Monday, Jan 22nd

Last update:03:26:50 AM GMT

You are here:

Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Chcemy otwarcia konsulatu generalnego Białorusi w Krakowie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Kraków to na dyplomatycznej mapie Polski drugie po Warszawie najważniejsze miasto w kraju. To tutaj znajduje się najwięcej konsulatów generalnych, a pobyt na Wawelu jest obowiązkowym punktem większości oficjalnych wizyt zagranicznych do Polski. Niestety, spośród wielu rozlokowanych w Krakowie konsulatów, brakuje tego najpotrzebniejszego – konsulatu generalnego sąsiedniej Republiki Białoruś.


Po wejściu Polski do Unii przeciętny krakowianin nie ma bowiem potrzeby starania się o wizę czy pozwolenie na pracę w konsulatach krajów UE, które w przeszłości głównie do tego zostały tu powołane. Polacy nie potrzebują wiz, by pojechać do Francji, Austrii czy RFN. Również opieka konsularna dla obywateli Francji czy Austrii, którzy przebywają w Małopolsce, po wejściu do UE przestała być w zasadzie potrzebna. Wreszcie, w przypadku krajów zachodnich konsulaty przestały być potrzebne do nawiązywania kontaktów gospodarczych, kulturalnych czy społecznych między Polską a np. Austrią czy Niemcami. W ramach Unii Europejskiej takie sprawy załatwia się po prostu bezpośrednio. Dlatego nie ma co się dziwić, że w ramach poszukiwania oszczędności w czasie kryzysu kraje zachodnie zastanawiają się nad zlikwidowaniem swoich przedstawicielstw dyplomatycznych w Krakowie i zastąpienia ich konsulatami honorowymi. Decyzję tę podjęła już Austria, ale nie zdziwmy się, jeśli w ślad za nią pójdzie również obecna w Krakowie Francja czy Niemcy.

Decyzja o zamknięciu konsulatu generalnego Republiki Austrii w Krakowie jest słusznie odbierana jako przejaw obniżenia prestiżu naszego miasta. Dlatego nie dziwi, że małopolski Sejmik podjął rezolucję, w której zachęca władze Austrii do wycofania się z tego pomysłu. Ale powiedzmy sobie szczerze: procesu wycofywania z Krakowa przedstawicielstw konsularnych krajów unijnych (a być może i USA, jeśli Stany zniosą wizy dla Polaków) nie powstrzymamy, bo to naturalny i nieuchronny proces. Jeśli więc nie chcemy, by Kraków stracił swoją rangę jako miasto dyplomatów, władze miasta i województwa powinny raczej zabiegać o to, by swój konsulat generalny otworzyły tu kraje spoza UE, zwłaszcza nasz bliski sąsiad – Republika Białoruś, z którą nasze miasto łączą liczne więzi historyczne, kulturalne i międzyludzkie.

Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Krakowie jest potrzebny z jednego prostego powodu: aby mieszkańcy Małopolski, Śląska i Podkarpacia mogli wyrobić w nim białoruską wizę, bez potrzeby udawania się do Warszawy. I wbrew pozorom to wcale nie jest tak, że na Białoruś nikt nie jeździ. Oczywiście, że nie jest to eldorado, ale kolejki po wizę, które w sezonie pojawiają się pod białoruską ambasadą w Warszawie i konsulatem w Białymstoku, mówią same za siebie.

Mówiąc o otwarciu białoruskiego konsulatu, należy odłożyć na bok politykę – wiadomo, że Białoruś jest rządzona przez prezydenta, który nam się z oczywistych względów nie podoba. Ale ograniczając kontakty między zwykłymi Polakami i Białorusinami wcale nie robimy na złość Łukaszence, ale wręcz przeciwnie. Jeżeli chcemy zbliżać ten kraj choćby małymi krokami do Unii Europejskiej, realizując w praktyce idee Partnerstwa Wschodniego, powinniśmy zacisnąć zęby i współpracować z Białorusią taką, jaką ona jest – po to, by umożliwić wzajemne kontakty, wymianę kulturalną i gospodarczą. Szczególnie potrzebne jest to w południowej Polsce, która obecnie jest z oczywistych względów bardziej zorientowana na Ukrainę, a dla mieszkańców której Białoruś wydaje się być krajem bardziej egzotycznym, niż daleka Australia.

Oficjalna doktryna polskiej polityki zagranicznej polega właśnie na tym, by umożliwić zwykłym Białorusinom poznanie Europy, poprzez otwarcie się na wyjazdy turystyczne do krajów UE. W domyśle – niech Białorusini zobaczą na własne oczy Europę i przekonają się, że wybór prozachodni jest lepszy, niż prorosyjski. Takie wyjazdy Białorusinów do UE mają sprawić, że antyzachodnia i antypolska propaganda przestanie działać. Ale nasi dyplomaci i analitycy zapominają, że ta zasada działa też w drugą stronę – również Polacy powinni częściej jeździć na Białoruś, aby skonfrontować swoje wyobrażenie o tym kraju (przepełnione licznymi stereotypami) z rzeczywistością. Gdyby Polacy masowo jeździli turystycznie na Białoruś, choćby odwiedzając miejsca związane z Mickiewiczem czy Orzeszkową, miałoby to większy wpływ na zmianę nastawienia Białorusinów do Polski i UE, niż wszystkie programy grantowe MSZ razem wzięte. Ci Białorusini, którzy do Polski nigdy nie pojadą (a jest ich sporo), dzięki kontaktom z polskimi turystami mogliby na własne oczy przekonać się, że Polacy to całkiem fajni ludzie, którzy wcale nie myślą tylko o tym, jak obalić Łukaszenkę i przyłączyć Grodno do Polski  - a tak te sprawy przedstawia rządowa propaganda.

Zdobycie białoruskiej wizy nie jest aż tak drogie i skomplikowane, jak się może wydawać. Łatwe też nie jest (trzeba mieć do kogo pojechać w gości lub wykupić usługi turystyczne), ale jest do przejścia. Niestety, dla mieszkańca Krakowa największym kosztem w procesie uzyskania wizy białoruskiej wcale nie jest sama opłata wizowa (100 zł) ani ubezpieczenie (ok. 55 zł), ale koszt przejazdu do Warszawy. I to dwukrotnie: najpierw, by złożyć wniosek wizowy, a tydzień później by go odebrać. Wydając na bilet kolejowy w jedną stronę 130 zł i mnożąc to przez 4, uzyskujemy kwotę 520 złotych. Plus dwa dni w plecy. Oczywiście można dojechać taniej, można skorzystać z pośrednictwa wizowego za 200-300 złotych, ale tak czy inaczej uzyskanie białoruskiej wizy byłoby o wiele łatwiejsze, gdyby konsulat był na miejscu, w Krakowie.

I nie utożsamiajmy wcale konsulatu z osobą nie lubianego przez Polaków Łukaszenki. Polityka to jedno, ludzie pracujący w konsulacie – to drugie. W każdym razie, konsulowie i pracownicy białoruskich konsulatów z Gdańska, Białegostoku czy Warszawy to całkiem sympatyczni, porządni i niezależnie myślący ludzie, którzy prywatnie najchętniej widzieliby właśnie Białoruś w ramach Unii Europejskiej, a Polskę traktują jako bliski, przyjazny Białorusi kraj. I znów: nie mieszajmy do tego polityki – to że ktoś nie jest opozycjonistą i pracuje jako lojalny urzędnik państwowy takiej Białorusi, jaka jest obecnie, wcale nie oznacza, że mamy go od razu bojkotować i izolować.

I na koniec kolejny aspekt związany z otwarciem białoruskiego konsulatu w Krakowie. Zgodnie z zasadą wzajemności, w pakiecie białoruskie władze powinny zgodzić się na otwarcie kolejnego konsulatu generalnego RP na Białorusi, np. w Mohylewie. A to jest konieczne, jeśli chcemy choć trochę zmniejszyć problem kolejek po polską wizę i związanych z tym patologii, o których obszernie pisaliśmy na naszym portalu.

Czy władze Białorusi są w ogóle zainteresowanie otwarciem swojego konsulatu w Krakowie? Tego nie wiemy i nie interesuje nas to. Natomiast my (ekipa portalu „Port Europa” i nasi znajomi) mamy prawo apelować do władz Białorusi i Polski, by taki konsulat otworzyć. A małopolski Sejmik i władze Krakowa, a także małopolskie media i polityków prosimy o wsparcie tych starań – poprzez podjęcie odpowiednich rezolucji (Sejmik i Rada Miasta), nagłośnienie sprawy w mediach czy inne działania.

O otwarcie białoruskiego konsulatu i inne sprawy, normalizujące stosunki polsko-białoruskie (obniżenie absurdalnie wysokich cen rozmów telefonicznych, piesze przejścia graniczne na naszej granicy, tanie połączenia lotnicze) walczymy przede wszystkim na Facebooku. Jeśli popierasz nasze działania, po prostu polub stronę „Białoruś nie Australia” i zachęć do tego znajomych. Białoruś to nie Australia, czyli daleki kraj na antypodach – Białoruś to nasz sąsiad, dlatego otwórzmy białoruski konsulat w Krakowie, obniżmy koszty rozmów telefonicznych, otwórzmy tanie linie lotnicze z Krakowa do Mińska. Wiemy, że nie jest to proste, ale przynajmniej o tych sprawach głośno rozmawiajmy, zwłaszcza na forum Partnerstwa Wschodniego, abstrahując od dzielących nas różnic politycznych.

 

Komentarze  

 
0 #1 piotr 2013-06-02 10:16
W obecnej sytuacji jest to raczej niemożliwe- na Białorusi o tego typu sprawach jednoosobowo decyduje wiadomo kto. Baćka nigdy nie zgodzi się na nowy konsulat generalny na Białorusi i nie otworzy swojego urzędu w Krakowie-po prostu ma inne priorytety swojej polityki zagranicznej.(ile już czasu blokuje mały ruch graniczny z woj. podlaskim i lubelskim).
Cytować
 
 
0 #2 piotr 2013-06-02 10:21
Poza tym parę uwag:
pociąg Kraków-Warszawa za 130 zł???

Nawet sami kolejarze śmieją się z tych, którzy jeżdżą na tej trasie ekspresami za ową kwotę, podczas gdy czas przejazdu EIC a TLK różni się o 25 minut (bilet normalny na TLK kosztuje teraz 50 zł).
Nie tylko Krakowianie muszą tak daleko jeździć, inne miasta również (Wrocław, Szczecin, lubuskie).

A już tak absolutnie na koniec:ciekaw jestem jaką nazwę wymyśli autor portalu dla następnej akcji (było już Ukraina nie Afryka teraz Białoruś nie Australia, to może...Rosja nie USA...a nie przecież tutaj nie lubi się Rosji i Rosjan).pozdrowienia.
Cytować
 
 
0 #3 pietia 2013-06-03 17:03
Może lepszym rozwiązaniem, zamiast tworzenia nowych placówek, byłoby zlecanie reprezentowania interesów przez istniejące już placówki innych państw? Na Białorusi chyba połowa państw UE nie ma nie tylko konsulatu, ale nawet ambasady, tym nie mniej wzię np. Austrii można tam uzyskać za pośfrednctwem placówki niemieckiej; wyrabianiem wiz fińskich zajmuje się ambasada Estonii itd. Ostatnio również Polska dogadała się z Łotwą, i w konsulacie łotewskim w Witebsku można uzyskać wizę polską (i to bez takiej kołomyi, jak w polskich placówkach). Może np. konsulat Rosji w Krakowie mógłby zajmować się wizami białoruskimi?
Cytować
 
 
0 #4 jubus 2013-06-05 20:45
Cytuję pietia:
Może lepszym rozwiązaniem, zamiast tworzenia nowych placówek, byłoby zlecanie reprezentowania interesów przez istniejące już placówki innych państw? Na Białorusi chyba połowa państw UE nie ma nie tylko konsulatu, ale nawet ambasady, tym nie mniej wzię np. Austrii można tam uzyskać za pośfrednctwem placówki niemieckiej; wyrabianiem wiz fińskich zajmuje się ambasada Estonii itd. Ostatnio również Polska dogadała się z Łotwą, i w konsulacie łotewskim w Witebsku można uzyskać wizę polską (i to bez takiej kołomyi, jak w polskich placówkach). Może np. konsulat Rosji w Krakowie mógłby zajmować się wizami białoruskimi?

Bardzo dobry pomysł, wszak Białoruś i Rosja to ZBiR, czyli de facto, jeden kraj. Szkoda, że autor tego portalu, za nic, nie może się z tą prawdą pogodzić, forsując swoją, własną wizję Europy Wschodniej czy pseudo-Środkowej (nie wiem od kiedy to Białoruś czy Ukraina to Europa Środkowa). W zasadzie, jest tylko kwestią czasu, aż zostanie wprowadzona jedna wiza "eurazjatycka", ważna na Białoruś, Rosję, Kazachstan i od paru dni, także Kirgistan, a niedługo, może i Ukrainę (chociaż tutaj, wiz na wyjazdy do 90 dni, nie trzeba).
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Spodobało się? Jesteś tu pierwszy raz? Zostań z nami na dłużej! Zapisz się na newsletter (w każdej chwili możesz się wypisać) i polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/porteuropa.eu

Wpisz swój adres e-mail.
Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.000 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.017 seconds, 1.41 MB
Application afterRoute: 0.021 seconds, 2.05 MB
Application afterDispatch: 0.072 seconds, 2.97 MB
Application afterRender: 0.217 seconds, 3.65 MB

Zużycie pamięci

3857768

Zapytań do bazy danych: 43

 1. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'fnaj5060p42mu164b4ohegpav1'
 2. DELETE
    FROM pl_session
    WHERE ( time < '1516633179' )
 3. SELECT *
    FROM pl_session
    WHERE session_id = 'fnaj5060p42mu164b4ohegpav1'
 4. INSERT INTO `pl_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'fnaj5060p42mu164b4ohegpav1','1516638579','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM pl_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM pl_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM pl_menu AS m
    LEFT JOIN pl_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 8. SELECT template
    FROM pl_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 1322)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 9. SELECT *
    FROM pl_jcomments_settings
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  , ROUND( v.rating_sum / v.rating_count ) AS rating, v.rating_count
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN pl_groups AS g
    ON a.access = g.id
    LEFT JOIN pl_content_rating AS v
    ON a.id = v.content_id
    WHERE a.id = 5177
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:29:40' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:29:40' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE pl_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5177'
 12. SELECT a.id, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.catid = 902
    AND a.state = 1
    AND a.access <= 0
    AND ( a.state = 1 OR a.state = -1 )
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2018-01-22 16:29:40' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2018-01-22 16:29:40' )
    ORDER BY a.ordering
 13. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5177
 14. SELECT count(*)

    FROM pl_jcomments

    WHERE object_id = 5177

    AND object_group = 'com_content'

    AND published = 1
 15. SELECT c.id, c.parent, c.object_id, c.object_group, c.userid, c.name, c.username, c.title, c.comment
  , c.email, c.homepage, c.date AS datetime, c.ip, c.published, c.checked_out, c.checked_out_time
  , c.isgood, c.ispoor
  , v.value AS voted
  , case when c.userid = 0 then 'guest' else REPLACE(lower(u.usertype), ' ', '-') end AS usertype

    FROM pl_jcomments AS c

    LEFT JOIN pl_jcomments_votes AS v
    ON c.id = v.commentid 
    AND v.userid = 0
    AND v.ip = '54.91.16.95'

    LEFT JOIN pl_users AS u
    ON c.userid = u.id

    WHERE c.object_id = 5177
    AND c.object_group = 'com_content'
    AND c.published = 1

    ORDER BY c.date ASC

    LIMIT 0, 100
 16. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM pl_modules AS m
    LEFT JOIN pl_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 1322 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 17. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1322
    LIMIT 1
 18. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM pl_menu
    WHERE id = 1302
    LIMIT 1
 19. SELECT count(*)
    FROM pl_menu AS m

    WHERE menutype='mainmenu'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 6
 20. SELECT params
    FROM pl_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 21. SELECT created
    FROM pl_content a
    ORDER BY created DESC
    LIMIT 1
 22. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1313
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 23. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 332
 24. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 332, '2018-01-22' )
 25. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 26. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 100
 27. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 100, '2018-01-22' )
 28. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1250
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 29. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 308
 30. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 308, '2018-01-22' )
 31. SELECT *, RAND() AS ordering
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1274
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 32. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 326
 33. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 326, '2018-01-22' )
 34. SELECT cc.id, cc.userid, cc.comment, cc.name, cc.username, cc.email, cc.date, cc.object_id, cc.object_group, '' AS avatar
   
    FROM pl_jcomments AS cc
   
    LEFT JOIN pl_content AS c
    ON c.id = cc.object_id
   
    WHERE cc.published = 1
     
    AND c.access <= '0'
     
    AND (c.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_up <= '2018-01-22 16:29:40')
     
    AND (c.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR c.publish_down >= '2018-01-22 16:29:40')
     
    AND cc.object_group = 'com_content'
   
    ORDER BY cc.date DESC
   
    LIMIT 10
 35. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 1412
 36. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5095
 37. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5181
 38. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5687
 39. SELECT a.id, a.sectionid, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    WHERE a.id = 5684
 40. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM pl_content AS a
    LEFT JOIN pl_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN pl_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN pl_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2018-01-22 16:29:40' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2018-01-22 16:29:40' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 9
 41. SELECT *
    FROM pl_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 20
    AND catid = 1276
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE pl_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 316
 43. INSERT INTO pl_bannertrack ( track_type, banner_id, track_date )
    VALUES ( 1, 316, '2018-01-22' )

Zapytań w trybie zgodności: 0

  Wczytane pliki języka

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

  Brak

  Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

  Brak