Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Czemu Wisła nie jest czysta

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 76
SłabyŚwietny 

Miliardy euro wydane na oczyszczalnie ścieków, setki organizacji „ekologicznych” ze słowami o „ochronie przyrody Wisły” w statucie – a królowa polskich rzek nadal nie jest rzeką, tylko cuchnącym ściekiem. W dodatku nieżeglownym, bo nasi „ekolodzy” zamiast walczyć z zanieczyszczeniami, zajęci są blokowaniem projektów nowych śluz i stopni wodnych. Dlaczego tak się dzieje?


Przykłady innych europejskich rzek pokazują, że na Zachodzie rozwój żeglugi idzie w parze z ochroną rzeki przez zanieczyszczeniami i zaśmieceniem. Spójrzmy na Dunaj, największą autostradę Europy, po którym co chwilę przepływa jakiś statek morsko-rzeczny, barka lub jacht motorowy. Funkcjonowanie Dunaju jako drogi wodnej, co wiąże się z istnieniem na rzece licznych stopni wodnych i innych urządzeń hydrotechnicznych, nie przeszkadza w tym, by istniały tu nadrzeczne parki narodowe, łęgowe rezerwaty przyrody i obszary Natura 2000. A przy tym woda w Dunaju jest przejrzysta i zdatna do kąpieli – jeśli się tu nie pływa, to tylko ze względu na niebezpieczne wiry. W samych okolicach Bratysławy mamy doskonałą symbiozę między urządzeniami hydrotechnicznymi dla żeglugi a obszarami chronionymi: dość wspomnieć o Parku Narodowym Donauauen i obszarach chronionych przy zaporach Czunowo i Gabczikowo. Wspomniane stopnie wodne nie tylko nie zaszkodziły przyrodzie, ale wręcz doprowadziły do wzrostu bioróżnorodności: podniesienie lustra wody sprawiło, że powstały tu unikalne ekosystemy zalewowo-bagienne, cenne łęgi i trzcinowiska.

A Wisła… No cóż – ściek jak i przed laty. Ktoś powie: Wisła nie jest już taka brudna, jak w latach 90-tych, w Wiśle można się kąpać, a przed wejściem do rzeki wstrzymuje nas tylko nieracjonalny wewnętrzny opór. „Owszem, woda nie jest przejrzysta, ale nie za sprawą zanieczyszczeń, tylko nieszkodliwego zamulenia. Dlatego trzeba przełamać te opory, pokazać że się da” – tłumaczą nasi „ekolodzy”. Stąd też w ostatnich latach tak wiele miłośników Wisły i organizacji ekologicznych organizuje pokazowe spływy i flisy wiślane, podczas których śmiałkowie demonstratywnie kąpią się w Wiśle, a nawet piją wodę z tej rzeki, zwłaszcza na jej środkowym biegu.

Owszem, w porównaniu z latami 80-tymi czy nawet 90-tymi, sytuacja ekologiczna Wisły i innych polskich rzek diametralnie się poprawiła. Ale to nie znaczy, że jest dobrze. Komunistyczna gospodarka rabunkowa, masowe trucie bez opamiętania, brak oczyszczalni ścieków – to wszystko doprowadziło nasze rzeki do niewyobrażalnej katastrofy, totalnego zniszczenia. Teraz zamiast sytuacji określanej mianem „katastrofy ekologicznej”, mamy po prostu sytuację, kiedy jest „bardzo źle”. Diametralna poprawa, prawda?

Powiedzmy sobie szczerze: nawet w największym ścieku można się wykąpać, nawet zanieczyszczoną wodę można wypić i z dużą dozą prawdopodobieństwa nic nam od tego jednorazowego aktu nie będzie. Być może pojawią się alergie skórne czy dolegliwości żołądkowe, ale niekoniecznie od razu. Co nie zmienia faktu, że Wisła nawet w jej najczystszym środkowym biegu nie spełnia elementarnych standardów sanitarnych. Z każdym rokiem się poprawia, ale do takiej czystości wód Wisły, jaką mają chociażby jeziora mazurskie, jeszcze daleka droga.

I tu warto postawić pytanie, do czego dążymy. Moim zdaniem poprzeczkę należy postawić wysoko. Wisła powinna docelowo spełniać standardy I klasy czystości na całym jej odcinku, również w wielkich miastach. Nie tylko wskaźniki fizykochemiczne i sanitarne, ale też przejrzystość, zapach i „ogólne wrażenie” powinno być takie, jak w przypadku jezior mazurskich, które nomen omen stają się coraz bardziej zanieczyszczone. Jednym słowem, wchodzisz w Krakowie do rzeki, pływasz w niej – i wrażenie estetyczne takie, jakbyś pływał w jeziorze Niegocin, Śniardwy czy Narie. A więc woda przejrzysta na co najmniej pół metra, brak zamulenia (choćby i nieszkodliwego), na dnie przyjemny piasek, zamiast ohydnego mułu… Jednym słowem, czysta i przyjazna człowiekowi rzeka, w której można się kąpać nawet w centrum wielkiego miasta.

Utopia? Niekoniecznie. Spójrzmy na stare zdjęcia – przecież dokładnie tak było jeszcze w latach 60-tych. Wisła w Krakowie i Warszawie tętniła życiem, była czysta i przejrzysta jak jeziora mazurskie. Ale ten stan – to nie tylko odległa przeszłość, ale także nasze zobowiązania wobec UE. Mało kto o tym wie, ale obowiązuje nas (i inne kraje unijne) Ramowa Dyrektywa Wodna, która zobowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej i każdą gminę z osobna do osiągnięcia już w 2015 roku „dobrego stanu wszystkich wód” (z pewnymi wyjątkami, o których później). Co to znaczy „dobry stan wód”? Mówiąc językiem laików, chodzi właśnie o to, by docelowo wszystkie unijne rzeki, strumyki, jeziora i zalewy były tak czyste, jak mazurskie jezioro Narie czy Niegocin. Zarówno pod względem wskaźników fizykochemicznych, jak i „ogólnego wrażenia”. I to nie w jakiejś odległej przyszłości, tylko już w 2015 roku.

Jak osiągnąć ten idealny stan? Tutaj nie ma zmiłuj, Unia wyznacza nam bardzo ostre i jednoznaczne zasady. Można je streścić jednym zdaniem: docelowo WSZYSTKIE, absolutnie wszystkie ścieki muszą być kierowane do oczyszczalni ścieków – i to nie do byle jakiej oczyszczalni, ale tej spełniającej najnowocześniejsze standardy. Takie oczyszczalnie już w Polsce funkcjonują, np. w Krakowie – tutaj woda opuszczająca zakład oczyszczania ścieków jest tak czysta, że mogłaby służyć jako woda pitna. I w wielu innych miastach, a nawet gminach wiejskich jest podobnie. Dziś technologia tak poszła naprzód, że osiągnięcie takiego wysokiego poziomu oczyszczenia ścieków nie jest żadnym problemem. Jeśli już jakieś ścieki do oczyszczalni trafią, to zostaną oczyszczone bezbłędnie. Problem leży jednak gdzie indziej: ścieki muszą w ogóle trafić do kanalizacji i tę kanalizację trzeba zbudować, zwłaszcza na terenach wiejskich, co wcale nie jest takie oczywiste.

I tutaj właśnie leży największy problem. O ile skanalizowanie miast ze względu na gęstą zabudowę jest opłacalne i technicznie wykonalne, to na terenach wiejskich jest trudniej. Tym bardziej, że polska wieś, w odróżnieniu np. od wsi słowackiej, opiera się na rozproszonej zabudowie. Tutaj domek pośrodku niczego, tam chutor z kilkoma zabudowaniami, tam pole i las, dalej znowu kilka rozproszonych budynków… Podłączenie kanalizacji do każdego budynku z osobna jest w takiej sytuacji nie lada wyzwaniem.

Z tego względu Ramowa Dyrektywa Wodna dopuszcza kilka wyjątków. Do 2015 roku rzeczywiście wszystkie miasta i miejscowości powyżej 2000 mieszkańców muszą być w pełni skanalizowane, a ścieki stamtąd mają trafiać do nowoczesnych oczyszczalni. Ale tam, gdzie gminy z obiektywnych przyczyn nie zdążą wykonać tego zadania, mogą poprosić o 7 letni okres przejściowy (a następnie wyjątkowo o kolejne 7 lat odroczenia). Natomiast na obszarach wiejskich o rozproszonej zabudowie kanalizacja nie jest absolutnie konieczna, zamiast niej mogą być szczelne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Tak więc mechanizmy są, proces budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków jest już bardzo zaawansowany, pieniędzy na inwestycje nie brakuje. Ale mimo wszystko coś tu nie gra. Jak widzimy, 2015 rok już niedługo, zostały tylko dwa lata. Teoretycznie proces „dochodzenia do dobrego stanu wód” powinien już być w Polsce na ukończeniu. Miejscowości powyżej 2000 mieszkańców, które wciąż są pozbawione kanalizacji i oczyszczalni – to już teraz powinny być naprawdę wyjątkowe wypadki, wytykane palcami przez prasę w całej Polsce. To już ostatni moment, by rozpoczynać takie projekty, tak by w 2015 roku skanalizowane było 85-95% obszaru kraju. Teraz powinniśmy już zastanawiać się, jak rozwiązać problem oczyszczania ścieków na terenach, gdzie kanalizacja jest nieopłacalna, czyli na naprawdę rozproszonej zabudowie, na terenach górskich itp. Nieszczelne szamba powinny być skandalicznym wyjątkiem, a nie regułą, a przydomowe oczyszczalnie ścieków powinny już być bardziej powszechnym rozwiązaniem, niż szambo.

Ale jak wszyscy wiemy, tak wcale nie jest. Wiadomo już na 100%, że realizacja Ramowej Dyrektywy Wodnej jest jedną wielką porażką. Owszem, wiele dzięki tej dyrektywie zrobiono, ale głównego celu (kanalizacja prawie wszędzie) nie osiągniemy ani w 2015 roku, ani nawet w 2022. To, że Wisła w Krakowie nadal jest cuchnącym ściekiem, można jeszcze zrozumieć. Ale dlaczego ściekiem jest nawet rzeczka Prądnik już przy samych jej źródłach, w dodatku na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego? To już jest szczyt absurdu, że nawet na terenie parku narodowego nie potrafimy sobie poradzić z zanieczyszczeniem rzek i strumieni. Rzeka, która już na terenie ścisłego rezerwatu wypływa ze swego źródła jako ściek, a następnie jest tylko gorzej – to nasza polska rzeczywistość, którą doskonale obrazuje sytuacja okolic Ojcowa, Pieskowej Skały, a także sąsiedniej Doliny Dłubni.

Dobrze, a co na to nasi ekolodzy? Rzecz w tym, że… nic. Organizacje „ekologiczne” wcale się tym problemem nie przejmują. Polscy „ekolodzy” są zajęci walką z najbardziej przyjazną środowisku formą transportu, czyli transportem rzecznym (patrz: Tiry na rzeki), a także walką o utrzymywanie dominującej pozycji transportu drogowego, co jest zupełnym absurdem. Organizacje „ekologiczne” z Wisłą w nazwie są też zajęte organizacją licznych projektów edukacyjnych, propagandowych i kulturalnych (w tym spływów i flisów), których celem jest lansowanie tezy, że „Wisła wcale nie jest taka brudna i można się w niej już kąpać”. Jak widzimy, dziś każdy może nazwać się ekologiem i pod płaszczykiem „ochrony przyrody” prowadzić działania zgoła przeciwne. A cierpi na tym właśnie środowisko naturalne, dla którego największym zagrożeniem są paradoksalnie „ekolodzy” i „miłośnicy Wisły”.

 

Komentarze  

 
0 #1 Jurek 2016-04-06 10:03
Świetny artykuł. Jest rok 2016. Chętnie bym się zapoznał z obecnym stanem rzeki Wisły.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.018 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.055 seconds, 2.96 MB
Application afterRender: 0.196 seconds, 3.63 MB

Zużycie pamięci

3838520

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'vmmdq10otljtikgio7sk742dq1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788597' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'vmmdq10otljtikgio7sk742dq1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'vmmdq10otljtikgio7sk742dq1','1516793997','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1822)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5092
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:39:57' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:39:57' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5092'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1323
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:39:57' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:39:57' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5092
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5092

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.234.65.78'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5092
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1822 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1822
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1819
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 11
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-24' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-24' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 295
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 295, '2018-01-24' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 310
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 310, '2018-01-24' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:39:57')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:39:57')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:39:57' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:39:57' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak