Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Przenieśmy siedzibę NFZ do Łodzi

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Przy okazji niedawnej burzliwej dyskusji o reformie służby zdrowia zabrakło poruszenia jednej kwestii. Mianowicie, warto się zastanowić, czy koniecznie to właśnie Warszawa powinna być siedzibą centralnych instytucji ochrony zdrowia, takich jak NFZ czy Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Moim zdaniem Warszawa w tej roli się nie sprawdza i system funkcjonowałby o wiele lepiej, gdyby wszystkie instytucje centralne związane ze zdrowiem przenieść np. do Łodzi.


O tym, że równomierne rozproszenie siedzib instytucji centralnych po całym kraju korzystnie wpływa na jakość państwa, świadczy przykład Niemiec, które są krajem wielu stolic. U naszych sąsiadów tylko część najważniejszych instytucji znajduje się w Berlinie. Finansową stolicą jest Frankfurt (tam też znajduje się najważniejsze lotnisko), medialną - Monachium, sądowniczą - Karlsruhe, część ministerstw znajduje się w Bonn - i tak można wymieniać w nieskończoność. Idea deglomeracji sprawdza się także u naszych południowych sąsiadów. Siedzibą centralnych instytucji sądownictwa w Republice Czeskiej jest Brno, siedzibą słowackiego Sądu Konstytucyjnego są Koszyce, a Poczty Słowackiej - Bańska Bystrzyca.

Idąc tym tropem, w Polsce siedzibą Giełdy Papierów Wartościowych i NBP mógłby być Poznań, siedzibą Sądu Najwyższego - Kraków, a Najwyższej Izby Kontroli - Gdańsk. Zresztą, idea deglomeracji w ograniczonym stopniu jest już w Polsce realizowana, choć z oporami. Kraków wyrasta na polską stolicę sądownictwa i nauki - to tu, a nie w Warszawie, znajduje się siedziba Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, ogólnopolskie centrum zamówień dla instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz Narodowego Centrum Nauki. Niedawno zdecydowano, że to w Bydgoszczy, a nie w Warszawie, będzie siedziba ogólnopolskiego Zarządu Dorzecza Wisły. Natomiast Polska Agencja Kosmiczna będzie się mieścić nie w Warszawie, lecz w Gdańsku.

Można? Widać, można. I w żadnym z tych przypadków nie słychać głosów, nawołujących do przeniesienia tych instytucji do stolicy, z ich zlokalizowania poza Warszawą raczej wszyscy są zadowoleni, włącznie z samymi warszawiakami. Przykład powyższych instytucji pokazuje, że fizyczne oddzielenie ich od centrum politycznego wzmacnia ich niezależność i merytoryczny charakter. I to właśnie jest główna, choć nie jedyna zaleta deglomeracji. Do tego dochodzą tak oczywiste kwestie, jak dbałość o równomierny rozwój kraju czy fakt, że poza stolicą jest po prostu taniej, nawet przy uwzględnieniu, że od czasu do czasu trzeba pojechać w delegację do Warszawy (ale przecież nie codziennie - żyjemy w erze internetu, faxów, telekonferencji).

W ostatnim czasie doszedł jeszcze jeden argument na rzecz rozproszenia siedzib instytucji państwowych po całym kraju. To kwestia bezpieczeństwa. Po aneksji Krymu nie możemy być pewni, że w naszym kraju nie będzie wojny - choćby tej hybrydowej lub w formie ataków terrorystycznych. W tej sytuacji bezpieczniej być wzorem Niemiec "krajem wielu stolic", niż być państwem, w którym liczy się tylko Warszawa, a zniszczenie lub sparaliżowanie stolicy (np. poprzez terroryzm) oznacza zniszczenie całego kraju.

A jaką rolę w takim modelu "kraju wielu stolic" mogłaby odgrywać Łódź? Otóż to miasto już dziś "specjalizuje się" w sprawach związanych z zarządzaniem ochroną zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację medyczną. To w Łodzi mieści się najlepszy uniwersytet medyczny, to tutaj przygotowywane są dla całej Polski państwowe egzaminy dotyczące zawodów medycznych, a także kilka innych centralnych instytucji związanych z medycyną. Dlaczego więc nie pójść za tropem i nie przenieść do Łodzi (oczywiście stopniowo) wszystkich poza Ministerstwem centralnych instytucji medycznych, w tym NFZ, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, siedziby samorządu lekarskiego i aptekarskiego itp.?

Warszawa tej zmiany nawet nie odczuje, za to Łódź wyraźnie zyska. Mam również przekonanie graniczące z pewnością, że jakość pracy urzędników, analityków i specjalistów z łódzkiej centrali NFZ będzie lepsza i bardziej merytoryczna, niż w upolitycznionej stolicy. W każdym razie, fizyczne oddzielenie urzędów merytorycznych (NFZ) od politycznych  (Ministerstwo Zdrowia, rząd) powinno wyjść systemowi ochrony zdrowia na dobre.

I wreszcie - aspekt finansowy. Nie trzeba tłumaczyć, że koszty funkcjonowania urzędu w Łodzi będą znacznie, może nawet dwukrotnie niższe, niż w kosmicznie drogiej stolicy. W Łodzi tańsze jest wszystko: nieruchomości (w tym czynsze dzierżawne), koszty pracy, usługi podwykonawców (sprzątanie, naprawy, remonty). Już to powinno nas skłonić do przeniesienia siedzib instytucji medycznych tam, gdzie jest taniej, aby w ten sposób znaleźć oszczędności, które można wykorzystać na leczenie - zamiast jak zwykle oszczędzać na pacjentach.

I nawet jeśli na pensjach urzędników nie zaoszczędzimy, bo płace w administracji są sztywne, to to samo wynagrodzenie 4000 złotych co innego znaczy w Łodzi, a co innego - w stolicy. A to oznacza, że o ile dobry specjalista niechętnie zgodzi się na pracę za 4000 złotych w Warszawie, co skazuje NFZ na pozyskiwanie niekoniecznie tych najlepszych pracowników, to już dla Łodzi czy jakiegokolwiek innego miasta taka pensja będzie dość atrakcyjna i pozwoli na zatrudnienie fachowców wyższej klasy. A o to nam wszystkim przecież chodzi.

 

Komentarze  

 
-1 #1 Pawel77 2015-01-16 08:43
Jestem jak najbardziej za
Cytować
 
 
-1 #2 rzyczliwy1 2015-01-16 20:42
To jest świetny pomysł. A już przede wszystkim na pewno było by tańsze utrzymanie tej całej instytucji. Mniejsze wszelkiego rodzaju opłaty i inne wymagania finansowe pracowników :-)
Cytować
 
 
0 #3 Piotr 2015-02-10 21:25
Cytuję rzyczliwy1:
Mniejsze wszelkiego rodzaju opłaty i inne wymagania finansowe pracowników :-)

Powtarzasz mity. Jedyne co jest znacząco tańsze, to koszty zakupu/wynajmu nieruchomości. Tak samo, po taniości to można u nas najwyżej studentów lub robotników do prostych prac zatrudnić. Wysoko wykwalifikowany ch pracowników na lokalnym rynku pracy brakuje, i firmy żeby ich ściągnąć do Łodzi oferują stawki już niewiele różniące się od krakowskich czy warszawskich. Myślę że podobnie będzie z urzędnikami.
Cytować
 
 
0 #4 serbon 2015-05-04 18:18
Oferty pracy dla nauczycieli ukraińskiego w Łodzi
bank pracy dla nauczycieli ukraińskiego w Łodzi
Witam)
W firmie Preply zawsze znajdzie się miejsce dla doświadczonych nauczycieli języka ukraińskiego w Łodzii.
Preply oferuje odpowiednie wynagrodzenie i swobodny grafik. Oferty pracy dla korepetytorów zostawiają sami uczniowie. Skontaktuj się z nimi, aby otrzymać więcej szczegółów. Aby odpowiedzieć na ofertę pracy dla nauczycieli języka ukraińskiego, musisz zarejestrować się u nas.
http://preply.com/pl/lodz/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-ukraińskiego
Doradzam)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.020 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.025 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.070 seconds, 2.95 MB
Application afterRender: 0.208 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3830264

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'to9fa1n0vijhm8p1f6u6pbuib2'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788555' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'to9fa1n0vijhm8p1f6u6pbuib2'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'to9fa1n0vijhm8p1f6u6pbuib2','1516793955','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1822)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5451
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:39:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:39:15' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5451'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1323
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:39:15' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:39:15' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5451
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5451

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.234.65.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5451
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1822 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1822
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1819
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 11
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-24' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-24' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2018-01-24' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-24' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:39:15')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:39:15')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:39:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:39:15' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak