Tuesday, Jan 23rd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

„Może jeszcze trasy dla hulajnóg i koni”, czyli „Kraków i Śląsk dla rolkarzy” w pytaniach i odpowiedziach

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

„W dupach wam się poprzewracało z tymi trasami dla rolkarzy. To może jeszcze zrobimy osobne trasy dla hulajnożystów, deskorolkarzy, narciarzy biegowych i osób jeżdżących konno” – słyszymy często w komentarzach na Facebooku. I chętnie na te ciekawe uwagi odpowiemy w formie standardowego FAQ, czyli odpowiedzi na często zadawane pytania.

Tylko doczytajcie do końca. Uwaga techniczna: formalnie rolkarze są podkategorią pieszych, ale dla potrzeb tego tekstu mianem pieszych będziemy określać pieszych nie poruszających się za pomocą urządzeń transportu osobistego, takich jak rolki, wrotki, deskorolki czy hulajnogi.

„Czy waszym głównym postulatem są osobne trasy dla rolkarzy na wzór dróg dla rowerów?”

Absolutnie nie. Naszym zdaniem w jakichś 99% procent przypadków rolkarze spokojnie mogą i powinni dzielić przestrzeń z rowerzystami oraz i pieszymi. Wszyscy się pomieścimy. Natomiast są przypadki, gdzie ruch pieszych, rowerzystów i rolkarzy należy rozdzielić, w interesie samych pieszych i rowerzystów. Ale tu chodzi dosłownie o kilka miejsc w skali całego Krakowa.

„Jaki jest sens tworzenia wydzielonych tras rolkarskich i w jakich przypadkach należałoby je tworzyć”?

Głównie tam, gdzie jest tradycyjnie nasilony ruch rolkarzy, który stwarza uciążliwości dla pieszych. W Krakowie takie miejsca są dwa: Błonia i Bulwary Wiślane. Jest tam dużo miejsca i rozdzielenie ruchu na trzy oddzielne pasy: pieszy, rowerowy i SKATE jest naszym zdaniem zasadne, przysłuży się bezpieczeństwu i komfortowi wszystkich użytkowników.

„Nie uważacie, że to bez sensu? OK, utworzymy osobne drogi dla rolkarzy, to zaraz odezwą się hulajnożyści, deskorolkarze i inni użytkownicy i trzeba będzie tworzyć siedem osobnych alejek, a gdzie na to miejsce?”

To co określamy mianem „droga dla rolkarzy”, „tor rolkarski” czy „wydzielona trasa rolkarska” to określenie potoczne. Podobnie jak potocznie mówimy „ścieżka rowerowa” czy „kodeks drogowy”, a formalnie jest to: „droga dla rowerów” oraz „Ustawa Prawo o ruchu drogowym”. Podobnie w tym przypadku – prawidłowo należałoby mówić: Droga dla pieszych poruszających się przy użyciu urządzeń transportu osobistego (UTO). W skrócie i potocznie – droga dla rolkarzy, ale nie tylko dla nich.

UTO, czyli urządzenie transportu osobistego – to nowa kategoria prawna, wprowadzana właśnie do nowelizowanej ustawy prawo o ruchu drogowym. Obejmuje ona m. in. rolkarzy, wrotkarzy, osoby poruszające się na hulajnogach, deskorolkach, nartach biegowych, segwayach, butach z kółkami i wszystkich podobnych urządzeniach, które nie są rowerem ani motorowerem, a wspomagają ruch pieszy. Włącznie z latającą tuż nad ziemią deskorolką - jeśli taka kiedyś powstanie, też będzie mieścić się w kategoriach UTO :)

„Co z trasami dla osób jeżdżących konno?”

Takie argumenty często pojawiały się w dyskusjach i jak się okazało, ich autorzy wcale nie jeżdżą konno, a jedynie chciały się ponabijać. Ale OK, odpowiadamy merytorycznie.

Nikt z naszej ekipy nie jeździ konno, ale uważamy, że to świetna sprawa i jesteśmy obiema rękami za tym, by miasto Kraków oraz miasta Śląska i Zagłębia stwarzały możliwości dla rozwoju tej pasji. Co więcej, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, osoba jeżdżąca konno jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i może korzystać także z dróg publicznych, nie widzimy więc przeszkód w jeździe konno także w celach lokomocyjnych. Co więcej – jeżeli ktoś by chciał, a się wstydzi – zachęcamy do przełamania się, miasto jest dla wszystkich!

Ważnym postulatem osób jeżdżących konno jest tworzenie szlaków do jazdy konnej. Takie szlaki mogłyby powstać np. nad Rudawą, w Lesie Wolskim i okolicach, w Lesie Witkowickim i w wielu innych miejscach. Nie chcemy się w tym momencie wypowiadać w imieniu koniarzy, bo nie znamy ich potrzeb, ale postulaty utworzenia szlaków do jazdy konno uważamy za słuszne i inicjatywa „Kraków i Śląsk dla rolkarzy” jak najbardziej je popiera.

„To czego wy w ogóle chcecie?”

Głównie – asfaltowych chodników poza centrum (jak w Austrii) i eleganckiej, ale pozbawionej rowków nawierzchni infrastruktury pieszej w zabytkowym centrum miasta (jak w Katowicach).

I jest to postulat wspólny także z wieloma innymi użytkownikami infrastruktury pieszej. W tym z niepełnosprawnymi na wózkach inwalidzkich, osobami starszymi poruszającymi się za pomocą balkoników, rodzicami z wózkami dziecięcymi (zwłaszcza tymi o małych kółkach), czy pieszymi ciągnącymi walizkę na kółkach. Ostatnia grupa szczególnie istotna w kontekście proponowanych zmian organizacji ruchu w centrum, gdzie jest wiele hoteli. Próbowaliście przetaszczyć walizkę na kółkach z dworca głównego do hotelu gdzieś na Grodzkiej czy Karmelickiej? Daleko nie jest, spokojnie dałoby się przejść pieszo. Ale niestety nawierzchnia na to nie pozwala, co zmusza do skorzystania z auta (taksówki).

Miasto dla wszystkich

Miasto jest dla wszystkich. Urzędnicy i radni Krakowa powinni się cieszyć, że obywatele naszego miasta realizują się w różnych formach aktywności, takich jak jazda konno, windsurfing, bieganie, jazda po mieście na nartach biegowych, rower miejski, towarowy i górski, jazda na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, nurkowanie, kajakarstwo i wiele innych.

Żadna z tych grup nie domaga się specjalnego traktowania, a jedynie dostrzeżenia ich postulatów.

Przykład: niedawno miasto zrealizowało 5,5-kilometrową asfaltową trasę nad Wisłą w Nowej Hucie, z Dąbia do Mogiły. To był jeden ze sztandarowych postulatów środowiska rolkarskiego. Jednak ZIKIT zaprojektował i zrealizował tę trasę wyłącznie pod kątem rowerzystów, ignorując prośby środowisk rolkarskich o spotkanie w tej sprawie.

Efekt? Trasa ma 5,5 km, więc z punktu widzenia rolkarzy – całkiem sporo. Ale od strony Dąbia brakuje 50 metrów asfaltu, jest żwir, po którym rolkarz nie przejedzie. W Mogile brakuje 150 metrów, by połączyć tę trasę z systemem asfaltowych alejek w Lasku Mogilskim, w którym z kolei brakuje 50 metrów, by te alejki od strony północnej połączyć dla rolkarzy ze światem zewnętrznym.

W efekcie ta świetna 5,5-kilometrowa trasa jest dla rolkarzy z obu stron niedostępna. Brakuje 250 metrów, by tę „rolkostradę znikąd donikąd” połączyć ze światem, tak by w efekcie powstała jedna z najdłuższych w Polsce pętli dostępnych także rolkarzom.

I takich przypadków „wąskich gardeł” jest w Krakowie o wiele więcej. Pierwszy z brzegu przykład – brakuje kilkudziesięciu metrów, by połączyć popularne wśród krakowskich rolkarzy Błonia z równie popularnymi Bulwarami Wiślanymi.

A tymczasem miasto inwestuje w podpórki dla rowerzystów na skrzyżowaniach. Na to są pieniądze, na wyasfaltowanie kluczowych dla rolkarzy 50 metrów, których brakuje by zapewnić rolkarzom dostępność do 5,5-kilometrowej trasy, już środków nie ma… A nawet jeśli to tylko rozwiązanie tymczasowe, nie ma woli, by rolkarzom nie będącym żadnymi aktywistami tę sytuację wytłumaczyć.

Teraz widzicie, o co nam chodzi i dlaczego jednak coś tu jest nie tak?

Kraków i Śląsk dla rolkarzy - polub nas

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.019 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.024 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.058 seconds, 2.91 MB
Application afterRender: 0.225 seconds, 3.60 MB

Zużycie pamięci

3803848

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'suje2el59m3e7bbtta12kp1uh1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516688310' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'suje2el59m3e7bbtta12kp1uh1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'suje2el59m3e7bbtta12kp1uh1','1516693710','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1815)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5675
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:48:30' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:48:30' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5675'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1317
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-23 07:48:30' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-23 07:48:30' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5675
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5675

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1815 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1815
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1422
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 12
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 329
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 329, '2018-01-23' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-23' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-23' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-23' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-23 07:48:30')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-23 07:48:30')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-23 07:48:30' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-23 07:48:30' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-23' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak