Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Premier Tusk mija się z prawdą w sprawie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 


Swoją wypowiedzią o „przekopie Mierzei” premier Donald Tusk delikatnie mówiąc wykazał się nieznajomością tematu, żeby nie nazwać tego dosadniej. Wszystkiemu winna absurdalna walka między PO a PiS, która doprowadziła całą sprawę do absurdu. Tak naprawdę największymi orędownikami budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną byli i są bowiem samorządowcy i politycy Platformy Obywatelskiej. Ogromne zasługi w promowaniu tego przedsięwzięcia ma odwołany prezydent Elbląga z PO Grzegorz Nowaczyk, marszałek Warmii i Mazur Jacek Protas (również PO) i elbląski samorządowiec Jerzy Wcisła – także czołowy polityk Platformy. Problem w tym, że przed wyborami w 2007 roku pomysł ten na fali antyrosyjskiej retoryki przechwycił rządzący wówczas PiS, który przedstawił go jako własny. W efekcie na ostatnim posiedzeniu rządu Jarosława Kaczyńskiego, już po przegranych wyborach, 12 listopada 2007 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą plan wieloletni budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (czyli „przekop Mierzei”). To właśnie stało się powodem złości Donalda Tuska i jego syna Michała (dziennikarz Michał Tusk jest najbardziej znanym przeciwnikiem tej inwestycji), którzy na fali absurdalnej walki w ramach PO-PiSu postanowili „ukręcić łeb” temu projektowi. I wszystko tylko dlatego, że „przekop” został upolityczniony i został zawłaszczony przez PiS, co automatycznie musiało oznaczać, że Platforma musi być przeciw.

Problem w tym, że tego nastawienia Donalda Tuska nie podzielają sami politycy Platformy Obywatelskiej, którzy w większości są zwolennikami tej inwestycji. Tym bardziej, że w elbląskiej radzie miasta radni PiS i PO całkiem zgodnie współpracują ze sobą i nie ma między nimi animozji, znanych z polityki krajowej. Można powiedzieć, że w skali elbląskiej ostał się stary dobry POPiS, a doskonałym przykładem tej współpracy obu prawicowych partii był okres prezydentury lewicowego Henryka Słoniny, kiedy to samorządowcy z PiS i PO byli największymi przyjaciółmi.

W latach 2007-2013 samorządowcy z PO mieli trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony, prywatnie byli gorącymi zwolennikami „przekopu” (piszemy w cudzysłowie, gdyż prawidłowa nazwa to Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną) i wiedzieli, że ta inwestycja się po prostu opłaca i jest szansą rozwojową nie tylko dla Elbląga. Z drugiej strony, musieli być lojalni wobec Tuska, który zionął nienawiścią wobec tego projektu tylko dlatego, że „to projekt PiSu”. Jednak opór wobec planów rezygnacji z budowy kanału przez Mierzeję był w kręgach platformerskich tak silny, że premier musiał ustąpić: wbrew swojej niechęci Tusk musiał zgodzić się na realizację tej inwestycji, z tym że w terminie późniejszym, niż tego chciał rząd Kaczyńskiego. Rząd Donalda Tuska nie anulował więc uchwały swojego poprzednika, lecz ją zaktualizował i dostosował do rzeczywistości: zamiast do 2013 roku, kanał ma więc powstać do 2019 roku, a do tego czasu inwestycja ma być gruntownie przygotowana.

Skąd to opóźnienie? Otóż rząd Kaczyńskiego przyjął uchwałę o budowie kanału na kolanie, bez odpowiedniego przygotowania. Termin realizacji (2013 rok) okazał się nierealny, gdyż konieczne było wykonanie szeregu badań środowiskowych.

Przytaczamy w całości treść oficjalnego pisma, które nasz portal uzyskał w odpowiedzi na nasze pytanie, czy kanał przez Mierzeję jest realizowany przez rząd Donalda Tuska.

Szanowny Panie Redaktorze,

 

w odpowiedzi na pytanie z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie kanału przez Mierzeję Wiślaną uprzejmie informujemy, że program wieloletni pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” został ustanowiony uchwałą Nr 276/2007 Rady Ministrów z dnia 13 listopada 2007 r.

Harmonogram projektu zakładał ukończenie budowy w 2013 roku. Jednakże przedmiotowy program nie miał wykonanej Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko. Harmonogram prac inwestycyjnych nie brał pod uwagę obszarów NATURA 2000 i procedur środowiskowych związanych z taką lokalizacją. Zakres prac inwestycyjnych nie przewidywał konieczności pogłębienia toru głównego na Zalewie Wiślanym na całej jego długości. Ponadto, program nie został wpisany przez ówczesny rząd do dokumentów planistycznych RP oraz brakowało uwzględnienia transgranicznego oddziaływania (Konwencja ESPO).

Mając na uwadze powyższe, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozpoczęło prace nad nowelizacją uchwały w zakresie uzupełnienia ww. braków, aktualizacji harmonogramu przedmiotowego programu, kosztorysu inwestycji, zwiększoną kubaturę robót czerpalnych, w kontekście nowych regulacji prawnych. Przedłużenie okresu realizacji inwestycji uzasadnione jest długotrwałymi procedurami środowiskowymi. W chwili obecnej w opracowaniu znajduje się Prognoza Oddziaływania na Środowisko dla programu.

Dopiero po uzupełnieniu istotnych elementów z zakresu procedur środowiskowych, które zostały pominięte podczas przyjmowania uchwały w 2007 r., Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedłoży projekt przedmiotowej uchwały Radzie Ministrów, która podejmie ostateczną decyzję w sprawie realizacji inwestycji. W przypadku pozytywnej decyzji Rady Ministrów termin oddania „drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” będzie możliwy nie wcześniej niż w roku 2019 r.

Z poważaniem

Justyna Mosoń


Jednocześnie przez te całe lata (2007 – 2013) rząd Donalda Tuska konsekwentnie realizował uchwałę swoich poprzedników, która formalnie rzecz biorąc nie została uchylona (choć były takie propozycje) i cały czas obowiązuje. Dobitnym przejawem są niemałe środki, które rząd Donalda Tuska corocznie przeznacza w budżecie dla celów prac przygotowawczych. Jest to kwota rzędu 5 milionów złotych rocznie, o którą wnioskuje, a jakże, strona rządowa, a nie żaden PiS. Z tych środków prowadzone są badania ornitologiczne, niezbędne dla uniknięcia kolizji z obszarem Natura 2000. Koordynatorem tych prac jest Urząd Morski w Gdyni, który równocześnie prowadzi konsultacje społeczne w sprawie kanału i wybiera najbardziej optymalny wariant realizacji tej inwestycji.

Dodajmy, że kanał przez mierzeję nie jest celem samym w sobie, tylko elementem większego projektu. W jego skład wchodzi: kanał, pogłębienie drogi wodnej między Mierzeją a Elblągiem do 4 metrów oraz rozbudowa Portu Elbląg. Port ma mieć bardzo specyficzną specjalizację: ma stać się portem obsługującym między innymi wymianę handlową Ukrainy i Białorusi, w ramach projektu Bałtycka Ukraina. Uprzedzając wszelkie uwagi, muszę zaznaczyć, że to właśnie ja, wraz z ówczesnym dyrektorem portu Julianem Kołtońskim i prezydentem Henrykiem Słoniną, byłem współautorem koncepcji „Bałtycka Ukraina”. I uwaga: projekt ten realizowaliśmy przy współpracy i aprobacie, a jakże, samorządowców Platformy Obywatelskiej. Nieoceniona była tu zwłaszcza pomoc i zaangażowanie Grzegorza Nowaczyka – wówczas członka zarządu województwa, a później prezydenta Elbląga z PO. I chociaż w Elblągu nie pracuję już od 2008 roku, to projekt „Bałtycka Ukraina” jest nadal realizowany przez platformerskie władze miasta i województwa – o czym świadczy chociażby ta informacja Urzędu Miasta z 26 marca 2012:

http://www.umelblag.pl/umcms/index.php?option=com_content&view=article&id=1576:konsul-ukrainy-u-prezydenta&catid=3:mieszkacy&Itemid=4
Podsumowując, słowa Donalda Tuska o tym, że kanał przez Mierzeję Wiślaną jest mrzonką PiSu, są w świetle powyższych faktów absurdalne. Jedyną zasługą Prawa i Sprawiedliwości było bowiem podjęcie uchwały, za którą nie stał żaden konkret. To właśnie rząd Donalda Tuska od 2007 roku konsekwentnie tę uchwałę realizuje, przeznaczając co roku po 5 milionów złotych na badania środowiskowe, analizy i inne prace przygotowawcze. A najbardziej zaangażowani w promocję tego przedsięwzięcia są samorządowcy Platformy: Jerzy Wcisła, Grzegorz Nowaczyk i Jacek Protas.

Oczywiście można mieć żal do Platformy, że projekt jest realizowany tak wolno i że powstanie dopiero w 2019 roku. Jednak, jak zapewnia Jerzy Wcisła z PO, jest to konieczne, by inwestycję dobrze przygotować i by nie została ona oprotestowana przez ekologów. Stąd właśnie konieczność, zdaniem PO, wieloletnich badań środowiskowych realizowanych przez te właśnie środowiska ekologów, które wcześniej przeciw tej inwestycji protestowali. W domyśle: jak już „ekolodzy” zarobią te ogromne pieniądze na analizach ekologicznych, dadzą oni zielone światło dla inwestycji, która dzięki temu będzie mogła dojść do skutku.

Jeżeli więc Donald Tusk wypowiada się, że kanał przez Mierzeję to „pisowskie mrzonki”, to pojawia się pytanie, dlaczego kierowany przez niego rząd po prostu nie zrezygnuje z inwestycji, zamiast wydawać corocznie 5 milionów złotych na badania środowiskowe i dokumentację. A może to właśnie o to chodzi, by inwestycja nie doszła do skutku, ale przy jej okazji ktoś zarobił grube miliony na analizach i ekspertyzach?

Komentarze  

 
0 #1 pietia 2013-06-23 06:45
Czy jednak budowa portu w Elblągu ma uzasadnienie ekonomiczne? Póki co, istniejące polskie porty nie są wykorzystywane na maksimum, rybołóstwo też raczej się zwija, z uwagi na narzucone przez UE limity połowów. Z kolei pomysł uczynienia z Elbląga głównego portu bałtyckiego dla Ukrainy i Białorusi też jest raczej mało realny. Dla tych krajów korzystniejsze jest korzystanie, jeśli nie z portów rosyjskich, to litewskich bądź łotewskich (Kłajpeda, Ventspils). Do tych portów dochodzą bowiem szerokie tory, w związku z czym nie trzeba tracić czasu na zmianę podwozi. Chyba, zeby wybudować linię szerokotorową od Brześcia do Elbląga (taką bałtycką LHS), ale to już raczej na pewno mrzonki.
Może jakąś szansą dla portu w Elblągu byłoby postawienie na żeglugę turystyczną, zwlaszcza w połączeniu z Kanałem Ostródzko-Elbląskim. Możnaby np. uruchomić rejsy Gdańsk-Elbląg, przez Zatokę Gdańską i ów planowany przekop na Mierzei. Także rejsy z Elbląga do Kaliningradu, korzystając z MRG (choć takie rejsy w sumie możliwe są i teraz, przez Zalew Wiślny). Gdyby zaś do Elbląga mogły zawijać pełnomorskie statki wycieczkowe, jakich sporo po Bałtyku pływa, wówczas, podczas postoju statku w tym mieście, dla jego pasazerów możnaby organizować przejażdżki po Kanale Ostródzko-Elbląskim ze śluzami (w końcu to atrakcja na skalę światową) czy dowozić autokarami do zamku w Malborku (z Elbląga jest do niego dużo bliżej niż z Trójmiasta)
Cytować
 
 
-1 #2 Kuba 2013-06-23 10:06
Pietia, ten temat był już tyle razy wałkowany, że nie mam siły już odpowiadać na Twoje pytania o opłacalność ekonomiczną.

Problem jest gdzie indziej. Jeżeli Tusk jest zdecydowanym przeciwnikiem kanału, to dlaczego jego rząd od 2007 roku konsekwentnie realizuje tę inwestycję i wydaje grube miliony złotych na analizy oddziaływań na środowisko, konsultacje społeczne (Urząd Morski w Gdyni takowe prowadził w 2012 roku) i inne prace przygotowawcze? To jest dopiero nieopłacalne: wydać 20 milionów złotych na przygotowanie inwestycji, którą z góry uznaje się za niepotrzebną i co do której deklaruje się, że nie powstanie.
Cytować
 
 
+4 #3 jubus 2013-06-23 17:32
Cytuję Kuba:
Pietia, ten temat był już tyle razy wałkowany, że nie mam siły już odpowiadać na Twoje pytania o opłacalność ekonomiczną.

Problem jest gdzie indziej. Jeżeli Tusk jest zdecydowanym przeciwnikiem kanału, to dlaczego jego rząd od 2007 roku konsekwentnie realizuje tę inwestycję i wydaje grube miliony złotych na analizy oddziaływań na środowisko, konsultacje społeczne (Urząd Morski w Gdyni takowe prowadził w 2012 roku) i inne prace przygotowawcze? To jest dopiero nieopłacalne: wydać 20 milionów złotych na przygotowanie inwestycji, którą z góry uznaje się za niepotrzebną i co do której deklaruje się, że nie powstanie.

Bo to polityka "po polsku" właśnie. Każdy zrobi wszystko aby tylko dopiec przeciwnikowi. Jakby Kaczyński czy inny "przeciwnik" był za przyjęciem euro w ciągu 2 lat, to Tusk, automatycznie, byłby przeciw.
Cytować
 
 
0 #4 Robert 2013-06-24 15:41
PIETIA - wiem co to jest Kanał Elbląski, ale co to jest kanał ostródzko-elbląski? Jeśli już chcesz, żeby Twoja wypowiedź brzmiała merytorycznie, to używaj poprawnych nazw!!! Bo w tym momencie udajesz mądrego, a nie znasz podstawowych nazw.
Cytować
 
 
0 #5 pietia 2013-06-24 19:43
Sorry, oczywiście miałem na myśli Kanał Elbląski. A że można nim dosać się do Ostródy, to te nazwy mi się mylą))
Cytować
 
 
0 #6 Saling 2013-06-25 06:55
Ach ten kanał. :lol: :lol: :lol:
Tusk wpuszcza Kaczora :lol: :lol: :lol:
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.121 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.128 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.219 seconds, 2.99 MB
Application afterRender: 0.427 seconds, 3.67 MB

Zużycie pamięci

3878816

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'iovb09gdai39i50oq1h4872of0'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788548' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'iovb09gdai39i50oq1h4872of0'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'iovb09gdai39i50oq1h4872of0','1516793948','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1822)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5184
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:39:08' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:39:08' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5184'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1323
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:39:08' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:39:08' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5184
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5184

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.234.65.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5184
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1822 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1822
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1819
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 11
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-24' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-24' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2018-01-24' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-24' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:39:08')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:39:08')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:39:08' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:39:08' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak