sprawa afery w parkach krajobrazowych, która aż się prosi o nagłośnienie jej na szczeblu ogólnopolskim.
www.twitter.com/KubaLoginow

P.S.

W odróżnieniu od lidera młodzieżówki PSL w Małopolsce, nikogo nie zamierzam pozywać o zniesławienie, nawet jeśli napisał o mnie coś nieprawdziwego lub krzywdzącego. Prawo do krytyki i wolności wypowiedzi jest dla mnie rzeczą świętą, a internauci mają prawo się ze mną nie zgadzać, a także pisać o mnie źle lub obraźliwie, także jeśli nie ma to uzasadnienia w faktach.

Dziękuję też portalowi wmeritum.pli profilowi Nagroda złotego Goebbelsa za zauważenie tej sprawy.

Jakub Łoginow

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2017-02-11 08:47
Ja nie widzę w tym artykule niczego obrazoburczego, ani niezgodnego z prawdą. Jako nacjonalista i zwolennikiem skrajnej prawicy, mam negatywny stosunek do PiS, choć pewne rzeczy uważam za dobre, tzn. sam kierunek. Faktycznie PiS działa dokładnie jak PO, tzn. zasadniczo się nie różni. PiS to tacy pseudo-patrioci, którzy przepełnieni swoją arogancją i pychą, działają jeszcze bardziej cynicznie niż PO.
Jako politolog mogę jedynie ocenić, że Polska nie nadaje się do zarządzania inaczej niż silną ręką, ale w sposób nie rosyjski czy białoruski, ale poprzez elitę. Sanacja, pokazała, że miękki autorytaryzm daje lepsze efekty niż demokracja parlamentarna, choć zasadniczo, sama sanacja zbankrutowała i należy ją oceniać negatywnie.
Cytować
 
 
-2 #2 jubus 2017-02-11 08:48
A sama reakcja prasy i mediów pokazuje z czym Polacy mają zasadniczy problem - z tolerancją i otwartością na inne zdanie. Polacy to liberałowie, wręcz libertarianie, każdy sobie rzepkę skrobie. Ja, wolałbym, żeby było w nas jednak więcej kolektywizmu i dbania o dobro wspólne jakim jest naród i państwo.
Ten przykład pokazuje, że PiSiory, dbają wyłącznie o własny tyłek, czym niczym się nie różnią od poprzedników. W odróżnieniu od chociażby Węgier, pod rządami Fideszu, gdzie opozycją jest nacjonalistyczn y Jobbik.
Węgrzy zawsze byli od Polaków mądrzejsi, jeśli chodzi o politykę, mimo wszystko trzeba się od tego małego, ale wielkiego narodu uczyć. Podobnie jak od Słowaków.
Polacy zachowują się niestety jak Ukraińcy, czyli jak idioci. Stąd te wszystkie problemy, jakie mamy w kraju.
Cytować
 
 
-1 #3 jubus 2017-02-11 08:51
Polska, do tej pory, nie potrafi nawet stworzyć, realnej, narodowej alternatywy wobec PiS-PO, PSL, SLD i całej reszty. Tak poronione projekty jak Kukiz'15 czy śmiechu warty Ruch Narodowy, pokazują, że Polska jest skazana na dryf w chaosie. Bez kierunku, bez zasad, bez przyszłości.
W takiej sytuacji, jako nacjonalista, staje się pesymistą i nie dziwię się wcale ludziom, którzy popierają kołchoz unijny czy jankeskich żołnierzy, rzekomo broniących nas przed Rosją.
Wystarczyłoby więcej poczytać historii i dzieł politycznych, rodacy, na pewno by się wam trochę rozjaśniły horyzonty.
Dla mnie jest oczywiste, że PiS-PO, jedno zło. Tyle, że alternatywa dla PiSu, jest jeszcze gorsza i to cała tragedia.
Cytować
 
 
0 #4 jubus 2017-02-11 08:53
Ja tylko dodam, 2 ciekawostki, na Słowacji, partia narodowa Kotleba-Nasza Słowacja ma już ponad 10 procent poparcia. Na Węgrzech, Jobbik ma ok. 20 procent poparcia. Uczmy się od naszych południowych sąsiadów, postawmy na nacjonalizm, na cywilizowaną, lewicowo-prawicową, liberalno-konserwatywną, antyunijną i antynatowską alternatywę. Gdzie Polska i Polski Naród stoi zawsze na pierwszym miejscu.
Cytować
 
 
-2 #5 jubus 2017-02-11 08:57
A dodam jeszcze wszelkim PiSiorom, że wasza partyjka to nawet nie prawica, to nawet nie konserwatyzm. Gdyby byli prawdziwą prawicą, prawdziwymi konserwatystami , to po pierwsze już zaczęli by kampanię wewnętrzną na rzecz wyjścia z UE, tak jak Konserwatyści Brytyjscy. Druga sprawa, wzorem Orbana, starali by sobie ułożyć relacje z Rosją, bez niszczenia relacji z Ukrainą. To da się zrobić, co pokazuje przykład Węgier czy Słowacji, które wspierają aktywnie Ukrainę, jednocześnie starając się realizować własne interesy gospodarcze. Polska tymczasem, realizuje jakieś poronione wizje, które nigdy się nie sprawdziły w przeszłości.
PiS jest partią jedynie neo-konserwatywną, czyli pomiotami, podobnymi do Busha.
Cytować
 
 
-3 #6 Mir 2017-02-11 11:13
To są jakieś jaja ?
Przecież Łoginow jest autorem tego artykułu dla słowackiej gazety. Więc o jakim tłumaczeniu jest tu mowa?
Dlaczego nie przyznaje się on, że sam go napisał ?
Cytować
 
 
+6 #7 Kuba 2017-02-11 12:05
Artykuł oryginalnie napisałem w języku słowackim, którym się płynnie posługuję (podobnie jak ukraińskim). Dlatego musiałem go przetłumaczyć na język polski. Nie rozumiem, w czym problem. Na samej górze jest podpisane autorstwo artykułu.
Cytować
 
 
+1 #8 jubus 2017-02-11 13:58
Widać, że niektórzy mają poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Potem nie ma się co dziwić, że kraj wygląda, jak wygląda, skoro rzadzą nim imbecyle, ignoranci, wybierani przez bezmózgi, nie potrafiący czytać ze zrozumieniem i mysleć, motłoch.
Ale cóż, ludzie chcieli demokracji, wg. filozofii greckiej, najbardziej idiotycznego ustroju, obok tyranii i oligarchii.
Cytować
 
 
-1 #9 jubus 2017-02-11 14:02
Mimo różnicy poglądów, to popieram Kubę, ponieważ stara się on przedstawiać pewne rzeczy, w sposób rzetelny. Nie manipuluje faktami, w tym stopniu jak robi to większość osób, szczególnie politycznie.
A sam fakt, że ten artykuł, skądinąd mądry, wywołał poruszenie, pokazuje co jest istotą problemy. Demokracja, oparta o zasadę równości. Ja mówię wprost, jako politolog, to ja mogę się wypowiadać na temat polityki, reszta ma słuchać i milczeć. Dopiero jak skończę, dam prawo głosu. Nie jestem lekarzem, więc o medycynie się nie wypowiadam, dobrze by było, aby ludzie to samo zrozumieli gdy mowa o polityce. Nie macie racji, ale zawsze macie coś do powiedzenia. Każdy musi znać swoje miejsce. Znajcie swoje miejsce!
Cytować
 
 
+1 #10 Kura Domowa 2017-02-11 21:19
Pisze Pan, że PiS przegrało wybory europejskie. Domyślam śię, że chodzi o wybory do europarlamentu. Jeżeli przy nich jesteśmy, to warto pokusić się i przyjrzeć temu kto i co stracił a kto zyskał(wygrał?). Statystyka jest taka rok 2014: PO - 32,13% - 19 mandatów; PiS - 31,78% - 19 mandatów. Tyle,że w 2009 roku PO- 44,43% - 25 mandatów; PiS - 27,4 - 15 mandatów. Zatem dziwna jest Pańska logika, wedłog, której przegranym jest ten, którego siła głosów wzrosła, a zwycięscą jest ten, który stracił 6 mandatów co oznacza, że spadło dla niego poparcie. Z pewnością wie Pan o tych faktach, skoro są one znane przeciętnej gospodyni domwej, lecz przemilczając je czy też błędnie je interpretując, dokonuje Pan manipulacji. Pozdrawiam Zwalczany Stereotyp Kulturowy
Cytować
 
 
-1 #11 Kura Domowa 2017-02-11 21:34
A jednak jest Pan tylko nędznym agitatorem, a nie jak raczy Pan pisać;"Naczelną zasadą, którą kieruję się pisząc artykuły analityczne na tematy polityczne, jest nie stawanie po żadnej ze stron barykady"
Zamiast merytorycznie odnieść się do mojego komentarza, Pan go usunął. Czyli stoi Pan po stronie PO maskując ich porażki i tłumacząc przeciętnemu Kowalskiemu fakty, jak mawiała moja śp. Babcia "z polskiego na nasze" Pan dziennikarz boi się dyskusji z Kurą Domową? :P
Cytować
 
 
+3 #12 Kuba 2017-02-11 21:56
Nikt niczego nie usunął. Szanowna Kuro Domowa, PiS jednak w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskało mniej głosów niż PO. A odnośnie zarzutu, że stoję po stronie PO, to radzę poczytać zlinkowane teksty o aferze w parkach krajobrazowych Małopolski, które podlegają marszałkowi z PO, a bezpośrednio - wicemarszałkowi z PSL. Będę wdzięczny za pomoc w nagłośnieniu tej afery na szczeblu ogólnopolskim, choćby poprzez umieszczenie linka na Fejsie i podesłanie tej sprawy innym mediom.
Cytować
 
 
+3 #13 Hazel 2017-02-12 13:51
Ludzie, nauczcie się normalnie odświeżać strony, zanim zaczniecie się dopatrywać usuwania nowych komentarzy na żywo. Za dużo teorii spiskowych w głowach wam pomieszało.
Cytować
 
 
0 #14 Paweł 2017-03-16 10:58
Najciekawsze jest to, że mamy XXI wiek, a masy ludzi przypisują mu cechy boskie, jest kimś w rodzaju faraona. A jeszcze najciekawsze jest to, że pośród tej ciemnej masy są ludzie z tytułami naukowymi, habilitacjami, profesorowie zwyczajni. Mroki i smoki ogarnęły Polskę w dobie cywilizacji i informacji.
Cytować
 
 
0 #15 jubus 2017-03-16 15:43
Cytuję Paweł:
Najciekawsze jest to, że mamy XXI wiek, a masy ludzi przypisują mu cechy boskie, jest kimś w rodzaju faraona. A jeszcze najciekawsze jest to, że pośród tej ciemnej masy są ludzie z tytułami naukowymi, habilitacjami, profesorowie zwyczajni. Mroki i smoki ogarnęły Polskę w dobie cywilizacji i informacji.

Ale to nie dotyczy tylko Kaczora. Każdego polityka, od Tuska, poprzez Merkel. Polityk musi być haryzmatyczny. Problem w tym, że Kaczyński nic sobą nie reprezentuje, poza hucpą polityczną. To taki sam miernota jak Tusk czy Merkel. Mocny tylko w gębie a w działaniu zero.
Cytować
 
 
0 #16 jubus 2017-03-16 15:44
To pokazuje zresztą, dlaczego potrzebna jest cywilizowana prawica narodowa, na prawo od PiSu. Nie żaden tam "Ruch Narodowy" czy te popaprańce z ONRu czy MW. Ale normalni ludzie, którym zależy na dobru kraju i narodu, a nie własnego tyłka. Niestety, ale alternatywą wobec PiSiorstwa są zdrajcy z KODiarstwa, PO czy N. No i jak tu się nie wkurzyć?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.017 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.082 seconds, 3.07 MB
Application afterRender: 0.298 seconds, 3.78 MB

Zużycie pamięci

3991120

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '3qdjriobg0vj5ie1dv732pgsb1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516688279' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '3qdjriobg0vj5ie1dv732pgsb1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '3qdjriobg0vj5ie1dv732pgsb1','1516693679','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 762)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5671
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:47:59' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:47:59' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5671'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 462
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:47:59' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:47:59' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5671
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5671

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.227.6.156'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5671
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 762 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 762
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:47:59')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:47:59')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:47:59' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:47:59' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak