Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Velo Małopolska na rolkach: Wiślana Trasa Rowerowa na wschód od Niepołomic

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Podczas gdy Kraków nie realizuje zobowiązań referendalnych w zakresie budowy dróg rowerowych, samorząd szczebla wojewódzkiego podchodzi do tematu infrastruktury rowerowej bardzo poważnie. Od kilku lat konsekwentnie realizowany jest megaprojekt spójnej sieci asfaltowych tras rowerowych (dostępnych także dla rolkarzy) oplatających całe województwo. Na wiele ze zrealizowanych już odcinków warto już dziś wybrać się na rolki.

W ramach projektu Velo Małopolska podstanie ponad tysiąc kilometrów tras, opartych głównie o wały rzeczne. Powstaną w ten sposób autostrady rowerowe (i pośrednio także rolkarskie, choć nie taka była intencja autorów projektu), spośród których najważniejszą jest WTR – Wiślana Trasa Rowerowa.

Z postępem tras nad Wiślaną Trasą Rowerową można zapoznać się na tej mapce: https://goo.gl/f6igkS , zachęcamy też do polubienia i śledzenia profilu VeloMałopolska na Facebooku: www.facebook.com/velomalopolska

Rolkarze z Krakowa mają do wyboru dwa kierunki – na zachód lub na wschód od miasta. Niestety, w żadnym z nich nie da się do już istniejących odcinków WTR dojechać na rolkach (poza trasami w samym mieście). Trasa w stronę Oświęcimia zaczyna się w Skawinie (brakuje kluczowego odcinka Skawina – Tyniec – Stopień Kościuszko), na wschodzie przerwa jest jeszcze większa: krakowski odcinek trasy kończy się w Mogile, dalej jest aż 30 (!) kilometrów przerwy – i dopiero w Chobocie za Niepołomicami zaczyna się trasa asfaltowa, którą możemy dojechać na rolkach aż do Szczucina na granicy z Podkarpaciem.

Jak dojechać?

Na początek trasy można dojechać krakowską komunikacją publiczną, a konkretnie autobusem podmiejskim linii 211. Wsiadamy na przystanku Kombinat, kupujemy bilet za 4 złote i po godzinie jesteśmy na miejscu. Niestety, trzeba wcześniej sprawdzić rozkład, bo autobusy kursują raz na kilka godzin (zwłaszcza w niedziele i dni świąteczne, a przecież to wtedy najchętniej udajemy się na takie wycieczki). Przykładowo, w dni świąteczne autobus powrotny jest o 15:35, a następny – dopiero o 20:35.

Wysiadamy na przystanku końcowym Chobot Leśniczówka (tam też należy się skierować, jadąc samochodem) i już tam możemy założyć rolki. Na rolkach jedziemy lokalną wiejską drogą, kierując się w stronę oddalonej o jakieś półtora kilometra Wisły. I tu przygotowano dla nas niespodziankę: chociaż oficjalnie to tutaj znajduje się początek trasy, pierwsze 500 metrów jest niewyasfaltowane. Oddane do użytku, widać bowiem nową nawierzchnię szutrową odróżniającą się od tego co tu było poprzednio, oznakowane, ale pozbawione asfaltu. Miejmy nadzieję, że to tylko rozwiązanie tymczasowe i że asfalt się tu jeszcze w tym sezonie pojawi. Choć samego podejścia (zastosowanego również na Dąbiu w Krakowie) nie rozumiem.


A więc: po zaledwie kilku minutach jazdy ściągamy rolki, zakładamy buty, idziemy te pięćset metrów pieszo, po pięciu minutach na początku asfaltu powtarzamy manewr, tyle że w drugą stronę. Niestety, usiąść musimy na asfalcie, brakuje tu bowiem ławek, które swoją drogą w takim miejscu bardzo by się przydały.

Chobot – niewykorzystane możliwości dla rozwoju turystyki

Na dzień dzisiejszy Chobot jest i przynajmniej przez trzy, a może pięć najbliższych lat pozostanie miejscowością, w której znajduje się początek potencjalnie dość atrakcyjnej trasy rolkarskiej. Okolice są dość ciekawe, to nie tylko Wisła z jej malowniczymi rozlewiskami i starorzeczami, ale też północna enklawa Puszczy Niepołomickiej (uroczysko Grobla) z kilkoma rezerwatami przyrody. Tym bardziej więc rozczarowuje, że w tak kluczowym z logistycznego punktu widzenia miejscu nie ma absolutnie żadnego zaplecza turystycznego. Aż się prosi, by otworzyć tu jakiś wyszynk (choćby sezonowy) lub przynajmniej sklep spożywczy, a w ramach trasy – zadaszone miejsce do odpoczynku.

Ta sama uwaga dotyczy zresztą pozostałych terenów w rejonie trasy Chobot – ujście Raby (i pewnie dalej do Szczucina jest podobnie) oraz w rejonie Puszczy Niepołomickiej. Wiślana Trasa Rowerowa powstała między innymi po to, by aktywizować rozwój turystyki i lokalnej gospodarki, tymczasem okolice zieją pustką. To oczywiście przypadłość wieku dziecięcego, tym niemniej obawiam się, że za pięć lat będzie podobnie – w sąsiedniej Puszczy Niepołomickiej, gdzie ruch rolkarski jest czasem większy, niż na Błoniach, również nie ma ani jednego miejsca, gdzie można wydać pieniądze – coś zjeść, napić się kawy lub chociażby kupić wodę.

Kilka kilometrów na wałach i 9 km przerwy


Początek trasy jest bardzo sympatyczny. Doskonały asfalt i ładne widoki – po prawej stronie prastary las, po lewej – Wisła, która w tych miejscach często wylewa i tworzy malownicze starorzecza. Po jakichś trzech kilometrach mijamy most na Wiśle i jedziemy dalej. Za mostem krajobraz po naszej prawej (południowej) stronie robi się niestety dość monotonny. Za to od strony Wisły urozmaicenie: na północnym brzegu zaczynają się dość ciekawe pagórki i nadwiślańskie skarpy. Krajobraz coraz bardziej przypomina ten z okolic Sandomierza, do którego, miejmy nadzieję, za jakieś 5 lat również będzie się dało dojechać na rolkach z Krakowa.


Około sześciu kilometrów świetnej asfaltowej trasy na wale wiślanym, dla której tu przecież przyjechaliśmy – i przykre zaskoczenie: w miejscowości Grobla trasa zbacza z wału i prowadzi drogami publicznymi (na szczęście mało uczęszczanymi). Akurat w tym miejscu ten manewr jest uzasadniony ze względu na to, że zabudowania wsi wchodzą tu na sam wał. Dziwi natomiast to, że trasa nie wraca na wał (i nie jest oznaczona w tym miejscu jako planowana do budowy) po tej „przeszkodzie” – odcinek poprowadzony drogami publicznymi ma długość aż 9 km.

Początkowo jest nawet fajnie, zjazd do wioski jest ciekawym urozmaiceniem. Asfalt na większości odcinków jest dość dobry lub bardzo dobry, niestety około dwóch kilometrów należy przejechać po kiepskiej jakości drodze. Plusem jest to, że się nie zgubimy – prowadzą nas umieszczone przy lokalnych drogach drogowskazy WTR (Wiślanej Trasy Rowerowej).

Niestety, mijane po drodze wioski są kwintesencją kiczu i brzydoty. A jeszcze gorsze jest to, że taki sam monotonny krajobraz ciągnie się od nowohuckiego Pleszowa aż po Podkarpackie.

Wioski wyglądają na wymarłe, w promieniu kilku kilometrów nie ma ani śladu jakiegoś lasu czy choćby zagajnika – w tym momencie po raz kolejny uzmysłowiłem sobie, jak bardzo potrzebne jest przyjęcie przez Sejmik Wojewódzkiego Programu Zwiększania Lesistości.

Dojechałem prawie do Uścia Solnego, za którym trasa znów wraca na wał, ale wymiękłem. Od tej przerażającej pustki (zero rolkarzy i rowerzysta mijany raz na pół godziny, wymarłe wioski) i monotonii krajobrazu. W dodatku wiał silny wiatr. Pojechałem z zamiarem, że przejadę wałem wiślanym ok. 40 km i wrócę – ale nie dojeżdżając do Uścia Solnego wróciłem do Chobotu, a stamtąd drogami publicznymi (również tymi ruchliwymi) dojechałem do Puszczy Niepołomickiej, gdzie w końcu poczułem się, że wróciłem do świata żywych.

Puszcza Niepołomicka z jej systemem kilkudziesięciu kilometrów asfaltowych „rolkostrad” okazała się zupełnym zaprzeczeniem WTR. Rolkarzy było tu mnóstwo, więcej niż rowerzystów. Czułem się jak na Błoniach w Krakowie. Widoki również lepsze, choć pierwszy odcinek WTR (ten na wałach) również jest dość atrakcyjny widokowo. Pojeździłem sobie po Żubrostradzie i innych trasach, a później dojechałem na rolkach do stacji kolejowej w Kłaju, skąd w komfortowych warunkach pojechałem pociągiem do Krakowa.


Jakie konkluzje?

Z planów pokonania całej trasy z Chobotu do Szczucina (90 km) nie rezygnuję. Fajnie by jednak było, gdyby w tych okolicach nie zaorano transportu publicznego. Tak, abym w każdym momencie mógł stwierdzić, że jeśli nie mogę (kontuzja itp.) lub nie chcę jechać dalej, to zjeżdżam do najbliższej wioski, czekam maksymalnie godzinę i wracam stamtąd regularną linią autobusową użyteczności publicznej do domu. To znaczy autobusem do najbliższej stacji kolejowej (w Brzesku czy Tarnowie) i dalej pociągiem.

Niestety, nie jest to możliwe, bo komunikacja publiczna w tych okolicach praktycznie nie istnieje.

Trasa niewątpliwie ma potencjał, ale przez rowerzystów nie jest jak na razie wykorzystywana. I wcale się nie dziwię – jako rowerzysta wycieczkowy chętniej wybieram bardziej atrakcyjne widokowo tereny, np. Jurę Krakowsko-Częstochowską czy Pogórze Wielickie.

Trasa jest za to potencjalnym hitem turystycznym dla rolkarzy, ale nie może być tak, że nagle urywa się i prowadzi drogami publicznymi aż 9 km. Jasne, jakiś niewielki fragment można drogami publicznymi poprowadzić, jeżeli jest obiektywna przeszkoda – ale po maksymalnie 2 km trasa powinna wrócić na wydzielone miejsce. Jeśli nie teraz, to w przyszłości. Również te początkowe 500 metrów nawierzchni szutrowej jest dość słabym rozwiązaniem, również dla rowerzystów jeżdżących na kolarkach.

Piszę to wszystko dlatego, że obecnie projekt nie jest jeszcze zakończony i te wszystkie uwagi są ważne, bo można je jeszcze uwzględnić i skorygować pierwotne założenia.

Bardzo brakuje natomiast łącznika WTR z siecią asfaltowych rolkostrad w Puszczy Niepołomickiej – przez uroczysko Grobla (północną enklawę Puszczy). Szutrowe trasy tam już są, tylko trzeba je wyasfaltować. W takim przypadku na WTR, gdzie dziś zieje pustka, pojawiłoby się mnóstwo rolkarzy, którzy dziś jeżdżą po Puszczy Niepołomickiej i którym kończą się pomysły, jak urozmaicić swoje rolkowe wycieczki. Bo specjalnie jechać samochodem lub jadącym raz na 4 godziny autobusem do Chobotu, by pojeździć po izolowanej trasie nadwiślańskiej, która kończy się po 6 km – to raczej słaby pomysł i zerowa frekwencja to potwierdza. Co innego, gdyby ta trasa była połączona rolkarsko z Puszczą Niepołomicką.

Oczywiście decyzja o stworzeniu takiego łącznika należy nie tylko do marszałka, ale przede wszystkim do Lasów Państwowych. A właściwie musiałby to być wspólny projekt samorządu wojewódzkiego i nadleśnictwa. Myślę, że warto podjąć rozmowy na ten temat. Podobnie jak o przedłużeniu asfaltowych rolkostrad na zachód Puszczy Niepołomickiej, tak by dało się dojechać na rolkach i kolarce także do Staniątek i centrum Niepołomic, inaczej niż Drogą Królewską, którą jeżdżą samochody.

Jakub Łoginow

--

Polub stronę "Kraków i Śląsk dla rolkarzy": www.facebook.com/krakowdlarolkarzy

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.039 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.043 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.095 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.270 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3825776

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'okdmq2ilddricenolqsek2e747'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516681490' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'okdmq2ilddricenolqsek2e747'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'okdmq2ilddricenolqsek2e747','1516686890','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1815)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5689
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:54:50' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:54:50' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5689'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1317
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 05:54:50' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 05:54:50' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5689
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5689

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1815 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1815
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 12
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 308
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 308, '2018-01-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 314
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 314, '2018-01-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 05:54:50')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 05:54:50')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 05:54:50' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 05:54:50' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak