Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Prezydent Jacek Majchrowski popiera jazdę na rolkach. Więcej rolkarzy to zdrowsze i bogatsze miasto, ale za deklaracjami muszą pójść czyny

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Sopot

Od kilku miesięcy przy krakowskim ZIKIT-cie działa zespół do spraw mobilności, którego zadaniem jest też dbanie o interesy rolkarzy. To pierwsza taka sytuacja w Polsce, że rolkarze mają swojego oficjalnego rzecznika w urzędzie miasta. Osoby jeżdżące na rolkach wciąż jednak stykają się z problemami i niezrozumieniem ze strony innych jednostek miejskich, które niejako sabotują ubiegłoroczną decyzję prezydenta Jacka Majchrowskiego. Tymczasem zachęcanie krakowian do jazdy na rolkach miastu się zwyczajnie opłaca – choćby jako prewencja chorób sercowo-naczyniowych i przeciwdziałania otyłości.

Idealny sposób na zdrowie i odchudzanie

Dlaczego warto wspierać rolkarzy? Pomińmy kwestie lokomocyjne i skupmy się na rolkach rozumianych rekreacyjnie i zdrowotnych aspektach tej aktywności.

Rolki są idealnym, skuteczniejszym niż rower, sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, utrzymanie dobrej kondycji i prowadzenie aktywnego trybu życia. Jazda na rolkach jest też o wiele bardziej realnym, niż bieganie, sposobem na zachęcenie do aktywności osób starszych, a wciąż sprawnych fizycznie. Dla mnie osobiście nie jest problemem przebiegnięcie 20 km i bardzo to lubię, ale wielu nawet młodych ludzi męczy się już po kilku kilometrach. Starsi ludzie mają często problemy ze stawami i biegać zwyczajnie nie mogą. Dla wielu z nich rolki są wręcz idealnym rozwiązaniem, a widok 80-latka na rolkach nikogo nie dziwi: kto jeździ w nocnych przejazdach rolkarskich w Krakowie czy Katowicach, może to potwierdzić.

Ważne jest też, by zapalonych młodych rolkarzy miasto nie zniechęcało do tej aktywności, gdy już osiągną te 25, 30 czy 40 lat. A taki niestety jest często przekaz ze strony miasta - „rolki jako coś niepoważnego i tylko dla młodych”. Jeśli już ktoś za młodu jeździ na rolkach, warto, by nie przestawał i uprawiał tę aktywność do późnej starości. A miasto powinno go do tego zachęcać, poprzez kampanie informacyjne czy przekazy płynące z biura prasowego.

Jazda na rolkach choćby godzinę dziennie, przez trzy – cztery dni w tygodniu, pozwala schudnąć w ciągu sezonu (od marca do października) nawet 8 - 10 kg bez żadnych wyrzeczeń dietetycznych. Wiem to z autopsji. Takich efektów nie osiągnie się jeżdżąc nawet codziennie do pracy na rowerze (z punktu widzenia odchudzania to niewiele daje). Rekreacyjna jazda na rolkach pozwala nie tylko walczyć z nadwagą, ale też zachować dobrą kondycję, poprawić swoje wyniki krwi (zwłaszcza cholesterol), a nawet polepszyć sprawność intelektualną. A przy tym to przecież świetny sposób spędzania wolnego czasu, czy też urozmaicenie dojazdów lub powrotów z pracy czy szkoły.

Dojazd na rolkach do pracy jest oczywiście dość kłopotliwy (brak czasu rano, konieczność wzięcia prysznica). Ale powrót? Do pracy tramwajem, z pracy do domu – na rolkach, może okrężną drogą przez park czy bulwary wiślane, łącząc przyjemne (rekreacja) z pożytecznym (codzienna aktywność fizyczna) i koniecznym (powrót do domu). Idealna sprawa, polecam, zwłaszcza wszystkim zapracowanym, którzy inaczej nie wygospodarują wolnej godziny na codzienną aktywność fizyczną.

Warto też wspierać możliwości dojazdu na rolkach do popularnych miejsc uprawiania rolkarstwa, takich jak Błonia, Bulwary Wiślane, trasa Dębniki – Kolna, Zalew Nowohucki czy alejki nad Łąkami Nowohuckimi. Dojechać samochodem na Błonia, by pojeździć sobie na rolkach? Wiele osób tak robi, bo na Błonia nie da się za bardzo dojechać na rolkach z żadnej strony (tzn. ja sobie z tym radzę, ale mniej sprawni rolkarze już niekoniecznie). Usunięcie wąskich gardeł rolkarskich (np. zrobienie kilkuset metrów brakującej trasy między Błoniami a Bulwarami Wiślanymi) – to także mniej samochodów w centrum miasta, bez żadnych zakazów i kontrowersji.

Dlaczego wspieranie rolkarzy się miastu opłaca?

Już choćby z wyżej opisanych względów miasto powinno na rolkarzy chuchać i dmuchać. Także na tych rekreacyjnych i niepełnoletnich. Trudno bowiem znaleźć lepszą profilaktykę epidemii otyłości, miażdżycy i chorób serca, niż jazda na rolkach. Stres, brak ruchu, ciągła praca, otyłość – to wszystko sprawia, że coraz więcej Polaków, w tym świetnej klasy specjalistów w sile wieku (40 lat i okolice), dostaje nagle zawału czy udaru i jest wyłączona z dalszej kariery... Pomijając osobiste tragedie z tym związane, dla miejskiej gospodarki i pośrednio budżetu miasta te wszystkie zawały, udary i choroby spowodowane otyłością stanowią konkretny, liczony w milionach złotych koszt, którego można uniknąć – właśnie dzięki profilaktyce. W tym kontekście wydatki na zadania inwestycyjne służące rolkarzom należałoby traktować nie tyle jako koszt, ale właśnie jako inwestycję, która zwróci się z nawiązką.

I jeszcze jedna rzecz a propos młodych ludzi. Na miejscu władz miasta i miejskich aktywistów tylko bym się cieszył, że tak wielu młodych ludzi jeździ na rolkach i traktuje to jako swoją pasję. Zwłaszcza w czasach, kiedy wśród uczniów dominuje raczej odwrotny trend – siedzenie przed komputerem i przybieranie na wadze. I tu sugestia do wydziału edukacji – może jakiś program zachęcający starszych uczniów do dojeżdżania do szkoły na rolkach, hulajnogach lub deskorolkach, połączony z edukacją z zakresu bezpieczeństwa i techniki jazdy?

Ważny jest język

Jak prowadzić politykę miejską przyjazną rolkarzom? W kwestiach inwestycyjnych często są obiektywne przeszkody, których nie przeskoczymy. Ale ważny jest też język, którym miasto i jego urzędnicy mówią o rolkarzach. W tym język oficjalnych komunikatów prasowych Urzędu Miasta czy ZIKITu.

Przykład pierwszy z brzegu – sztandarowa impreza rolkarska, czyli comiesięczny nocny przejazd rolkarski z cyklu „Kraków, rolki i my”. Nie ma on charakteru masy krytycznej, tylko jest pomyślany jako dobra zabawa, pozytywna impreza promująca rolkarstwo i dająca rolkarzom możliwość pojeżdżenia po mieście w czasie, kiedy będą najmniej uciążliwi dla kierowców (po godzinie 20). Jaki oficjalny komunikat prasowy wydało rok temu z tej okazji miasto?

Nie, nie było to: „Zachęcamy do wzięcia udziału w nocnym przejeździe rolkarzy. Miasto Kraków objęło patronat nad tym wydarzeniem. Kierowców prosimy o wyrozumiałość w związku z możliwymi utrudnieniami”. ZIKIT wydał komunikat: „Utrudnienia w związku z przejazdem rolkarzy”. Czyli rolkarze jako balast, który musimy jakoś tolerować, choć najchętniej byśmy ich pozamykali – a nie jako fajna społeczność, którą miasto chce wspierać. Widzicie różnicę?

Pod koniec kwietnia odbędzie się pierwszy w tym sezonie nocny przejazd rolkarski. Apeluję w tym miejscu do pana Jana Machowskiego z biura prasowego (i jego podwładnych) oraz do panów Piotra Hamarnika i Michała Pyclika z biura prasowego ZIKIT, by uwzględnili te uwagi i przychylnie odnosili się do imprez rolkarskich w naszym mieście – nie tylko do nocnych przejazdów. A może miejska strona krakow.pl oraz prezydent Jacek Majchrowski objęliby patronat nad tymi wydarzeniami? Może na otwarcie przyjazdu przyszedłby prezydent Majchrowski lub wiceprezydent Trzmiel i powiedziałby kilka fajnych słów pod adresem rolkarzy? Byłoby świetnie!

Monika Chylaszek: prezydent Majchrowski wspiera rolkarzy

Poniżej przytaczamy w całości odpowiedź pani Moniki Chylaszek, rzecznik prasowej prezydenta miasta Krakowa.

Po uzgodnieniach z prezydentem ZIKiT powołał do życia Zespół ds. Mobilności Aktywnej, który zajmuje się wszystkimi „niechronionymi” uczestnikami ruchu: pieszymi, rolkarzami i rowerzystami. Pierwsze tygodnie potrzebne były na uporządkowanie spraw organizacyjnych, w tym formalne zmiany regulaminu ZiKIT oraz wzmocnienia personalne, dzięki czemu od początku roku w zespole pracuje osoba, która jest dedykowana do spraw nie rowerowych, w tym rolkarzy, których problemy i oczekiwania są zauważane przez Pana Prezydenta.

Jeżeli chodzi o poprawienie dostępności ulic dla rolkarzy, to zespół zajął się m. in. inicjowaniem zmian nawierzchni wybranych chodników na asfaltowe, co jest rozwiązaniem bezpieczniejszym dla rolkarzy, których pierwsze efekty są możliwe do zauważenia w terenie, między innymi wyremontowane chodniki z nową nawierzchnią asfaltową wzdłuż ul. Armii Krajowej oraz ul. Opolskiej. Pozostałe drobne inwestycje i potrzeby nie inwestycyjne powinny być przedyskutowane w ramach spotkania pomiędzy środowiskiem rolkarzy oraz przedstawicielami Zespołu ds. Mobilności Aktywnej.
Pan Prezydent dostrzega potrzebę promowania każdej formy mobilności aktywnej mieszkańców, w szczególności w codziennych przemieszczeniach nie tylko rekreacyjnych, przede wszystkim w kontekście zrównoważonego rozwoju miasta, ale i kondycji zdrowia mieszkańców, zatem pragnę podkreślić, iż decyzje nie uległy zmianie i Zespół powołany w ZIKiT powinien realizować powierzone mu zadania, w tym z zakresu jazdy na rolkach.

Monika Chylaszek, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Krakowa

---

Polub stronę Kraków i Śląsk dla rolkarzy

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.038 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.051 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.139 seconds, 2.92 MB
Application afterRender: 0.333 seconds, 3.61 MB

Zużycie pamięci

3814312

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'rjacp9mldiepehf19llt6uhme3'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516687854' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'rjacp9mldiepehf19llt6uhme3'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'rjacp9mldiepehf19llt6uhme3','1516693254','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1815)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5676
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:40:54' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:40:54' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5676'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1317
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:40:54' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:40:54' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5676
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5676

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1815 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1815
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 12
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 296
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 296, '2018-01-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:40:54')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:40:54')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:40:54' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:40:54' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak