Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Mołdawia zmierza ku morzu

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Na morskiej mapie Europy niedawno pojawił się kolejny kraj. Właśnie dobiega końca budowa mołdawskiego portu morskiego w miejscowości Dżurdżuleszti, w miejscu w którym Prut wpada do Dunaju. Powstaje tam terminal naftowy wraz z  towarzyszącą infrastrukturą, „gazoport” oraz port pasażersko-towarowy. Dżurdżuleszti jest dla Mołdawii tym, czym dla przedwojennej Polski Gdynia (oczywiście z zachowaniem skali) – pewnym symbolem suwerenności i potwierdzeniem faktu, że gospodarka tego bałkańskiego kraju powoli staje na nogi.

 

Własny terminal naftowy w Dżurdżuleszti ma zapewnić republice bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić ją od Rosji, z którą prozachodnia Mołdawia jest w stałym konflikcie. Otwarcie terminala o przepustowości 2 mln ton produktów naftowych rocznie ma nastąpić już w tym roku, chociaż już teraz zawijają do niego pierwsze tankowce. W porcie naftowym ma być zlokalizowane 8 zbiorników-magazynów o łącznej pojemności 52 tys. ton, a także nowa rafineria ropy naftowej. Terminal ma przyjmować stosunkowo niewielkie tankowce o zanurzeniu do 8 metrów, gdyż na więcej nie pozwalają głębokości deltowego odcinka Dunaju. Chociaż nie jest to dużo, to jednak w sam raz jak na potrzeby niewielkiej mołdawskiej gospodarki. Ropa będzie sprowadzana przede wszystkim z zaprzyjaźnionych krajów Zakaukazia i Bliskiego Wschodu - między innymi z Azerbejdżanu i Kuwejtu, z które uważane są za największych sojuszników Kiszyniowa.

Inwestorem mołdawskiego „naftoportu” jest konsorcjum składające się ze spółek EasEurHolding, BemolRetail, BemolRefinery oraz Danube Logistics. W 2004 roku inwestor podpisał z rządem Mołdawii umowę o budowie portu z terminalami naftowym, towarowymi i pasażerskim. W ramach tego samego kontraktu konsorcjum ma zbudować rafinerię ropy, sieć 50 stacji benzynowych oraz stworzyć system logistyczny zapewniający republice bezpieczeństwo energetyczne (magazyny, rurociągi). Wartość projektu wynosi 250 mln dolarów, jednak w tej kwocie nie przewidziano wszystkich wydatków. Ze względu na trudne warunki hydrograficzne, przygraniczne położenie i konieczność zlokalizowania części inwestycji na terenie sąsiednich krajów, koszt inwestycji może ulec zmianie. W trakcie budowy konieczne okazało się bowiem uwzględnienie wymagań Rumunii i Ukrainy, a także organizacji ekologicznych, finansowanych głównie z Moskwy.

„Ekolodzy” zwracają uwagę przede wszystkim na ryzyko związane z ruchem tankowców po Dunaju oraz pogłębieniem toru wodnego. Ich zdaniem, prace przy budowie portu zaszkodzą komfortowi życia dunajskich ryb i ptaków. Mołdawia uwzględniła w projekcie liczne rozwiązania prośrodowiskowe, m. in. system zbioru i oczyszczania wód opadowych oraz wczesnego ostrzegania i usuwania skutków rozlewów nafty, jednak zdaniem niektórych obrońców środowiska, to nie wystarczy.

Zastrzeżenia środowiskowe wysuwają głównie „ekolodzy” z Rosji, w mniejszym stopniu z Rumunii i Ukrainy. Mołdawscy eksperci uważają natomiast, że głosy te są przesadzone. Zdaniem Mołdawian, zagraniczni obrońcy przyrody stosują podwójne standardy, jako że nie przeszkadza im na przykład katastrofalny stan środowiska i ekologiczne niedbalstwo na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego i Bałtyku. Faktem jest, iż Rosji nie jest na rękę morska i energetyczna niezależność Mołdawii. Dzięki uniezależnieniu się od Moskwy ten północnobałkański kraj będzie mógł bardziej aktywnie zwrócić się w stronę Zachodu i zintegrować ze światową gospodarką, co stanowi priorytet polityki zagranicznej Kiszyniowa.

Z portu Dżurdżuleszti raczej nie skorzystają ładunki z Naddniestrza, gdzie zlokalizowana jest większość mołdawskiego przemysłu. Obszar republiki położony po lewej stronie Dniestru jest wciąż okupowany przez rosyjskie wojska i władze w Kiszyniowie nie mają nad nim żadnej kontroli. Naddniestrzańskie ładunki, w tym broń dla prorosyjskich bojówek w Abchazji i Osetii Północnej oraz narkotyki, transportowane są przede wszystkim przez port w Odessie. Ta milionowa metropolia cieszy się na Ukrainie i w Rosji złą sławą miasta mafijnego, „ukraińskiej Sycylii”. „W Odessie kupisz wszystkie markowe produkty, zaświadczenia i licencje, taniej niż gdzie indziej, bo wytworzone w garażu na obrzeżach miasta” – głosi powszechne powiedzenie. Dlatego też mimo usilnych starań, władze w Kijowie nie są w stanie zlikwidować tego kanału przerzutowego dla zbuntowanego Naddniestrza, a bosowie naddniestrzańskiej mafii bez ceregieli „rozbijają się” najdroższymi samochodami i jachtami po odeskich ulicach i ukraińskich wodach morskich.

Ostatecznie to właśnie dzięki pomocy władz Ukrainy sąsiednia republika mogła zrealizować swe morskie ambicje. Znaczny fragment mołdawskiego portu znajduje się na ukraińskim terytorium, w pobliżu Reni, gdyż w samym Dżurdżuleszti brakuje miejsca i głębokości. Tym samym Kijów pomógł Kiszyniowowi wzmocnić jego pozycję w rozgrywkach ze zbuntowanym Tyraspolem. Bez silnej ekonomicznie „Mołdawii właściwej” ponowne przyłączenie Naddniestrza i zlikwidowanie tej „czarnej dziury w sercu Europy” nie będzie bowiem możliwe. W zamian za udostępnienie terenu pod mołdawski port Ukraina otrzymała od Mołdawii w użytkowanie drogę przecinającą terytorium tego kraju, dzięki której możliwy jest bezpośredni przejazd między Odessą a miejscowościami leżącymi na południowy-zachód od Dniestru. W tym strategicznym regionie Ukrainy leżą ważne porty morsko-rzeczne, na których przeładowuje się towary między statkami morskimi a barkami żeglugi dunajskiej – m. in. Reni, Izmajił i Ust’-Dunajsk.

Mołdawia jest krajem słabo uprzemysłowionym, za to posiada doskonałe warunki dla uprawy ziemi i produkcji wina. Wino, owoce, warzywa, przetwory owocowo-warzywne, owce, bydło, sery i zboże – to podstawowe towary, eksportowane przez ten mały bałkański kraj. Mołdawia importuje przede wszystkim towary przemysłowe, surowce energetyczne, maszyny i urządzenia, jednak ze względu na niską wartość PKB (jest to najbiedniejszy kraj w Europie) jej możliwości importowe są skromne. Kraj utrzymuje się w dużym stopniu z międzynarodowej pomocy gospodarczej oraz przekazów od obywateli pracujących za granicą (aż jedna trzecia populacji) – głównie w Rumunii, Ukrainie, Moskwie, w krajach arabskich (kontrakty międzyrządowe) i romańskich (bliskość językowa). Sytuacja gospodarcza ulega jednak systematycznej poprawie, w Kiszyniowie tworzy się klasa średnia z prawdziwego zdarzenia, a gospodarka posiada już stabilne podstawy strukturalne. Władze i środowiska biznesowe w Kiszyniowie uważają, że do ich kraju opłaca się przenosić produkcję z państw o wyższych kosztach pracy. Dzięki zlokalizowaniu zakładów przemysłowych w pobliżu Dżurdżuleszti, zagraniczni inwestorzy będą mieli możliwość dostarczenia produkowanych tam wyrobów tanim transportem morskim na perspektywiczne rynki krajów czarnomorskich, które przeżywają obecnie burzliwy rozwój (średnio ok. 10% rocznie), w tym do członków UE – Rumunii i Bułgarii. Otwarcie portu otwiera również nowe możliwości dla kooperacji gospodarczej zlokalizowanych w jego pobliżu zakładów przemysłowych z przedsiębiorstwami Europy Śródziemnomorskiej. Jedno jest pewne – najgorsze lata Mołdawia ma już za sobą, a otwarcie własnego portu morskiego z pewnością będzie dodatkowym impulsem dla wzrostu gospodarczego, który w ostatnich latach oscylował wokół 7 procent.

Niewykluczone, że w przyszłości ładunki mołdawskiego handlu zagranicznego pojawią się również nad Bałtykiem. Taką ofertę złożył w grudniu 2007 roku Zarząd Portu Morskiego Elbląg. Po 2013 roku, kiedy będzie gotowy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, w Porcie Elbląg ma funkcjonować ukraiński kompleks przeładunkowo-składowy, z którego mogliby korzystać również przedsiębiorcy mołdawscy. Jednak nawet gdyby tak się stało, ładunki mołdawskie miałyby jedynie symboliczne znaczenie, gdyż gospodarka tego małego kraju nie jest w stanie wytworzyć dostatecznie dużych strumieni ładunkowych.

Kuba Łoginow

Korespondencja z Reni, Ukraina

Źródło: „Namiary na morze i handel” - www.promare.com, „Bałtycka Ukraina” www.baltic-ukraine.com styczeń 2008

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.019 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.023 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.055 seconds, 2.92 MB
Application afterRender: 0.190 seconds, 3.60 MB

Zużycie pamięci

3806936

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '9gj1408dv4hkaevbomp28v06l6'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788368' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '9gj1408dv4hkaevbomp28v06l6'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '9gj1408dv4hkaevbomp28v06l6','1516793768','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1818)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 342
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:36:08' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:36:08' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='342'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1320
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:36:08' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:36:08' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 342
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 342

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1818 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1818
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1700
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 7
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 330
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 330, '2018-01-24' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-24' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 319
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 319, '2018-01-24' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-24' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:36:08')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:36:08')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:36:08' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:36:08' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak