Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Prorosyjski Facebook zweryfikuje ci konto

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 

'

7 marca 2015 Facebook zablokował profil redaktora portalu "Port Europa" i proukraińskiego aktywisty w Polsce Jakuba Łoginowa, widniejący pod nazwą Якуб Логінов. Przy próbie zalogowania pojawia się informacja, że Facebook dokłada wszelkich starań, by imię i nazwisko podane w nazwie profilu było prawdziwym imieniem i nazwiskiem. W związku z tym, aby zalogować się na swoje konto, należy przejść weryfikację autentyczności, która wygląda co najmniej dziwnie.

 

Przy próbie zalogowania się pojawia się następujący widok:

Klikam "Kontynuuj", następuje weryfikacja CAPTCHA (w porządku) a następnie Facebook pisze, że zaraz przedstawi mi zdjęcia moich znajomych i mam wskazać, kto to taki. Dwa razy można skorzystać z opcji "pomiń" i na pięć wskazań można, o ile dobrze zrozumiałem, raz się pomylić. Jeśli wszystko jest OK, Facebook odblokowuje Ci konto, jak nie - masz szansę na powtórną weryfikację - raz na dobę po kilka prób.

W teorii wszystko pięknie - znasz swoich znajomych, to ich rozpoznasz. W praktyce taka weryfikacja bywa nie do przejścia. Zwłaszcza w przypadku, gdy człowiek ma wielu (ponad tysiąc) facebookowych znajomych, których nie zna osobiście, ale z którymi z różnych względów chce utrzymywać kontakt na Facebooku. W moim przypadku są to m. in. czytelnicy portalu "Port Europa" czy moich artykułów w Dzerkale Tyżnia, którzy dodają mnie do znajomych. A ja ich akceptuję, bo chcę mieć ten wirtualny kontakt (przez Facebooka) ze swoimi czytelnikami. Wśród facebookowych znajomych mojego zablokowanego konta są też ukraińscy i polscy politycy czy aktywiści, taki kontakt jest nam potrzebny dla celów pracy na rzecz wsparcia europejskich aspiracji Ukrainy oraz wsparcia walki Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji. I w większości przypadków mimo utrzymywania kontaktu w Internecie, niekoniecznie musimy znać się osobiście. A już na pewno nie jest możliwe, bym znał zdjęcia wszystkich moich facebookowych znajomych.

Tę weryfikację dałoby się jeszcze jakoś przejść, gdyby zdjęcia przesłane do identyfikacji rzeczywiście przedstawiały twarz danej osoby i jej prawdziwe imię i nazwisko. A tak nie jest. Na przykład w toku weryfikacji Facebook przesłał takie zdjęcia i polecił wskazać, kto to taki (nazwiska wymazałem):

W ramach weryfikacji dostałem też zdjęcie przedstawiające papieża Franciszka (ktoś z moich znajomych wrzucił je na swoją tablicę) i Facebook pyta mnie, kogo to zdjęcie przedstawia: Marlenę, Zbyszka czy Józia. Naprawdę, genialny sposób na zweryfikowanie autentyczności mojego konta.

To nie pierwszy raz, gdy bezmyślne algorytmy Facebooka w podobny sposób szykanują proukraińskich aktywistów i blokują ich konta (na podstawie dużej ilości zgłoszeń dokonywanych przez opłacanych przez Putina trolli). Niedawno na podobnej zasadzie zablokowano (choć później przywrócono) konta Marcina Reya i strony Rosyjska V kolumna w Polsce Dziwnym trafem szykanowani są właśnie proukraińscy aktywiści, natomiast osoby i strony popierające Putina i ewidentnie łamiące prawo działają na Facebooku nie niepokojone.

Facebook wyraźnie sprzyja Rosjanom, w sensie nie narodowi rosyjskiemu (bo wśród Rosjan są normalni ludzie), ale osobom wspierającym agresję przeciw Ukrainie, aneksję Krymu i separatyzm. Gdy użytkownicy zgłaszają do usunięcia strony takie jak "Wileńska Republika Ludowa" czy inne nawołujące do agresji, pracownicy polskiego oddziału Facebooka tłumaczą, że nic nie mogą, że nie mogą cenzurować poglądów. Gdy prorosyjscy użytkownicy (w tym poprzez fikcyjne konta) masowo zgłaszają "nadużycia" i tym samym doprowadzają do zablokowania kont proukraińskich aktywistów (w tym mojej skromnej osoby), Facebook takie konta blokuje pod pretekstem "podawania fałszywego imienia i nazwiska" - co akurat w moim przypadku nie ma najmniejszych podstaw (nazywam się Jakub Łoginow, co pisane ukraińskim alfabetem stanowi Якуб Логінов - i to konto zostało zablokowane pod pretekstem "używania fałszywego imienia i nazwiska").

Facebook to prywatna firma, może (?) robić co chce. Ale problem jest. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja aktywności w portalach społecznościowych. Jest jeszcze Goldenline, Twitter, Google Plus, druzi.org.ua i inne. Wszystkich, którzy chcą mieć ze mną kontakt na alternatywnych portalach społecznościowych, zapraszam tutaj.

 

Komentarze  

 
+4 #1 jubus 2015-03-07 22:49
Mam takie pytanie, czemu nie promujesz pro-ukraińskiej postawy poprzez muzykę? Ja, choć jestem ukrainosceptycz ny w wielu kwestiach, w kwestii muzyki i szeroko pojętej kultury, jestem zdecydowanym ukrainofilem. Fakt, muzyka jaką lubię jest może ciężka, czasem niepoprawna politycznie, ale na pewno jest przykładem na zbliżenie narodów.
Cytować
 
 
+2 #2 jubus 2015-03-07 22:54
Proponuje zapoznać się z takimi zespołami jak Sokyra Peruna, Rusich, Nokturnal Mortum, Svarga, Drudkh, Astrofaes i paroma innymi. Mimo mojej znajomości historii, nie przeszkadza mi, że czasami te zespoły wychwalają UPA, ponieważ, przy każdej okazji wychwalają polsko-ukraińskie "braterstwo". Szkoda tylko, że taka muzyka nie jest promowana, szerzej. Ja od siebie dodam, że większość płyt tych zespołów mam oryginalnych, wydanych w Polsce lub na Ukrainie.
Cytować
 
 
0 #3 Iwona 2015-04-18 18:20
W taki sam sposób straciliśmy nasz facebook, na którym mieliśmy kilka tysięcy znajomych. Przesłaliśmy skan dokumentów, dowód osobisty i regon, niestety musieliśmy zaczynać od zera www.tvpodkarpacka.pl
Cytować
 
 
+1 #4 jubus 2015-04-19 14:26
Facebook blokuje nie tylko was, bo blokuje także wielu nacjonalistów polskich, np. Gmurczyka, szefa Narodowego Odrodzenia Polski. Zablokowano kiedyś stronę ONR za jakieś rysunek.
Wniosek z tego jest taki, że trzeba korzystać....z rosyjskiego VK. Jakoś nie spotkałem się z taką polityką u nich, chociaż jest on już ściśle kontrolowany przez Kreml. Ja nie korzystam z serwisów społecznościowy ch, mam fałszywe profile, aby przeglądać strony i czytać innych. I moje obserwacje zdają się potwierdzać, że na ruskim VK jest więcej wolności niż na zydowsko-amerykańskim FB.
Cytować
 
 
0 #5 jubus 2015-04-19 14:29
Są jeszcze serwisy chińskie, ale to nie wiem, czy jest możliwość korzystania z nich w skali globalnej. Wiem, że Chińczycy mają własnego Twittera - Weibo. Niestety "chiński FB", czyli Renren jest tylko w wersji chińskiej.
Cytować
 
 
0 #6 Ella 2015-05-06 15:21
kilka wpisów proukraińskich i mój Facebook zablokowany. Jak to możliwe, że facebook z powodu ruskich trolli blokuje konto! Powinni w jakiś sposób kontaktować się z uzytkownikiem i najpierw wyjaśnic sprawę
Cytować
 
 
+1 #7 jubus 2015-05-06 20:45
A może czas najwyższy pisać WPISY PROPOLSKIE? Za propolskie wpisy, także banują. Wystarczy popierać "faszystów" polskich, spod znaku Ruchu Narodowego, NOP, Niklota czy innych. Ruskie trolle? UE i USA także maczają swoje brudne paluchy. Ukraina powinna splunąc w końcu na USA i na UE, wybrać opcję PROPOLSKĄ I ANTYBANDEROWSKĄ . Inaczej zostanie zniszczona, nie tylko przez Rosję,ale, a może przede wszystkim przez Zachód, który nie życzy sobie Sojuszu Polsko-Ukraińsko-Środkowoeuropej skiego w tej części świata. Unia Miedzymorza, Ukraina jesli chce brać w tym udział, musi pozbyć się ducha Bandery. Nie ma dyskusji.
Cytować
 
 
0 #8 Konrad 2015-05-27 21:12
Ciekawy artykuł
http://xurl.pl/6jjl
Cytować
 
 
0 #9 Jolka 2016-10-12 22:23
No to nie zbyt wiele sie rozgladacie wokolo! Takie cos przychodzi prawie do kazdego... coraz czesciej...albo weryfikacja poprzez dowod tozsamosci ze zdjeciem...
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.018 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.090 seconds, 2.98 MB
Application afterRender: 0.363 seconds, 3.66 MB

Zużycie pamięci

3871728

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'hnfl6pgir1luk216hs2v26r051'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788511' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'hnfl6pgir1luk216hs2v26r051'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'hnfl6pgir1luk216hs2v26r051','1516793911','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1572)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5469
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:38:31' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:38:31' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5469'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1082
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:38:31' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:38:31' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5469
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5469

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.234.65.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5469
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1572 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1572
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1532
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 13
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-24' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-24' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2018-01-24' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-24' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:38:31')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:38:31')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:38:31' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:38:31' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak