Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Fabryka Jaguara a sprawa polska

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

To już pewne – nowa fabryka Jaguara, o którą zabiegała również Polska, powstanie w słowackiej Nitrze. Inwestor ma jednak nieoczekiwany problem – brak rąk do pracy. Lukę mogą zapełnić pracownicy z Polski, na współpracę z Jaguarem już dziś liczą także polscy dostawcy części i podzespołów.


– Przemysł samochodowy należy do gałęzi, w których w ostatnim roku wyraźnie przybyło nowych miejsc pracy. Koncerny samochodowe już teraz borykają się z niedostatkiem absolwentów i pracownicy rotują między poszczególnymi zakładami. Pod znakiem zapytania jest, czy kolejni inwestorzy z branży samochodowej na Słowacji będą w stanie znaleźć wykwalifikowanych pracowników – mówi Katarína Klembalová, PR-maganer portalu Profesia.sk.

Zdaniem wielu analityków, słowackie fabryki samochodów nie obejdą się bez pracowników z zagranicy. Coraz częściej w tym kontekście mówi się o Polakach, zwłaszcza, że w niektórych zakładach w południowej Polsce były w ostatnich latach redukcje etatów. Jedno nie ulega wątpliwości: Polacy, którzy mają doświadczenie pracy w przemyśle samochodowym lub pokrewnym, będą w słowackich zakładach mile widziani. Dotyczy to zarówno osób po zawodówkach samochodowych, jak i inżynierów czy w mniejszym stopniu menedżerów znających branżę motoryzacyjną.

Czy to oznacza, że polska społeczność na Słowacji się powiększy? Niekoniecznie. Nad Wisłą mało kto słyszał o możliwościach zatrudnienia w słowackich fabrykach, ta informacja nie dotarła nawet do potencjalnie zainteresowanych – byłych pracowników zakładów motoryzacyjnych. Ponadto dla osób ze średnim i zawodowym wykształceniem możliwości pracy na Słowacji nie są atrakcyjne. Zarobki nie są oszałamiające, a jeśli już ktoś będzie chciał wyjechać za granicę – to raczej wyjedzie do Europy Zachodniej. Co ważne, żadna z fabryk samochodów nie jest zlokalizowana przy polskiej granicy. Najbliżej Polski są zakłady KIA w Żylinie – nie na tyle jednak, by mieszkać w Polsce, a pracować na Słowacji. Z możliwości pracy na Słowacji, w tym w nowej fabryce w Nitrze być może skorzystają natomiast menedżerowie lub inżynierowie z Polski, zwłaszcza jeśli będą mogli liczyć na dużo wyższe zarobki, niż w kraju.

Problem braku rąk do pracy jest znany słowackiemu Ministerstwu Gospodarki. – Jednym z rozwiązań, które właśnie przygotowujemy wspólnie z Ministerstwem Pracy, jest projekt „równoległa edukacja”. Mówiąc w skrócie, polega on na współpracy branży motoryzacyjnej ze szkolnictwem. W przypadku, gdy przemysł zasygnalizuje zapotrzebowanie na pracowników o określonych kwalifikacjach, szkoły będą w stanie szybko uruchomić nowe kierunki, np. klasy o profilu samochodowym – mówi Miriam Žiaková, rzeczniczka resortu gospodarki. Efekty tych działań pojawią się jednak dopiero za kilka lat. Czy resort przewiduje w tej sytuacji „import” pracowników z zagranicy, w tym z Polski i planuje współpracę w tym zakresie z polskim rządem? – Ta sprawa leży wyłącznie w gestii samych koncernów i ministerstwo w żaden sposób w to nie ingeruje – wyjaśnia Miriam Žiaková.

Słowacja jest obecnie europejskim liderem, jeśli chodzi o produkcję samochodów na mieszkańca.  Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że zbytnie uzależnienie od jednej gałęzi gospodarki nie jest dobre, a Bratysława nie powinna zabiegać o nowe inwestycje motoryzacyjne za wszelką cenę. Jak zaznaczył kilka miesięcy temu ówczesny minister gospodarki RP Janusz Piechociński, polski rząd nie był w stanie przebić słowackiej oferty, gdyż wsparcie, którego zażyczył sobie inwestor, było zbyt duże w stosunku do potencjalnych korzyści.

Wygląda jednak na to, że na lokalizacji nowej fabryki na Słowacji tak czy inaczej skorzystają polskie firmy. Polska jest drugim największym eksporterem podzespołów i akcesoriów motoryzacyjnych w Europie Środkowej. Dostawców części dla nowego zakładu poszukuje Jaguar, dlatego polski eksport na Słowację może w najbliższych latach wzrosnąć.

Jakub Łoginow

---

Zobacz też:

Bezpłatny e-kurs języka słowackiego

Język słowacki. Podręcznik dla początkujących

Bratysława i Wiedeń. Przewodnik po sercu Europy

 

Komentarze  

 
0 #1 jubus 2015-12-28 09:06
Bardzo ciekawy artykuł. Pokazuje on, jak idiotyczną, chociaż może i racjonalną drogę, wybrała sobie Słowacja po ogłoszeniu niepodległości. Raptowne uprzemysłowieni e za pomocą kapitału zagranicznego. Faktycznie, Słowacja jest w rękach kapitału zagranicznego, nic dziwnego, że Słowacy są w euro i specjalnie nie protestują przeciwko dominacji Niemiec w eurostrefie, skoro i tak są pod zagranicznym butem.
Ale brak rąk do pracy to raczej nowum, bo Słowacja ma chroniczne, wysokie bezrobocie i brak miejsc pracy w gospodarce. Wystarczy porównać ją do Czech, gdzie przemysł jest tradycyjnie mocno rozwinięty i gdzie gospodarka przypomina nieco tą niemiecką, czyli pełne zatrudnienie i postawienie na eksport.
Cytować
 
 
-1 #2 jubus 2015-12-28 09:10
Wystarczy podać dane, dotyczące udziału przemysłu motoryzacyjnego w PKB żeby zobaczyć, jak wyglądałaby Słowacja bez tych wszystkich fabryk. Jak Bułgaria a może i gorzej. Jak na kraj, bez tradycji państwowych, wiecznie będący pod czyimś wpływem, taka polityka może i jest skuteczna, chociaż krótkowzroczna. Bo powoduje korupcję i kompradorskie zachowanie polityków, wysługujących się obcym.
Polska na pewno nie powinna iść w ślady Słowacji, nawet na szczeblu regionalnym. Trzeba stawiać na własny przemysł, chociazby w skali mikro i rozwój rynku krajowego. Ale zarazem, Polska powinna się uczyć od Słowaków pragmatyzmu, chociażby w kontekście relacji z Ukrainą. Mniej gadaniny, więcej pragmatycznego podejścia.
Cytować
 
 
0 #3 jubus 2015-12-28 09:18
Jeszcze jedna uwaga, z własnego doświadczenia. Byłem w kontakcie ze Słowakiem, przyszłym inżynierem z Nitry, który chciał zakładać jakiś biznes związany z częściami samochodowymi czy przeglądami. I uczył się polskiego oraz szukał pomocy w nawiązaniu współpracy z polskimi firmami z południa Polski, wytwarzającymi lub handlującymi częsciami samochodowymi. Jestem zielony w tych sprawach, ale z tego co zrozumiałem, na Słowacji jest mizernie, jeśli chodzi o ceny i wybór, stąd trzeba importować części. I wg. niego, najlepiej z Polski.
Dlatego jak ktoś szuka pomysłu na biznes albo możliwości zarobku, to niech się zainteresuje tym tematem. Ktoś kto mieszka na Śląsku czy w Krakowie, a zna się na częściach i liznął/liźnie nieco słowackiego, można dobrze zarobić, bo rynek jest. I to chłonny.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

----

Zobacz też:

Noclegi w Bratysławie

Hotele w Wiedniu

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.020 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.024 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.059 seconds, 2.95 MB
Application afterRender: 0.206 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3829624

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'jjqt4ask82ftiorfj28h4i7p11'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516688576' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'jjqt4ask82ftiorfj28h4i7p11'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'jjqt4ask82ftiorfj28h4i7p11','1516693976','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 772)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5552
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:52:56' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:52:56' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5552'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 472
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:52:56' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:52:56' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5552
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5552

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.227.6.156'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5552
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 772 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 772
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 752
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 4
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 296
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 296, '2018-01-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:52:56')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:52:56')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:52:56' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:52:56' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak