Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Pomysł na smog: samorządowy program termomodernizacji domków jednorodzinnych w małopolskich parkach krajobrazowych

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Fot. Bogdan Chmelnyckyj - Fotonotesy

W połowie 2019 roku na obszarze Krakowa wejdzie w życie całkowity zakaz palenia węglem, który był traktowany jako skuteczne remedium na smog. Tymczasem na początku 2017 roku wymiana pieców wyhamowała. Do wymiany pozostało jeszcze 16 tysięcy palenisk węglowych i jest już niemal pewne, że nie uda się ich zlikwidować przed 2019 rokiem.

Zakaz palenia węglem na osiedlach peryferyjnych może być fikcją

W wielu przypadkach przeszkodą są problemy własnościowe, ale to pomińmy. Znaczna część mieszkańców może wymienić piec, ale świadomie z tej możliwości zrezygnowała jeszcze wówczas, gdy była 100% dopłata. Dotyczy to zwłaszcza osiedli peryferyjnych, do których nie dociera – i nigdy nie dotrze miejska sieć ciepłownicza, która jako jedyna mogłaby być atrakcyjną cenowo alternatywą dla węgla. W Tyńcu, Bielanach, Kostrzu, Bodzowie, Przegorzałach i innych osiedlach typu wiejskiego na obszarze Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego mnóstwo właścicieli domów ze względów ekonomicznych woli pozostać przy piecu-kopciuchu, nawet licząc się z tym, że po 2019 roku będą łamać zakaz palenia węglem. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia im się to zwyczajnie opłaci – koszt nawet regularnie płaconych mandatów za łamanie zakazu i tak będzie mniejszy, niż oszczędności poczynione przez nich na spalaniu niskiej jakości węgla, chrustu z pobliskich lasów oraz niestety śmieci.

O ile egzekucja zakazu na terenach bliżej centrum wydaje się realna, na osiedlach peryferyjnych będzie to raczej fikcja. Już dziś Straż Miejska nie radzi sobie z faktem, że tak na oko w co trzecim domu w Tyńcu i okolicach spalane są śmieci. Podobnie wygląda egzekucja zakazu wycinki drzew w parkach krajobrazowych. Nie liczyłbym na skuteczne interwencje Straży Miejskiej w Tyńcu, Bielanach i okolicach po 2019 roku – jeśli już, od czasu do czasu zostaną nałożone mało dotkliwe mandaty rzędu 50 - 200 złotych. Bardziej dotkliwe kary spotkają się z naciskiem mieszkańców na odłożenie zakazu palenia węglem o dwa lata, później o kolejne dwa lata i tak dalej. Znając życie, radni się pod tym ugną i przepisy zostaną złagodzone. Chyba, że już dziś pomyślimy, co z tym fantem zrobić.

Brak sieci ciepłowniczej pokrywa się z obszarami parków krajobrazowych i ich otuliny


Powyższa mapa przedstawia dostępność sieci ciepłowniczej miasta (na ciemnofioletowo) oraz potencjalne tereny rozwojowe (na czerwono). Nie ma co narzekać na to, że MPEC nie chce podłączać osiedli peryferyjnych. To się zwyczajnie nie kalkuluje nie tyle spółce, ile nam wszystkim, co jest tematem na osobny artykuł.
Proste spojrzenie ma mapę – i widzimy zaskakującą, ale bardzo dla nas korzystną (w świetle zaproponowanych rozwiązań) korelację. Otóż sieć nie dociera i nigdy nie dotrze głównie do obszarów obecnych i projektowanych parków krajobrazowych (Bielańsko-Tyniecki, Tęczyński, Dolinki Krakowskie, Dolina Wisły) oraz ich otulin.

Termomodernizacja za koszt miasta i województwa

Jedynym skutecznym sposobem zachęcenia mieszkańców Tyńca, Bielan czy Kostrza do przejścia na droższe ogrzewanie gazowe lub elektryczne jest kompleksowa termomodernizacja budynków. Program termomodernizacji dla bloków i obiektów miejskich został w Krakowie przeprowadzony za czasów prezydentury Józefa Lassoty i istotnie przyczynił się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Smog około roku 2000 udało się zwalczyć, jednak powrócił do nas dekadę później.

Programem termomodernizacji nie objęto jednak domów jednorodzinnych, które dziś są głównym źródłem smogu. Koszt kompleksowej, skutecznej termomodernizacji domów jednorodzinnych starego typu, jakich mnóstwo jest na terenie parku krajobrazowego, może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. Dla większości mieszkańców, zwłaszcza tych którzy ze względów ekonomicznych decydują się na pozostanie przy węglu, jest to koszt nie do udźwignięcia. Doświadczenie Słowacji, gdzie program państwowych dopłat do termomodernizacji od dawna funkcjonuje, pokazuje też, że dotacja rzędu 20-40% skłoniła jedynie minimalną ilość osób do skorzystania z tego programu. Z kolei ze względu na duże koszty, miasto ani województwo nie mogą pozwolić sobie na finansowanie 100% czy nawet 80% kosztów wszystkim mieszkańcom. Pytanie więc, jak to zawęzić?

Bonus za mieszkanie w parku krajobrazowym

Rozwiązanie, które chciałbym poddać pod dyskusję, jest następujące. Miasto Kraków wraz z samorządem województwa ustanawia program 100% dopłat do termomodernizacji dla mieszkańców parków krajobrazowych (mniejszy procent dla mieszkańców otuliny parków). 80% w formie bezzwrotnej dotacji, 20% w formie preferencyjnie oprocentowanej pożyczki rozłożonej na 10 lat + symboliczny wkład własny rzędu 500 złotych. Warunkiem skorzystania z programu jest wymiana pieca na gazowy lub elektryczny. Kosztami programu pół na pół dzielą się miasto i województwo. Wejście w życie – od 1 stycznia 2018.

Efekt dla mieszkańca – nawet po wymianie źródła ciepła na gazowe, całkowite koszty ogrzewania radykalnie spadają. A przy tym mieszkańcy mają ładnie odnowiony dom.

Kraków i województwo poniosą z tego tytułu oczywiście spore koszty, ale nareszcie realnie uporamy się ze smogiem i będziemy oddychać w miarę czystym powietrzem.

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt: mieszkańcy zyskują wymierny bonus za to, że mieszkają na terenie parku krajobrazowego. Pokazujemy w ten sposób, że park krajobrazowy to dla mieszkańców nie tylko ograniczenia i zakazy, ale także wymierne korzyści.

Jest to szczególnie istotne w kontekście zainicjowanej przez Dominika Jaśkowca procedury powołania nowego parku krajobrazowego Dolina Wisły we wschodniej części miasta. Należy już teraz pomyśleć o tym, jak pozyskać poparcie mieszkańców do idei włączenia ich domostw w granice parku. Zaproponowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw tym niełatwym wyzwaniom.

Może się wręcz okazać, że mieszkańcy sami będą wnioskować o włączenie ich w granice nowego parku lub rozszerzenie istniejących – np. powiększenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie o obszar Witkowic i starej Górki Narodowej, gdzie również jest dziś olbrzymi problem z paleniem śmieciami i niskiej jakości węglem. Tam również problem nie zniknie po 2019 roku, jeżeli nic z tym nie zrobimy.

Program termomodernizacji w parkach krajobrazowych miałby charakter ogólnowojewódzki i objąłby nie tylko Kraków, ale wszystkie gminy, które chciałyby w to wejść na zasadzie 50% udziału w kosztach. Oczywiście na poziomie wojewódzkim musiałby także objąć parki narodowe, bo jak wiemy, powietrze w Ojcowskim Parku Narodowym i jego otulinie jest gorsze, niż w centrum Krakowa. Ale to już na zasadzie dobrowolności – jeżeli jakaś gmina w to wchodzi – program jest u niej realizowany, jeśli nie – trudno. Wnioski byłyby rozpatrywane przez urząd gminy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku miejskiego programu wymiany pieców.

Program objąłby domy zbudowane przed, powiedzmy 2000 rokiem, żeby nie stymulować dodatkowej zabudowy w parkach, natomiast wspierać rdzennych mieszkańców tych dawnych podkrakowskich wiosek.

Początkowo prawdopodobnie realizacją programu będzie zainteresowany jedynie Kraków, może też Zakopane, co sprawi, że będzie to do udźwignięcia finansowo przez województwo. W kolejnych latach zapewne dołączą kolejne gminy, np. Zielonki, Zabierzów, Wielka Wieś, może nawet nasza stolica smogu Skała. Ponieważ większość smogu dopływającego do Krakowa z zewnątrz pochodzi właśnie z obszarów parków krajobrazowych i ich otulin, zaproponowany program może radykalnie poprawić jakość krakowskiego i małopolskiego powietrza w perspektywie najbliższych 5 lat.

Jakub Łoginow

---

Uważasz, że nasz portal jest wartościowy i powinien nadal istnieć? Nie blokuj reklam na naszej stronie, a jeśli używasz Adblocka - dodaj wyjątek. Chcesz nas wesprzeć - rozważ zakup jednego z naszych ebooków:

Nasze ebooki w księgarni Ebookpoint

Komentarze  

 
0 #1 Tadeusz 2017-03-16 16:37
Sami Krakowianie lepiej ni ujęliby tego problemu. Oprócz termoizolacji można byłoby wprowadzić zakaz sprzedaży węgla w składach opałowych na terenie Małopolski. Takie rozwiązanie wprowadziła Irlandia już kilkadziesiąt lat temu w Dublinie.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.137 seconds, 1.43 MB
Application afterRoute: 0.147 seconds, 2.07 MB
Application afterDispatch: 0.228 seconds, 2.99 MB
Application afterRender: 0.402 seconds, 3.67 MB

Zużycie pamięci

3881160

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'ub8gmmvas062plfhj2r542aj71'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516681522' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'ub8gmmvas062plfhj2r542aj71'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'ub8gmmvas062plfhj2r542aj71','1516686922','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1814)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5683
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:55:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:55:22' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5683'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1316
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 05:55:22' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 05:55:22' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5683
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5683

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.82.29.141'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5683
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1814 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1814
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 12
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-23' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2018-01-23' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2018-01-23' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 05:55:22')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 05:55:22')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:55:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:55:22' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak