Wednesday, Jan 24th

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Mołdawia: lepiej płacić, niż ponosić konsekwencje?

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Zaledwie kilka tygodni temu minister spraw zagranicznych Ukrainy Petro Poroszenko, występując na posiedzeniu Rady Najwyższej, dosyć pewnie ogłosił, że „wszystko idzie zgodnie z planem” i najważniejsze problematyczne kwestie w stosunkach z Mołdawią będą w najbliższym czasie rozwiązane.

 

Między innymi zaznaczono, że kierownictwo Mołdawii już do 11 marca 2010 jest niby gotowe przekazać Kijowowi dawno wyczekiwany akt, potwierdzający prawo użytkowania ziemi pod mołdawskim odcinkiem drogi Odessa – Reni w rejonie wsi Pałanka.

Śmiałe deklaracje szefa ukraińskiej dyplomacji stały się okazją do kolejnej antyukraińskiej PR-kampanii w samej Mołdawii. Tamtejsi komuniści, jak również szereg struktur politycznych, które w efekcie ostatnich wyborów znalazły się poza korytarzami władzy, zrobiły skandal wokół działań mołdawskiego rządu, który ich zdaniem poszedł na zbytnie ustępstwa w negocjacjach z Ukrainą. Przedstawiciele Partii Komunistycznej i Chrześcijańskich Demokratów nie ograniczali się zbytnio w doborze środków, powszechnie dezinformując miejscową społeczność co do pozycji Ukrainy w rozmowach z Mołdawią. Mieszkańców wioski Pałanka mołdawscy „patrioci” zdążyli śmiertelnie przestraszyć jeśli nie utratą działek, które mają po drugiej stronie drogi Odessa – Reni, to przynajmniej jakimiś płatnymi przepustkami, które niby wkrótce może wprowadzić Ukraina dla mołdawskich obywateli, chcących przejść przez wspomnianą drogę.

W warunkach takiego wewnętrznego nacisku premier Mołdawii był zmuszony publicznie „odszczekać” swoje poprzednie deklaracje odnośnie przekazania Ukrainie na własność działki z drogą w rejonie Pałanki i ogłosić, że Mołdawia nikomu w niczym nie jest zobowiązana...

Jeśli rozpatrywać sytuację dokładniej, staje się oczywiste, że stosunki z Ukrainą dla mołdawskich komunistów, jak i podczas ich ośmioletniego przebywania przy władzy, są sprawą, delikatnie mówiąc, nie pierwszej ważności. Główny cel tej de-facto antyukraińskiej PR-kampanii – chęć dokopania swoim elektoralnym konkurentom. Ukraina po prostu stała się do tego dobrą okazją.

Na ile dalekowzrocznym jest taki elektoralny pochód mołdawskich komunistów, pokaże czas. Wiele osób w Mołdawii doskonale pamięta, że przekazanie Ukrainie ziemi pod Pałanką ratyfikowała właśnie Partia Komunistyczna, która w 2001 roku kontrolowała mołdawski parlament. A nowemu rządowi Mołdawii na czele z Władem Fiłatem obecnie przychodzi odpowiadać politycznie za niewykonane zobowiązania poprzedniej władzy. Obecnie szef Partii Komunistycznej i były prezydent Mołdawii Władimir Woronin najwidoczniej zapomniał, że w zamian za wspomnianą działkę z drogą Mołdawia otrzymała 430 metrów nabrzeża nad Dunajem i tym samym dostęp do morza.

Należy zaznaczyć, że wewnątrzpolityczna sytuacja w Mołdawii naprawdę nie jest prosta, a rządząca koalicja dosłownie trzeszczy w szwach. Rząd Mołdawii jest bardziej skoncetrowany na obronie przed wewnętrznymi oponentami, niż na poszukiwaniu kompromisowych wariantów rozwiązania problemów z Ukrainą. W takich warunkach pole manewru obecnego rządu na zagranicznym kierunku będzie się zwężać coraz bardziej w miarę przybliżania się terminu wyborów parlamentarnych, które, całkiem możliwe, odbędą się już tej jesieni.

Ze zrozumiałych przyczyn obecnemu rządowi Mołdawii chciałoby się uniknąć podjęcia decyzji, które mogłyby zostać wytłumaczone przez ich elektoralnych oponentów jako zdrada narodowych interesów i ustępstwa terytorialne na rzecz Ukrainy (właśnie tak traktują na razie komuniści i ich otoczenie realizację przez Mołdawię swoich zobowiązań wobec Ukrainy). Jednak obecnie Kijów dosyć wyraźnie daje do zrozumienia, że dalsze zwlekanie z rozwiązaniem dwustronnych problemów jest kontrproduktywne.

W Kiszyniowie doskonale rozumieją, że wprowadzenie bardziej twardego reżimu wjazdu obywateli Mołdowy na terytorium Ukrainy (w kontekście nasilenia walki z nielegalną migracją) może poważnie skomplikować perspektywy mołdawskich partii, które należą do koalicji rządzącej. Taki krok Kijowa w rozumieniu większości obywateli Mołdawii oznaczałby porażkę starań prozachodniego rządu Włada Fiłata na ukraińskim kierunku (inna sprawa, na ile skorzysta na tym kroku sama Ukraina).

Rozumiejąc pikantność sytuacji, mołdawskie kierownictwo stara się zwlekać z decyzją, rozdając Ukrainie nowe obietnice. Zupełnie już niepoważnie wygląda przekazanie naszej delegacji, podczas ostatniej rundy dwustronnych konsultacji, projektów niezbędnych dla Kijowa dokumentów. Za naszą informacją, wspomniane dokumenty, które mołdawska strona nadała na początku tego tygodnia jako „świadczenie swojej elastyczności i konstruktywnego podejścia“ w negocjacjach z Kijowem, już kilka lat leżały w szufladach kancelarii poprzedniego rządu komunistów i, co oczywiste, w nieoficjalny sposób już i tak dotarły do ukraińskiej strony.

Autorowi tych słow nieraz przychodziło słuchać w Kiszyniowie zarzutów, że Ukraina jest zainteresowana jedynie w lobbowaniu swoich interesów, na kształt Pałanki i Nowo-Dnistrowskiej Elektrowni Wodnej, niczego przy tym nie proponując Mołdawii w priorytetowych dla niej sferach. Niuans polega na tym, że Kijów już kilka razy dokonał na rzecz Kiszyniowa ustępstw terytorialnych (których przejrzystość powinna jeszcze zostać zbadana przez odpowiednie ukraińskie organy), niczego nie otrzymawszy w zamian. Dlatego w Kijowie całkiem sprawiedliwie liczą, że przejście do tak zwanego pozytywnego porządku dziennego w stosunkach dwustronnych z Mołdawią będzie możliwe po tym, jak uda się znaleźć kompromisowe rozwiązania najbardziej palących problemów, otrzymanych w spadku po byłym ZSRR.

Niektórzy mołdawscy eksperci już sobie uświadomili, że Kijów, delikatnie mówiąc, zmęczyło wieczne „przelewanie z pustego w próżne“ w dwustronnych negocjacjach z Kiszyniowem, dlatego wkrótce mogą zostać podjęte całkiem konkretne kroki. W Mołdawii dobrze pamiętają precedens z 2006 roku, kiedy ukraińska strona ponad rok ostrzegała mołdawskich kolegów o awaryjnym stanie mostu kolejowego w rejonie Mohyliv-Podilskiego, a potem w końcu zamknęła go na kapitalny remont, i wywiezienie mołdawskiego eksportu koleją zostało na pewien czas zawieszone. To w magiczny sposób sprzyjało temu, że Kiszyniów przejawił maksymalną elastyczność co do wzajemnych problemów, wskutek czego udało się częściowo odblokować pracę jednego z paneuropejskich korytarzy transportowych, które przechodzą przez teren naszych krajów.

Obecnie Kiszyniów już rozpoczął wstępne „przygotowania“ odnośnie Ukrainy. Niezależni eksperci w swoich publikacjach rekomendują rządowi Mołdawii z wyprzedzeniem opracować ze swoimi partnerami z UE i USA schematy wpływu na Kijów, aby powstrzymać go od presji na Kiszyniów w kontekście rozwiązania problemów dwustronnych.

Oczywiście, strona mołdawska w swoich kontaktach z Zachodem nie bierze pod uwagę, że możliwe jednostronne kroki Kijowa są ukierunkowane na stymulowanie Kiszyniowa do wykonania swoich zobowiązań. Perspektywa wykorzystania przez Kijów środków nacisku na Kiszyniów jest przedstawiana Zachodowi jako „zagrożenie dla regionalnego bezpieczeństwa“, „przejaw wciągania Kijowa w orbitę Moskwy“, „interes destrukcyjnych sił w zachowaniu status-quo w konflikcie naddniestrzańskim“ itp. Dla wielu osób sprawa jest jasna: takie przedstawianie sprawy – to ulubiony środek działania mołdawskiej dyplomacji, co, warto zaznaczyć, nie raz jeśli nie zapobiegało podjęciu zewnętrznego nacisku na Mołdawię, to przynajmniej go zmiękczało.

Jednak nawet Europejczycy z UE, którzy w ciągu ostatnich kilku lat z konieczności stali się niezłymi ekspertami w sprawach ukraińsko-mołdawskich stosunków, coraz częściej zaczęli tłumaczyć przedstawicielom Mołdowy, że europejska integracja oznacza umiejętność samodzielnego rozwiązywania swoich problemów z sąsiadami, zamiast ciągłego apelowania do Brukseli jako do najwyższego arbitra. Równocześnie Kijowowi sugerują, że rozwiązywanie problemów po europejsku absolutnie nie wyklucza zastosowania tych czy innych instrumentów wpływu na niewiarygodnego partnera.

Chciałoby się wierzyć, że mołdawska strona nareszcie uświadomi sobie: w życiu lepiej jest płacić, niż ponosić konsekwencje. O wiele korzystniej jest przekazać Ukrainie akt użytkowania działki pod drogę w rejonie Pałanki (która zresztą została zbudowana ze środków Ukraińskiej SRR i dawniej była własnością Ukrainy), raz i na zawsze zakończyć tę sprawę i przejść do rozwiązania ważniejszych kwestii – przywrócenia połączeń lotniczych między naszymi krajami, współpracy w ramach europejskich projektów energetycznych, stymulowania wzajemnych inwestycji, rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego itp.

Witalij Kułyk

Dzerkało Tyżnia, nr 8/2010, 27 lutego - 5 marca 2010

Źródło: www.dt.ua tłumaczenie Port Europa


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.018 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.022 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.129 seconds, 2.93 MB
Application afterRender: 0.401 seconds, 3.62 MB

Zużycie pamięci

3827544

Zapytań do bazy danych: 42

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '421gcaj4re8vivjsj8ascmju45'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516788299' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = '421gcaj4re8vivjsj8ascmju45'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '421gcaj4re8vivjsj8ascmju45','1516793699','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1818)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 1162
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:34:59' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:34:59' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1162'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 1320
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-24 11:34:59' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-24 11:34:59' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1162
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 1162

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1818 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 16. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1818
    LIMIT 1
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1700
    LIMIT 1
 18. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 7
 19. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 20. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 21. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 22. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 23. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-24' )
 24. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 25. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 305
 26. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 305, '2018-01-24' )
 27. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 28. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 298
 29. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 298, '2018-01-24' )
 30. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 31. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 320
 32. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 320, '2018-01-24' )
 33. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-24 11:34:59')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-24 11:34:59')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 34. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 39. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-24 11:34:59' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-24 11:34:59' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 40. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 42. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-24' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak