Monday, Jan 22nd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Na co zwracać uwagę przy wyborze rachunku bankowego

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

W obecnych czasach konto bankowe można założyć nawet bez wychodzenia z domu, w ciągu pięciu minut, a później w równie szybkim czasie je zamknąć. W praktyce jednak okazuje się, że skutki tej często spontanicznej decyzji towarzyszą nam całe lata – z raz założonego rachunku korzystamy już na stałe, a z bankiem nie rozstajemy się nawet wtedy, gdy początkowo bezpłatne konto przemienia się w całkiem nieatrakcyjne.


Przyczyna jest prosta – jest nią nie tylko przyzwyczajenie, ale i fakt, że numer rachunku podaliśmy wcześniej naszym praco- i zleceniodawcom. Jeżeli utrzymujemy się z jednego źródła, zmiana banku nie jest problemem: idziemy do kadr i podajemy nowe dane. Gorzej mają freelancerzy – poinformowanie nawet kilkudziesięciu partnerów-zleceniodawców o zmianie danych do przelewu jest dość kłopotliwe, a i tak możemy być pewni, że w kilku przypadkach księgowość zapomni zmienić dane i będzie nadal próbowała wysłać przelew na stare konto.

Między innymi dlatego wybór konta warto przemyśleć, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wybór nowego lub mniejszego banku, który aktualnie prowadzi agresywną politykę reklamową ukierunkowaną na pozyskanie w krótkim czasie dużej liczby nowych kont. Taką strategię łączy jedno: chęć zwabienia nowych klientów ofertą „konta za zero”, często z dodatkowymi bonusami, takimi jak premia za założenie rachunku, zwrot jednego procenta wydatków dokonanych kartą (przy równoczesnym zwolnieniu z opłat za kartę) oraz ponadstandardowo wysokim oprocentowaniem na rachunku bieżącym lub oszczędnościowym (np. 4-5%). Prosta analiza kilkunastu takich casusów w ciągu ostatnich dwóch – trzech lat pokazuje jedną, zadziwiająco zbieżną prawidłowość. Otóż jeżeli o danym banku wcześniej nie słyszeliście lub był to po prostu zwykły, przeciętny bank, a nagle wszędzie widzicie jego reklamy i super atrakcyjne warunki, możecie być pewni, że „konto za zero złotych” za jakiś czas stanie się płatne, a 4% na rachunku oszczędnościowym stopnieje do nudnych 1 – 1,5%. I stanie się to wcześniej, niż by na to wskazywała elementarna przyzwoitość. Idealnym przykładem takiego zabiegu jest BZ WBK i jego konto godne polecenia – do niedawna jedno z nielicznych tak naprawdę całkowicie bezpłatnych rachunków, bez dodatkowych warunków. Zero złotych za prowadzenie konta i zero złotych opłaty za kartę, bez konieczności regularnych wpływów czy transakcji kartowych, a przy tym z możliwością zbierania punktów PAYBACK czy innych bonusów. A przy tym całkiem spory bank, z dużą ilością oddziałów i bankomatów. Obiektywnie – jedna z najlepszych ofert na rynku, ale… już w niecałe dwa lata po agresywnej kampanii reklamowej bank tylnymi drzwiami wprowadził opłaty, których przecież miało nie być. Cel zrealizowany: dzięki obietnicy darmowego konta pozyskano mnóstwo nowych klientów, z pośród których tylko promil zrezygnuje z rachunku po wprowadzeniu opłat.

Z tego typu promocji warto więc korzystać wtedy, gdy rozważamy otwarcie drugiego rachunku, który w razie pogorszenia warunków nie będzie nam szkoda z dnia na dzień zamknąć. O zaletach posiadania więcej niż jednego konta napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

Na co więc zwracać uwagę przy wyborze podstawowego konta bankowego, zakładając, że ma nam ono towarzyszyć przez kilkanaście lat i dłużej? Na opłaty – też, gdyż moim zdaniem nie ma sensu płacić za prowadzenie rachunku i posiadanie karty więcej, niż kilka złotych miesięcznie. Warto przy tym mieć na uwadze, że praktycznie każdy bank stosuje rozwiązania, pozwalające na zmniejszenie miesięcznych opłat niemal do zera (lub do tych 3-7 złotych miesięcznie) przy spełnieniu pewnych warunków, które większość pracujących osób jest w stanie spokojnie spełnić. Do najważniejszych należą: średnie miesięczne wpływy na konto powyżej 1000 – 2000 złotych i konieczność dokonania płatności kartą na kwotę przynajmniej 300 – 500 zł miesięcznie (czasem także posiadanie określonego salda na rachunkach i depozytach). Po uwzględnieniu tych czynników często okazuje się, że duże, na pozór nie tak atrakcyjne banki oferują konta na dłuższą metę tańsze w utrzymaniu od tych „agresywnych reklamowo nowaczków” typu Reiffeisen, Alior Bank czy GetinBank.

Pomijając już kwestię kredytów, do najważniejszych czynników na które należy zwracać uwagę można zaliczyć ilość oddziałów i bankomatów oraz przyjazność pracy w systemie bankowości internetowej. To właśnie to ostatnie jest głównym czynnikiem, który trzyma mnie przy założonym w dalekim 2002 roku koncie w Credit Agricole, mimo że nie ma ono już nic w sobie z dawnego dobrego Lucas Banku (który oferował całkowicie darmowe konto i wysokie stawki oszczędności – o 2 punkty procentowe wyższe, niż konkurencja). Spośród wszystkich banków, z którymi miałem do czynienia, system bankowości internetowej w Credit Agricole odpowiada mi najbardziej: jest przyjazny, intuicyjny, a największą zaletą jest token (na zdjęciu) – urządzenie do potwierdzania transakcji. A może to tylko kwestia przyzwyczajenia?

Jeśli chodzi o dużą ilość oddziałów i bankomatów, to tutaj siłą rzeczy przewagę mają duże banki, o długiej historii i ugruntowanej pozycji na rynku, np. PKO BP, PEKAO SA, ING Bank Śląski, BZ WBK, BPH czy Millenium. W każdym z nich rachunek można założyć nie tylko w oddziale, ale i przez Internet. Spośród nich najbardziej godne polecenia aktualnie wydają mi się ING Bank Śląski i PKO BP.

Z kolei dla osób przywiązanych do bankowości internetowej niezmiennie dobre warunki oferuje mBank. I mówię to nie na podstawie aktualnej oferty (która jak wspomniałem bywa zmienna), ale dłuższych obserwacji. Chociaż jeśli chodzi o konta internetowe, aktualnie (z naciskiem na aktualnie, bo za rok wszystko może się zmienić) dobrą ofertę mają: Alior Bank, Bank Smart , Getin Bank,   Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, przyzwyczajeń i opinii.

W wyborze konta bankowego pomocna będzie strona z aktualizowaną w czasie rzeczywistym porównywarką ofert banków.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.021 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.026 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.062 seconds, 2.91 MB
Application afterRender: 0.248 seconds, 3.59 MB

Zużycie pamięci

3799912

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'vg9ik1t6mqbec5s54gjcmrkls5'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516633230' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'vg9ik1t6mqbec5s54gjcmrkls5'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'vg9ik1t6mqbec5s54gjcmrkls5','1516638630','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1822)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5512
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:30:30' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:30:30' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5512'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1323
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-22 16:30:30' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-22 16:30:30' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5512
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5512

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1822 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1822
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1819
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 11
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-22' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-22' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 308
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 308, '2018-01-22' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-22' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-22 16:30:30')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-22 16:30:30')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:30:30' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:30:30' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-22' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak