Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Centralny port lotniczy? Jeśli już, to między Śląskiem a Małopolską

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Fot. Bogdan Chmelnyckyj - Fotonotesy

Rząd chce zbudować między Łodzią a Warszawą centralny port lotniczy dla Polski. Abstrahując od oceny tego pomysłu, jeśli już takie megalotnisko miałoby powstać, należałoby podjąć ogólnokrajową debatę o jego lokalizacji. Jeśli nowe lotnisko jest potrzebne, powinno powstać w największej polskiej aglomeracji, jaką jest konurbacja śląsko-dąbrowska, a najlepiej gdzieś między Katowicami a Krakowem – a nie w drugiej co do wielkości Warszawie.

40% Polaków mieszka na południu

Warszawa wraz z okolicami ma zaledwie 2 miliony mieszkańców, konurbacja śląsko-dąbrowska – co najmniej 3,5 miliona. Układ Warszawa – Łódź przegrywa też wyraźnie pod względem liczby ludności z tak zwanymi Krakowicami, czyli skupiskami miejskimi Śląska, Zagłębia i Krakowa. W „Krakowicach” mieszka jakieś 4,5 miliona ludzi, w Warszawie, Łodzi i okolicach tylko nieco ponad 3 miliony. W dodatku procesy wewnętrznej integracji Krakowa i Katowic będą się tylko pogłębiać, zwłaszcza po zmodernizowaniu linii kolejowej łączącej oba miasta.

To na południu bije serce gospodarcze i demograficzne kraju – mieszka tu aż 40% ludności. W dodatku, w przeciwieństwie do zdegradowanej i wyludniającej się mazowieckiej prowincji, w małopolskich wioskach i miasteczkach nie tylko jest ponadprzeciętne zagęszczenie ludności, ale wręcz dodatnie saldo zarówno przyrostu naturalnego, jak i migracji.

Dodajmy do tego Ostrawę wraz z całym zagłębiem ostrawsko-karwińskim na czeskim Śląsku i Morawach – kolejne ponad milionowe uprzemysłowione skupisko ludzkie, położone w zasięgu maksymalnie 1,5 godziny jazdy samochodem od potencjalnego lotniska w „Krakowicach”. Centralny port lotniczy zlokalizowany gdzieś pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie też siłą rzeczy przyciągać pasażerów z całych Czech, Słowacji, a także Zachodniej Ukrainy. Już dziś zresztą Słowacy latają z krakowskich Balic, bo te są bliżej, niż Wiedeń czy Bratysława (lotniska w Koszycach i Popradzie się praktycznie nie liczą).

Z kolei dojazd ze Lwowa do „Krakowic” jest o wiele lepszy, niż do Warszawy. Kraków i Katowice są połączone z Ukrainą nowoczesną autostradą i zmodernizowaną linią kolejową, po której pociągi mogą się przemieszczać z prędkością 160 km/h (modernizacja jeszcze trwa, ale do czasu ewentualnej budowy centralnego lotniska już dawno będzie ukończona). Tymczasem połączenie autostradowe oraz magistrala kolejowa na linii Lwów – Warszawa nie są rozważane nawet teoretycznie i nie powstaną w ciągu najbliższych 30-40 lat.

Za lotniskiem centralnym na południu przemawiają wszystkie najważniejsze argumenty

Po pierwsze – to aglomeracja śląsko-dąbrowska jest największą polską metropolią, dużo większą, niż Warszawa.

Po drugie – taka lokalizacja byłaby realizacją deklarowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości troski o równomierny rozwój kraju, czyli przeciwwagę dla szkodliwego „warszawocentryzmu”. Innymi słowy, mielibyśmy w końcu praktyczny wymiar deglomeracji. Stolica nie byłaby już z automatu uprzywilejowana, w Polsce byłyby przynajmniej trzy równorzędne ośrodki metropolitarne, które mogłyby między sobą konkurować jak równy z równym: Trójmiasto na północy, Warszawa-Łódź pośrodku i „Krakowice” na południu. A przecież o to chyba rządowi Prawa i Sprawiedliwości powinno chodzić.

Po trzecie – nie kto inny, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości wiele mówi o potrzebie realizacji idei tzw. Międzymorza z Polską w roli koordynatora tej współpracy. Jeśli ta idea miałaby być czymś więcej, niż pustymi hasłami, to centralny port lotniczy powinien być zlokalizowany właśnie na Śląsku, Zagłębiu lub w Małopolsce. Tylko w takim przypadku byłoby to bowiem lotnisko dla całej Grupy Wyszehradzkiej oraz Zachodniej Ukrainy, odbierające klientów największemu konkurentowi w regionie – Wiedniowi.

Okęcie się zatka? Są przecież Pyrzowice!

Jeśli mówimy o nowym porcie centralnym, niekoniecznie trzeba go budować za grube miliardy od zera. Może dałoby się w tej roli wykorzystać Pyrzowice, powiększając je i rozbudowując? Na pewno byłoby to o rzędy wielkości tańsze, niż budowa lotniska centralnego w szczerym polu gdzieś między Łodzią a Warszawą, w dodatku za pieniądze, których nie mamy.

Prawdą jest, że Okęcie, położone niemal w centrum rozbudowującej się stolicy, ma ograniczone możliwości rozwojowe, które za 20-30 lat się wyczerpią. Tymczasem Pyrzowice takie rezerwy terenowe mają. Ich rozbudowa z lotniska regionalnego do funkcji centralnego portu lotniczego kraju może więc przebiegać stopniowo, z rozłożeniem tego procesu na kilkanaście lat. Już dziś Pyrzowice są nieźle skomunikowane lądowo ze światem, w pobliżu przebiega centralna magistrala kolejowa i autostrada A1. Przy niewielkich inwestycjach dojazd koleją z lotniska w Pyrzowicach do centrum Warszawy może więc zająć nieco ponad półtorej godziny.

Decyzja na dziesięciolecia

Centralny Port Lotniczy to inwestycja na dziesięciolecia, a nawet taka, która w razie realizacji zapisze się na trwałe do podręczników historii. Coś jak decyzja o budowie Gdyni sprzed prawie stu lat, której skutki odczuwamy do dziś i nawet za 120 lat będą się o tym uczyły nasze wnuki. Takiej decyzji nie można podejmować na kolanie, kierując się stereotypem, że jeśli centralne lotnisko, to obowiązkowo w Warszawie – bo to przecie stolyca.

Jeśli chcemy jeszcze większego pogłębienia i tak horrendalnie wysokich dysproporcji między Warszawą a resztą kraju – ok, budujmy nowe lotnisko bezrefleksyjnie na Mazowszu, jeszcze bardziej pogłębiając tę przepaść. Czerpmy przykład z krajów trzeciego świata oraz Rosji, Białorusi i Ukrainy, gdzie stolica jest mega bogata, a reszta się nie liczy. Tylko niech wtedy politycy Prawa i Sprawiedliwości nie mówią, że zależy im na równomiernym rozwoju kraju i wyrównywaniu szans.

Przypominam o jeszcze jednej kwestii, politycznej. Rząd PiS musi jakoś walczyć ze smogiem, bo nie da się dalej ignorować tego problemu. Z drugiej strony, jeśli rząd podejmie decyzje ograniczające wykorzystanie węgla (a jest to nieuniknione), musi czymś obłaskawić Śląsk i Zagłębie. Okazja nasuwa się sama.

Osobną kwestią jest to, czy takie centralne lotnisko w ogóle jest obecnie potrzebne. Ale skoro ten temat jest już przez ministra Andrzeja Adamczyka procedowany, warto, by władze Krakowa, Katowic, Województwa Małopolskiego i Śląskiego zadały ministrowi pytania, dlaczego region śląsko-dąbrowsko-małopolski nie jest w tym kontekście brany pod uwagę. Myślę, że o to samo powinni w swych interpelacjach zapytać parlamentarzyści z województwa Śląskiego, Małopolskiego, ale też Opolskiego i Podkarpackiego, niezależnie od opcji politycznej.

Jakub Łoginow

Deglomeracja – polityka równomiernego rozwoju kraju, poprzez lokowanie siedzib urzędów centralnych, spółek skarbu państwa i ważnych obiektów o znaczeniu ogólnokrajowym (w tym lotnisk) niekoniecznie w stolicy, a już na pewno nie bezrefleksyjnie. Realizowana jest w praktyce m. in. w Niemczech (centralne lotnisko – Frankfurt), Szwajcarii, Szwecji, a nawet w Czechach (druga stolica – Brno) i w mniejszej mierze na Słowacji (np. Koszyce jako siedziba Sądu Konstytucyjnego i kilkanaście innych przykładów). Zainteresowanych tematem odsyłamy na stronę Deglomeracja na Facebooku: www.facebook.com/deglomerujmy


Komentarze  

 
+2 #1 jubus 2017-03-21 07:35
Nic z tego. Wyszło w końcu, że to "megalotnisko" ma być budowane na bazie tzw. Jedwabnego Szlaku, który ten rząd, nie wiem po co, forsuje. To Chińczyk będzie decydował gdzie to zbudują, nie Polak. I to Chińczyk da pieniądze. A dzisiaj już jest pewne, że to właśnie okolice Łodzi mają być głównym hubem dla Chińczyka.
Śląsk czy te całe Krakowice, to Chińczycy sami sobie zbudują u siebie albo wykupią na pniu jak będzie trzeba.
Cytować
 
 
0 #2 Baltazar 2017-03-29 14:29
CPL im będzie bliżej Warszawy tym mniej ludzi z południa Polski będzie przez niego latać a więcej przez inne huby z Europy Zachodniej. Wiadomo że na Śląsku i w Krakowie w sumie mieszka więcej ludzi niż w Warszawie. Pasażerów docelowych Warszawa ma mniej więcej tyle samo co Kraków i Katowice bo drugie 8 mln jest generowane przez 4mln tranzytu gdy są liczeni podwójnie przy przesiadce i im jest obojętne gdzie się przesiadają. Dlatego uważam że CPL powinien być wybudowany koło Opoczna lub Piotrkowa Trybunalskiego. CMK już istnieje i jadąc Pendolino z Katowic lub Krakowa to jest 1,5 godziny a z Warszawy 1 godzina i to jest tylko 20 minut więcej niż do Mszczonowa. To może zadecydować o tym czy ten CPL będzie miał odpowiednie wypełnienie pasażerami czy nie a bez tego linie lotnicze nawet jak tam przyjdą to nie będą oferowały zbyt wiele połączeń co z kolei nie będzie skłaniało zbyt wielu pasażerów z Europy Wschodniej do latania przez CPL.
Cytować
 
 
+1 #3 jubus 2017-04-03 07:31
Zgadzam się z przedmówcą. Trzeba patrzeć całościowo, a nie z własnej, prywatnej perspektywy. Śląsk czy Kraków niech sobie lata z własnych lotnisk, a tu chodzi o lotnisko dla całej Polski. Komu, z zagranicy chce sie odwiedzać Śląsk, skoro tam nic, ciekawego nie ma? Bez obrazy. Kraków ma własne lotnisko, więc ci, zechcą przylecieć turystycznie, przylecą na Balice. Warszawa i Łódź to jednak serce Polski, geograficznie, kulturowo i pod każdym innym wzgledem. Są połączenia, wschód-zachód, północ-południe. Lotnisko może, a wręcz musi, także obsługiwać cargo. A więc dostęp do kolei, także szeroko-torowej jest wskazana.
Polska i tak, zaczyna się rozwijać bardziej organicznie niż kiedyś, to, że Mazowieckie czy Łódzkie się wyludniają, to właśnie argument, na centralne, położenie takiej inwestycji.
Cytować
 
 
0 #4 jubus 2017-04-03 07:33
Wbrew pozorom, ludzie wcale nie latają na inne kontynenty. Lwią część ruchu pasażerskiego to loty pracownicze, z zagranicy do Polski i z powrotem. To propaganda, mówiąca, że ludzie będą latali do Ameryki, do Chin czy Brazyli. Jeszcze przez 30-40 lat, nie będzie u nas poziomu wynagrodzeń jak w rozwiniętych krajach, obecnie, faktycznie, nigdy im nie dorównamy. Tak więc, to są mrzonki, o jakichś tam "lotach światowych".
Cytować
 
 
0 #5 Paolo 2017-04-05 13:39
Z paroma tezami autora się nie zgadzam:
I. Warszawa jest faktycznie mniejsza od aglomeracji śląskiej, ale przecież Warszawa też tworzy z okolicznymi miastami (które się ostatnio bardzo szybko rozrastają) aglomerację. Wg wikipedii aglomeracja warszawska liczy od 2,6 do 3,1 mln mieszkańców, natomiast aglomeracja śląska to jakieś 2,2 - 3,5 mln. Trudno więc jednoznacznie ocenić która z tych aglomeracji jest większa
Cytować
 
 
0 #6 Paolo 2017-04-05 13:40
II. Mazowieckie wioski gdzieś w okolicach Ostrołęki czy Radomia to może się i wyludniają, ale na pewno nie w okolicach Warszawy. Tu cały czas mieszkańców przybywa i jest to jeden z największych placów budowy w Europie.

III. Liczba mieszkańców to nie jedyny czynnik dla którego buduje się lotnisko. Ważne jest też to jak mobilni są ci mieszkańcy (jak często gdzieś latają?) oraz jak dużo osób z zagranicy lata w dany region. Tutaj Warszawa generuje nieporównywalni e większy ruch. To w Warszawie ulokowało się więcej międzynarodowyc h firm, które generują ruch biznesowy. To w Warszawie mieszka większość naszych biznesmenów itp.
Cytować
 
 
+1 #7 Paolo 2017-04-05 13:42
IV. Autostrada ze Lwowa do Warszawy nie jest rozważana, bo jest już budowana. Chodzi o trasę S17. Wprawdzie to nie autostrada, ale trasa ekspresowa, ale różnica pomiędzy ekspresówką a autostradą jest prawie żadna.

V. Autor pisze, że Pyrzowice mają możliwości rozwoju, ale z jakiegoś powodu się jednak nie rozwiją. Być może więc nie mają takiego zapotrzebowania .
Cytować
 
 
+1 #8 Paolo 2017-04-05 13:42
W jednym jednak się zgadzam z Autorem. Górny Śląsk (+Kraków) to bardzo ważny region Polski, skupiający istotną część mieszkańców i nie wolno nam o nim zapominać. Polska jest też zbyt scentralizowany m krajem i być może dobrze byłoby zdecentralizowa ć naszą stolicę. Rząd mógłby zostać w Warszawie, ale np. Sejm i Senat można by przenieść do Katowic i Krakowa, a np. Prezydenta do Poznania.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.047 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.051 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.100 seconds, 2.99 MB
Application afterRender: 0.305 seconds, 3.67 MB

Zużycie pamięci

3876928

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'f3rioj52du2gf4mrp1vrqu3eh0'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516681617' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'f3rioj52du2gf4mrp1vrqu3eh0'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'f3rioj52du2gf4mrp1vrqu3eh0','1516687017','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1822)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5684
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:56:57' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:56:57' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5684'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1323
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 05:56:57' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 05:56:57' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5684

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.82.29.141'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5684
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1822 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1822
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1819
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 11
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2018-01-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 05:56:57')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 05:56:57')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:56:57' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:56:57' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak